Wierzysz w Boga?

Niall

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
29
jeżeli nie, to chciałbyś uwierzyć?

jeżeli tak, to uszczęśliwia cię to? pomaga ci ta wiara w życiu?
 
B

Blancos

Guest
Wierzę, że Bóg jest, ale nie wierzę, że jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Chciałbym uwierzyć w to, że Bóg jest naszym przyjacielem, ale patrząc na świat... no cóż, nie mam podstaw.

Kiedyś wierzyłem i... tak, w pewnym sensie mnie to uszczęśliwiało i pomagało mnie w życiu, ale po "oddaleniu" się od Boga nie poczułem jakiejś straty.
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
Wiara w Boga pozwala mi być lepszym człowiekiem. Każdy, który wypełnia przykazania na pewno staje się lepszym, dobrym człowiekiem.
 

Niall

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
29
co do wypowiedzi BLANCOSA - to ludzki grzesz sprawił, że na Ziemi jest tyle zła, cierpienia
 

Kingo

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2011
Posty
118
Punkty reakcji
3
Miasto
D-Ś
Wiara w Boga to trochę trudny temat. Mi osobiście trudno stwierdzić, że wierze tak jak inni wierzący. Tak jestem katoliczką, ale nie pamiętam kiedy byłam ostatnio u spowiedzi, a do kościoła chodzę "od święta". Uczęszczam na religię w szkole, ale jak zaczynam słuchać mojej katechetki to mnie naprawdę zniechęca do tego wszystkiego...Wierzę w historię, która opowiada życie Jezusa.
Nie odczuwam w sobie żadnej obecności Boga dlatego też nie uszczęśliwia mnie to ani nie pomaga w życiu.
W takim razie jestem wierząca ?
 
B

Blancos

Guest
@Niall - myślę, że będzie lepiej (czytelniej) jak nie będziesz przesadzał z formatowaniem

HalfMod to moja funkcja na forum, a nie nick, bo ten jest trochę wyżej i... Albo Bóg nie jest wszechmogący, albo stworzył grzech świadomie i świadomie dał ludziom możliwość wyboru zła, to raz, a dwa... jaki grzech ludzki np. stoi za urodzeniem dziecka z zespołem Pradera-Williego? Twierdzenie, że za całe zło na świecie odpowiada człowiek jest strasznym nadużyciem i nadmiernym uproszczeniem.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Nie wiem, czy wierzę, czy nie, ale chciałbym się dowiedzieć.

Tak Blancos, to wszytko to grzech i sprawka człowieka. Również zawinił, gdy Wszechmogący miał w poważaniu, że Ewa prowadzi dialog z gadającym wężem, który nakłonił ją do zjedzenia owocu z zakazanego drzewa, które zostało stworzone uj wie po co. Wszechmogący wiedział o wszystkim, bo jak sam epitet wskazuje, mógł wszystko, wiedział wszystko. Więc musiał być bardzo zajęty skoro dopiero po fakcie próbował zapobiec, a wady swojego dzieła przecież znał. Ludzie, litości. Argumenty, że za wszelkie zło odpowiedzialny jest człowiek, przy założeniu, że Bóg istnieje, to jak dla mnie kpina i zaczyna mnie to drażnić. Marek Aureliusz kiedyś powiedział: Często popełnia nieprawość ten, kto czegoś nie robi, nie tylko ten, kto coś robi. Wszechmogący nie pokonał węża w Edenie i to on jest za to odpowiedzialny, skoro zna przyszłość i wie wszystko. Nie człowiek, którego stworzył zbyt słabym, by ulec pokusie. Gdzie on wtedy był? W pubie?
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Każdy, który wypełnia przykazania na pewno staje się lepszym, dobrym człowiekiem.
Pojęcie "dobro" to kategoryzacja moralna, wręcz składnik moralności. Powstała ona o wiele wcześniej niż jakiekolwiek religie. Wyborów moralnych, decyzji i reakcji dokonujemy poza myślą o Bogu. Czasem w ułamkach sekund. Istotnych różnic nie ma wśród wierzących bądź niewierzących.
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Wierzę w paranormalne zjawiska
Czy wierze w boga ?
Najpierw by musiał wiedzieć kim jest Bóg
Wiarą jest wiarą ale nie określałbym ją jako Bóg
Tylko zasady które czynią z nas lepszych łudzi
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
To jak wierzysz w paranormalne zjawiska to pamiętaj, że Jezus potrafił wiele nadnaturalnych rzeczy - uzdrawianie ludzi, zatrzymywanie wiatru i burzy, chodzenie po jeziorze i najważniejsze - zmartwychwstanie.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Tak samo jak bóstwa z Olimpu, Asgardu i wielu innych miejsc, jak Egipt, Persja czy Indie.
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
Tylko, że Jezus zdobył sobie miliardy wiernych (w całej historii ludzkości) a oni nie.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Miliardów owszem, nie. Bo nie było tylu ludzi na świecie, jak podejrzewam.

Druga sprawa jest taka, że starożytni politeiści nie mieli w zwyczaju narzucać swojej wiary za pomocą miecza, czego nie można powiedzieć o chrześcijanach. Dlatego zmuszony jestem stwierdzić, że to jest powód tak szerokiej ekspansji wiary w Chrystusa.
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
Jezus zaczynał zbierać swoich wiernych też w starożytności. Ale po prostu wiarę trzeba odnaleźć w sobie to, że są miliony chrześcijan nie powinno być decydującym argumentem za wiarą.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Pomijając fakt, że to Ty wspomniałeś o liczbach.
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
Bo ty wspomniałeś o innych Bogach więc przyszło mi na myśl "ile osób w nich dziś wierzy" ?
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
No właśnie w czasach dzisiejszych zapewne jednostki, bo tamte wierzenia zostały wyparte przez chrześcijan, bynajmniej nie z powodu dobrego serca misjonarzy. Misjonarze byli zazwyczaj otoczeni grupką błaznów z krzyżami na płaszczach i tarczach, powiedzmy jako eskorta. Tutaj w grę wchodzi historia. Chrześcijanie zabijali pogan, bo tak im się podobało. To tak jakbyś pozabijał wszystkie owce a potem miał pretensje, że owiec nie ma.

A o bogach wspomniałem, bo mieli podobne "umiejętności" i wspominanie Chrystusa mija się w tym miejscu z celem.
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Bo ty wspomniałeś o innych Bogach więc przyszło mi na myśl "ile osób w nich dziś wierzy" ?

Ja tu tak trochę powiem z całkiem innej beczki
Prawosławie (S.T i N.T) Wspomina O Enochu w swojej Liturgii (nie wiele ale jednak)
A Enoch opowiadał o wielu bogach (Upadli anioły, proroctwo Apokalipsa i t d )
 

leonardofree

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
1
Chodzi ci o Henocha ? Aniołowie to nie Bogowie. A Księga Henocha to mój ulubiony apokryf. Opowieść o upadłych aniołach wiele wyjaśnia np. skąd pojawiły się złe duchy i w ogóle więcej zła na świecie.
 
Do góry