Wiara w Boga vs Harry Potter

LECHU

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2005
Posty
25
Punkty reakcji
0
Miasto
Wrocław
jak sądzicie czy czytanie HP dobrze wpływa na młodych ludzików? jest wiele głoswów i pogłosek, że czytając HP sprzymirzamy się szatanowi i jest to niemoralne -------->"wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie" ;)

wg. mnie bzdury!
Myślę, że ta książeczka nie jest w stanie tak zawróić w głowie zagorzałym katolikom.. chociaż zdażają się fanatycy..ale kto chce i wierzy w to że wierzy będzie wierzył...
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Parę lat temu mieliśmy takiego rekolekcjonistę, który wmawiał nam, że Harry Potter to szatańska lektura, a pokemony to japońskie demony :]. Za bardzo mnie nie przekonał, bo chociaż nie czytałem nigdy Pottera, ani nie byłem nałogowym fanem pokemonów, to nie sądzę, żeby mogły one w dużym stopniu wpłynąć negatywnie na młodych ludzi. Oczywiście wszystko w nadmiarze szkodzi, ale bez przesady :/. Jeśli naprzykład ksiądz mówi tą drogą, że próby czarowania i zabawy w wiedźmy jest grzechem, to dla czego np. Tolkien, którego głównym bohaterem był dobry czarodziej Gandalf, był głęboko wierzącym katolikiem. Księży jest mnóstwo i niestety nie wszyscy są fajni ( chociaż ja uważam że fajnych też wcale nie brakuje, ja prawie cały czas takich własnie spotykam ^^ ). Dlatego dopoki Papiez oficjalnie nie potępi czegokoliwek, to wolę się wstrzymać od komentarzy. Pozdro :p
 

Fiolka44

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2005
Posty
73
Punkty reakcji
0
Miasto
k/Cieszyna
po pierwsze dlaczego zawsze mowicie :jesli ktos jest wierzacym gleboko katolikiem" powinno sie mowic ogolnie chrzescijanie inni tez wierza czasami nawet bardziej. po drugie to bzdura ze jesli papiez czegos nie potweirdzi za zle to znaczy ze cos nie jest zle.nie umiecie sami myslec.To Pan mowi co ejst dobre a co zle.mozemy tylko starszych pytac o zdanie ale papiez to tez mysly czlowiek jak wszyscy.jak ci powie ze rozmawianie z niewierzacymi np jest zle to co??przestaniesz rozmawiac? glupota.sluchajcie Boga nie papieza.
przepraszam zeszlam troche z tematu ale mnie to wkurzylo.a co do HP to uwazam jak kolega jesli ktos wierzy mocno nie zejdzie tak latwo i nie da sie zniechecic jakiejs tam ksiazce.mimo ze Bog raczej zakazuje ogladac glupich filmow ktore tzn demoralizuja.
pozdrawia Fiolka
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Chodziło mi o to, że jeśli chcę się w życiu kierować wskazaniami mojej religii, to nie mogę słuchać indywidualnych przekonań każdego kapłana, tylko tych bardziej ogólnych, a Biskup Rzymu, jako zwierzchnik całego kościoła jest najbardziej ogólny. Oczywiście gdyby papież stwierdził, że np. Ormianie nie pójdą do nieba, to tez zacząłbym się zastanawiać, czy wszystko jest OK :]
 

LECHU

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2005
Posty
25
Punkty reakcji
0
Miasto
Wrocław
Czyli Ty BlizZ nie sądzisz, że HP w jakiś sposób demoralizuje dopóki papież nie powie------>NIE CZYTAJCIE HP! ? :>

dziwnie..
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Chyba źle mnie zrozumiałaś. Mam własne poglądy na każdy temat i uważam, że HP nie demoralizuje młodzieży :p, jeśli Papież oficjalnie oświadczy, że wg kościoła rzymskokatolickiego, HP demoralizuje młodzież, to będę w opozycji do takiego poglądu, dopóki nie zostaną na to przedstawione jakieś logiczne dowody i uzasadnienia. Sądzę, że ten problem bardziej dotyczyłby mnie gdybym był katolikiem czytającym HP, a ponieważ nie czytam Harrego Pottera to temat ten w zupełności mnie nie obchodzi. No, ale żeby nie uciekać od dyskusji, to na przykład problem antykoncepcji - uważam, że kościół powinien nieco zliberalizować swoje poglądy na ten temat, zwłaszcza w kwestii chorób takich jak AIDS, bo utrzymywaniu stosunków z dużą liczbą partnerów, jestem przeciwny. Jednak nikt nie wykluczy mnie z kościoła, za to że w niektórych kwestiach myślę inaczej od innych jego członków - wszyscy czasem błądzimy i mamy do tego prawo, jedni mogą być liberałami, drudzy nie. To nie przeszkadza nam uważać się za braci i członków jednej rodziny.
 

