Wiara i nadzieja

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Wiara czy nadzieja?

Do wczoraj była nadzieja, że NASI zdobędą oskary za film i za zdjęcia. Skończyło się na dopuszczeniu do dyskusji i może do głosowania członków Akademii Filmowej z USA, co zapewniały tak zwane nominacje. Te nominacje mają swoją wagę - znaczą tyle, że filmy polskie i ludzie z tej branży wzbudzają zainteresowanie międzynarodówki filmowej. To też jest sukcesem naszych i trzeba wierzyć, że w końcu zainteresowanie zmieni się na jeszcze lepszą opinię, a potem w oskary.
Teraz jest nadzieja, że reżyser Wajda zdobędzie nominację, a potem parę statuetek za przygotowywany właśnie film o Lechu Wałęsie. Moim zdaniem wiara w to może stać się ciałem - przerodzić się w zadowolenie z sukcesów, jeżeli reżyser i scenarzysta nie pominą paru najciekawszych wątków.
Czas pokrywa zapomnieniem nawet najważniejsze przeżycia, wydarzenia i wypowiedzi, Sam Przewodniczący zapomniał był w którym miejscu pokonał płot czy mur Stoczni Gdańskiej, aby dostać się do jej wnętrza. Kiedy Go przy murze, od wewnętrznej strony, spytano GDZIE przeskakiwał, po pewnym wahaniu wskazał miejsce. Ale po wyjściu na zewnątrz to miejsce okazało się niemożliwe do przeskoczenia. Żeby sfilmować pokonywanie tego muru przez Przewodniczącego trzeba było przystawić do muru długą, wieloszczeblową drabinę. Hmm ... w innych miejscach mur też nie był niski ... Podwyższyli czy co ? A może Przewodniczący zapomniał, może był podkop albo przemknięcie się przez bramę i Lech nie chce tego powiedzieć, żeby ówczesny strażnik nie miał kary albo wytknięcia, że był w zmowie z Lechem ? Trzeba, aby tfórcy filmu znaleźli jakieś niskie miejsce przeskoczenia - no, może z podsadzeniem przez jakiegoś kol;egę, Albo tak, jak robi to teraz telewizja - odciąć obraz od dołu i pokazać tylko jak Przewodniczący włazi na szczyt muru ... W każdym razie lepiej nie opuszczać tej sceny, bo wrogowie tylko czyhają z jęzorami żmijowymi, by ukąsić i jad wstrzyknąć. Wierzę, że ta scena będzie i przyczyni się co najmniej do nominacji.
Wkrótce po Przeskoczeniu (taka nazwa sceny) gdańszczanie, może tylko pracownicy Stoczni im Lenina, zaczęli wykrzykiwać na widok Przewodniczącego - ZAJĄC! To niesłuszne posądzenie o tchórzostwo, bo Lech był tylko rozważny, więc ustępował komuchom, gdy go trzymali w zamkniętym pokoju - wielu dygnitarzy PRL i On jeden. Po wyjściu z tego pokoju, zmęczony po wielu godzinach maglowania, mówił swoim, że trzeba teraz ustąpić, bo ważniejsze jest co innego. Przypominam takie sceny, wielokrotnie powtarzane - mam nadzieję, że w filmie zobaczymy wydarzenia po pobiciu w Bydgoszczy Rulewskiego i innych, próbujących osłaniać się śpiewaniem naszego hymnu. Wtedy cała Polska trwała w gotowości do strajku powszechnego, jeżeli rząd nie ukarze odpowiedzialnych za pobicie i nie przeprosi, nie obieca. Lech uznał za konieczne odwołanie strajku. Po kilku godzinach Jego rozmów z komuchami w odizolowanym od świata pomieszczeniu.Mam nadzieję, że i ta scena zostanie przedstawiona - ona obrazuje wielkie trudności Przewodniczącego.
Potem Przewodniczący został Prezydentem. Mam nadzieję, że ujrzę w filmie Wajdy scenę rozmowy Prezydenta z Macierewiczem. Prezydent zdawał się Macierewiczowi grozić i przestrzegać ministra, że jak ogłosi listę agentów, to ... Minister listę ogłosił i Lecha na niej nie było, a plotka zapowiadała, że jest - jako agent Bolek. Wierzę, że Wałęsy na tej liście nie było! Dowodem na to jest to, że nie wszczęto przeciwko Niemu postępowania w sprawie ustąpienia ze stanowiska. Czy mógł mieć aż tylu ważnych sojuszników, by musiano zostawić na stanowisku prezydenckim agenta ?
