Wpływowi duchowni w historii

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Założyłem temat, bo chciałbym jednak poznać wpływowych kapłanów, którzy mieli wpływ na historię świata. Zaznaczam jednak, że chodzi mi o kapłanów różnych religii.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Richelieu (sorki jest pokrecilem nazwisko). Mial wielki wplyw na swoj kraj. Rozpowszechnil merkantyzlizm. To chyba on wlasnie ukul pojecie racji stanu. Generalnie znany koles :D
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
w historii Polski też by się trochę duchownych znalazło. Św Stanisław ze Szczepanowa, Zbigniew Oleśnicki. Nie bardzo wiem jak patrzeć na postać króla Jana II Kazimierza, który co prawda mimo iż nie miał święceń kapłańskich (był w zakonie Jezuitów), to jednak godność kardynalską uzyskał (której zrzekł się przed objęciem tronu Rzplitej). Pamiętać należy, iż w szlacheckiej Rzplitej w okresie bezkrólewia wg obowiązującego prawa obowiązki króla pełnił prymas. No a co z oo. Rydzykiem , czy ks. Jankowskim?
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Richelieu (sorki jest pokrecilem nazwisko). Mial wielki wplyw na swoj kraj. Rozpowszechnil merkantyzlizm. To chyba on wlasnie ukul pojecie racji stanu. Generalnie znany koles :D
Tak był znany i zdaje się, że dobrze napisałeś jego nazwisko. Oprócz tego, że de facto sprawował władzę we Francji to jeszcze był niezależny od papieża. Ogólnie mam wrażenie, że książka Aleksandra Dumasa Starszego oczerniła tą postać. Wiem też, że historycy są mu bardziej przychylni.

w historii Polski też by się trochę duchownych znalazło. Św Stanisław ze Szczepanowa, Zbigniew Oleśnicki. Nie bardzo wiem jak patrzeć na postać króla Jana II Kazimierza, który co prawda mimo iż nie miał święceń kapłańskich (był w zakonie Jezuitów), to jednak godność kardynalską uzyskał (której zrzekł się przed objęciem tronu Rzplitej). Pamiętać należy, iż w szlacheckiej Rzplitej w okresie bezkrólewia wg obowiązującego prawa obowiązki króla pełnił prymas. No a co z oo. Rydzykiem , czy ks. Jankowskim?
Co do Rydzyka to niewątpliwie wpisze się w historię Polski. Wręcz już to zrobił. Pytanie też jest czy na prawdę jest na tyle potężny jak powszechnie się go uważa. Czy też media wyolbrzymiają jego postać. Natomiast Jankowskiego bym tak nie przeceniał.

Ja dodałbym też kolejnego Francuza do listy kapłanów mających dużo do powiedzenia. Moim kandydatem jest Talleyrand biskup Autun (jeden z tych co poparł rewolucję) no i oczywiście minister spraw zagranicznych. Genialność jego polegała na tym, że pomimo zmian władzy on utrzymywał się na powierzchni i miał się dobrze. Swoją drogą ciekawe, że nikt go nie zlikwidował.

Co do władców polskich to syszałem, że Jan Kazimierz był Kardynałem.
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
JMoim kandydatem jest Talleyrand biskup Autun (jeden z tych co poparł rewolucję) no i oczywiście minister spraw zagranicznych. Genialność jego polegała na tym, że pomimo zmian władzy on utrzymywał się na powierzchni i miał się dobrze.

tak, ":cenzura: w jedwabnych pończochach" jak mówił o nim Napoleon. Ale faktycznie geniusz, Francja w 1815 r. znajdowała się w podobnej sytuacji jak Niemcy w 1945 i co? Dzięki Talleyrandowi błyskawicznie wróciła do grona europejskich mocarstw.
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Oprócz tego, że był doskonałym dyplomatą miał też cięty język. To on powiedział o egzekucji Ludwika, księcia Enghien :
" To gorzej niż zbrodnia – to błąd. "
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
dodać tu można bez wątpienia Jozefa Tiso. W skali Słowacji był bardzo wpływową osobą, do czasu rzecz jasna. No i jest jeszcze Grigorij Rasputin, wprawdzie święceń kapłańskich nie miał ale za mnicha (słusznie, czy nie słusznie...raczej nie słusznie) był uważany.
 

Marozja

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2008
Posty
2 469
Punkty reakcji
24
Wiek
40
Miasto
Dark side of the Moon
Amenhotep IV Echnaton

Do tej pory można sie namiętnie kłócić, czy był wielkim wizjonerem wyprzedzającym swoje czasy o tysiąclecia, czy szaleńcem, niemniej niewątpliwie zmienił obraz swojego świata.
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Z tego co wiem to chorował na świętą chorobę tzn. epilepsję. Więc mógbyć posądzany o szaleństwo zesłane przez bogów.
 
Do góry