Tux

a co to jest ranga?
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
633
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Tarnów (no - prawie)
A czy Kościół ma jakieś oficjalne stanowisko wobac HP? Nie sądzę. Po mojemu (o ile dobrze mi się wydaje) jest to osobiste zdanie Papieża, który ma prawo sądzić, że jakieś zagrożenie dla wiary jest. Nie sądze jednak, żeby było jakieś super extra oficjalne oświadczenie Kościoła o tym, że należy się wystrzegać tej lektury. Ot, zwyczajne ostrzeżenie, przed zbytnią wiarą w czary-mary, okultyzm itp. Podobno zdarzały się sytuacje, że jakiś tam dzieciak, przeczytał i próbował potem skakać z szafy bo mu się pomieszała fikcja z rzeczywistością, ale dzieci są dziećmi. Dorosły człowiek wie, że książka to książka, i potrafi odróżnić fikcje od rzeczywistości (choć zdarzają się wyjątki).
 

bahiri

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2005
Posty
415
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
kraków
Powiem szczerze,że mocno mnie zaintrygował ten temat! Ja czytałam pare części harrego i nie uważam,żeby jakoś źle na mnie wpłynął.Dobrze napisana ksiązka, dla ludzi lubiących pobujać w obłokach i tyle.Nigdy bym nie pomyślałam,że przez taką książeczkę można przejść na "ciemną stronę mocy".Każdy kto jest świadomy swoich poczynań wg. mnie nie ma się czego obawiać :)
 

Highlander

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2005
Posty
69
Punkty reakcji
0
Miasto
Żary
Ja nie wiem o co chodzi tym księżom.Nie czytalem HP ale widzialem film i wg mnie nie ma tam nic co mogłoby "zaszkodzic" czy wyrządzic jakąkolwiek krzywdę religii chrześcijańskiej. Przecież powstaje wiele książek o czarodziejach, duchach, demonach itp.
 

Martina

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2005
Posty
778
Punkty reakcji
0
to jest paranoja i bezsensowne łączenie jednego z drugim
co ma piernik do wiartaka? HP to przecież ksiązka
 

Atiras

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
270
Punkty reakcji
0
Ja przeczytałem wszystkie części HP które ukazały się dotychczas w języku polskim. Książka w sumie fajna. Jak dla mnie to jest po prostu książka... Moich poglądów nie zmieni jedna książka... np. czytałem dwie książki Browna ("Anioły i demony" "Kod...") i też uważam że jeśli ma się swój łebek, to się nie zmieni życia z powodu jednej książki...
 

1234567890

Nowicjusz
Dołączył
3 Październik 2005
Posty
144
Punkty reakcji
7
Małe dzieci mają dużą wyobraźnie i mogą po przeczytani myśleć, że naprawde taka szkoła istnieje. Wiem bo jak się ukazała pierwsza książkla to właśnie byłem jeszcze mały i głupi. Wyobrażałem sobie, że do mnie terz przyjdzie taki list, a teraz jestem dużo starszy i śmieje się wspominając tamte czasy. Normalny człowiek jak czyta HP to czyta to jak normalną fantastyczną książke, ale jeśli czyta to ktoś nie do końca normalny i uwarza to za swego rodzaju "czarną biblie" to jego problem.
 

psotka1988

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2005
Posty
22
Punkty reakcji
0
Wiek
35
a ja tam lubie czytać HP :p ale jakos zeby to mialo cos do Boga to raczej nie .. Mi sie to nie udziela :D:D
 

NiKe

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2005
Posty
208
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Poznań
Paranoja i nic wiecej :p Ludzie wymyślają bzdury bo nie mają co robić :p Wiem to po swoim otoczeniu :) POZDRAWIAM
 

zetka

złośnica...:)
Dołączył
21 Lipiec 2005
Posty
681
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
spadłam z nieba... :)
przeczytałam wszystkie części Pottera, obejrzałam wszystkie części filmów i nie sądze, że jestem jakaś nawiedzona i natchniona przez szatana... dla mnie to bzdura. dobrze sę czułam czytając te książki, a jestem wierząca.
to, że na stronie 666 IV części opisane było zabójstwo to czysty przypadek <chociaż ja nie wierzę w przypadki...>
 

Piratomanka

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2006
Posty
53
Punkty reakcji
0
Miasto
Północ
to, że na stronie 666 IV części opisane było zabójstwo to czysty przypadek <chociaż ja nie wierzę w przypadki...>

Szczególnie, że z edycji na edycję strony się zmieniają.
Nie zwracałam szczególnej uwagi na numery stron, ale jestem pewna że we wszystkich szóstych tomach na całym świecie nie ma tego samgo na stronie 666 ;)
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Po jaką cholere odświeżałaś ten temat?
 

donia_126

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2006
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Wrocław
Ja przeczytałam wszystki ksiazki o ogladnelam wszystki filmy i nie widze nic zlego w nich, chociaz jestem katoliczka. We wladcy pierscieni tez byla magia, mozna by wymienic setki ksiazek i filmow gdzie jest magia, duchy i jakos nikt sie do tego nie czepia. Wydaje mi sie ze chodzi u tez o pieniadze bo jednak ksiazki sprzedaja sie w duzych nakladach a o filmach to juz nie wspomne. niektorzy zazdroszcza...??
 
Do góry