Wierzę, że Wajda dobrze przemyśli filmowany wywiad, pokazany w TVP (telewizja kłamie!). Wtedy Lechu przyznał, że podpisał zobowiązanie do współpracy z bezpieką. A na pytanie dziennikarza Słomki - czy podpisywał pokwitowania odbioru zapłaty za donosy na wrogów PRL odpowiedział, że wtedy podpisałby WSZYSTKO, byleby się stamtąd wydostać. Syn Lecha spowodował wypadek samochodowy, będąc w stanie jasności pomrocznej po wypiciu znacznej ilości alkoholu, co sąd wziął pod uwagę przy ferowaniu wyroku. Może Lech cierpi na klaustrofobię i działa niezbyt świadomie, jeśli jest zamknięty w ciasnym pomieszczeniu ? Zastanawiająca jest złośliwostka, kpinka czy żarcik Lecha na zakończenie tego wywiadu. Powiedział z uśmieszkiem: - Ja swoją teczkę wyczyściłem, niech teraz spróbują to zrobić Kaczyńscy i inni moi wrogowie ... Cha, cha, hi, hi .
Mam nadzieję, że film zada kłam twierdzeniu jakoby premier Olszewski przeciwstawił się pozostawieniu Rosjanom baz wojskowych, przekształconych na faktorie handlowe i przedsiębiorstwa rosyjskie. Tego, rzekomo, chciał Prezydent ... Nic dziwnego, że za takie pomówienie Olszewski musiał zostać oddalony ze stanowiska premiera. Wajda musi tylko wyjaśnić - dlaczego Olszewskiego nijak nie ukarano za obrazę Prezydenta. Poza tym Olszewski na pewno przeszkadzałby we wzmacnianiu lewej nogi.
Potem sąd nadał Lechowi status poszkodowanego przez bezpiekę. Odtąd wiele niezależnych sądów oddala twierdzenia różnych Walentynowiczów i Wyrzykowskich jakoby Wałęsa był agentem Bolkiem, Ten zarzut pojawił się już w chwili nominowania Wałęsy do pokojowej nagrody Nobla. Bezpieka wysłała wtedy do Oslo dokumenty, twierdzące, że Wałęsa z nią współpracował jako agent Bolek. Teraz bezpieka twierdzi, że to było sfabrykowane i nie ma oryginałów - są tylko kopie. Jest plota, że oryginały wysłano do Oslo.
Przedstawiłem kamienie milowe tego filmu. Mam nadzieję, że Wajda i scenarzysta nie pominą ich w filmie. Bo poza tym ... Imieniny w willi oliwskiej ? Bratanie się z Kwaśniewskim z Tuskiem, wszczepienie rozrusznika serca? Wypowiedzi w stylu - kiedy ja obalałem komunizm? Nieśmiertelny wielki długopis do podpisywania ugody z komunistami ? Janek Wiśniewski padł ? Jednoprocentowe poparcie w ponownych wyborach prezydenta?
Kornel Sulla.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Sunray, to nadzwyczaj celna uwaga - polityka nie tylko się wplata, ona oplata wszystko. Sieci polityki, niby pleśń, omotują różne dziedziny i je niszczą. Ot, choćby - dla przykładu - wydmuszka. Na zewnątrz wygląda jak najważniejsze miejsce i pożywienie, a środek może być wypełniony ... Dopiero po zapachu poznasz. Niby Polityk, a kłania się Autorytetowi jakby był manekinem z wystawy albo kukiełką. A papież rufą się do niego odwraca. Czy to nie obraza RP, żeby Watykan dawał do zrozumienia, że wydmuszka jest pusta w środku?
Kornel Sulla
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Anna Walentynowicz twierdziła,że przywiozła go z Gdyni do stoczni motorówka Marynarki Wojennej,ale Ona nie żyje...
Dziennikarz Wyszkowski(może Wyrzykowski) ma świadków i dowody,że Lech był Bolkiem,ale Lechowi sąd przyznał status poszkodowanego przez SB.
A czyż sądy nie są w Polsce niezależne?...
Kornel Sulla
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Bez obaw panowie ;) Nie sądzę żeby film Wajdy miał szansę na Oscara ;) A poza tym - mało kogo tak na prawde interesują oscary w kategorii 'Najlepszy film zagraniczny' ;)

Co do rozważań na temat Wałęsy, to inne działy są ku temu stosowniejsze :) Mnie tam dowody zebrane w sławnej-niesławnej pracy dyplomowej - przekonały.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Addam, z „wodzów” nie tylko Hitler znał się na wszystkim … Uwaga o działach słuszna, lecz skoro „wódz” wszechstronny, to i gdzie indziej o nim można. A może nawet należy, bo nie każdy zagląda wszędzie. Ten patriota, o którym mowa jest (przypadkiem?) zwolennikiem kosmopolitów.
Myślenie ma kolosalną przyszłość. Wiedza i publikacje nie zawsze są konieczne, by odnaleźć teorię o tym – co jest prawdziwe. Na przykład – kto MUSI skakać jak mu zagrają? Czy to przypadkiem nie jest to ktoś taki, jak Jurczyk czy Sienkiewicz alias agenci (przypadkiem?)?.
Scotland Yard nie potrzebował takich „twardych” dowodów jak nasza policja czy prokuratura. Mimo to sąd w Anglii zażądał od Rosji wydania człowieka, który – JAKO JEDYNY – mógł użyć polonu w aerozolu. Teoria oparta o dedukcję musi (na przykład) wyjaśnić – dlaczego ambasador RP został skierowany na lotnisko pod Moskwą, aby powitać prezydenta LK w dniu 10 kwietnia; i – jednocześnie wyjaśnić – czemu wstrzymywano Kaczyńskiego Jarosława w podróży na lotnisko „Północny” pod Smoleńskiem do czasu aż z Putinem (jako pierwszy) spotka się premier RP. Czyżby – powiedzmy – prawdziwa była teoria o zrobieniu kaczorowi zyg-zyg ? W rozwinięciu : - nie dolecisz na czas pod Katyń, bo ci zamkniemy możliwość lądowania w pobliżu; postawimy na pasie ciężarówkę i powiemy, że to zrobili terroryści i w niej jest bomba. Zła pogoda wszystko popsuła – wydawało się, że sprzyja temu „dowcipowi – jaki prezydent, taka i uroczystość bez niego w Katyniu” A tu ten cholerny Jak-40 wylądował i trzeba było improwizować, że zaginęła taśma z nagraniem przebiegu naprowadzania tupolewa na pas lądowania oraz, że specjaliści doradzili Tuskowi zgodę na umowę z Chicago i inne cuda-niewida.
Pardon – znowu nie ten dział, nawet nie wiem czy stosowny dział jest na Forumowisku. Niech będzie wzięte pod uwagę, że przez wiele lat latałem w szkole z Dęblina i uczyłem latać mniej doświadczonych ode mnie ludzi. Z osobistego doświadczenia pozostała we mnie pamięć (i pamiątkowa zapalniczka „ronson”) naprowadzenia przy widoczności 20 metrów. Operator radaru mówił nawet kiedy trzeba ubrać obroty silnika do minimalnych, a i na dobiegu próbował podpowiadać. Nie wierzę, że wszystko tak bardzo się cofnęło. Poproszę o wykasowanie tego, kiedy Addam przeczyta, bo nie chcę być oskarżony i sądzony przez ludzi upoważnionych do grania w generalskiego bridge ‘a – trzech licytuje aż do szlema w bez atu przy odzywkach generała „pas”, i wtedy generał powiada : jeden trefl…

Oficerowie młodsi śmieją się z kawału trzy razy – po pierwsze kiedy im opowiadają, po drugie kiedy zrozumieją, a po trzecie kiedy opowiadają innym. Generał … a gdzieżbym śmiał.
Kornel Sulla
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Druknij sobie postrecenzję. Warto sprawdzić co autorzy filmu uznali za ważne, a co pominęli. Szczególnie pominięcie o czymś świadczy. A o czym? To zależy dla kogo
Kornel Sulla
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
mogło to wyglądać na obsesję Wilka, lecz po namyśle doszedłem do wniosku, że rzeczywiście, bez umieszczenia wątków wymienionych przez Wilka film o Lechu Wałęsie byłby niepełny, czyli prawie pusty. Były prezydent wypowiadał się także o przyczynach katastrofy na lotnisku smoleńskim. I to też powinno się znaleźć w filmie Wajdy, przedstawione (a jakże) zgodnie z intencją Wałęsy.
 
Do góry