Warsztaty z fotografii

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Dosyć nudno jest w tym temacie i tak pomyślałem, że może w ramach rozwijania swoich umiejętności stworzymy taki mały warsztat, gdzie będziemy kolejno przechodzili przez różnego rodzaju fotografowanie. Zaczniemy może od dającego ciekawe efekty fotografowania Księżyca. Poźniej będziemy przechodzi prze fotografowanie przyrody, portrety, architekturę etc. Fotografowanie Księżyca nie należy do najłatwiejszych, ale wszystkiego można się nauczyć. W tym temacie niech wpisują się osoby zainteresowane pomysłem i chcące doskonalić swoje umiejętności "na poważnie".
Zadanie pierwsze polegać będzie na tym, żeby każdy spróbował uchwycić księżyc w jak najciekawszej formie. Zakładam, że każdy posiada przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie fotografii. Jeżeli się mylę, możemy zacząć od wyjaśnienia pojęć jak przesłona itd. Piszcie, co w ogóle myślicie o tym pomyśle i czy ktoś w ogóle jest zainteresowany. Niech ten temat będzie także tematem organizacyjnym.
Przykładowe zdjęcie (nie obrabiane w ogóle, jedynie dodana ramka w PS):

 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
no, to ja byłabym zainteresowana.
tylko zbyt dużego doświadczenia to naprawdę nie mam.
latam z aparatem dla własnej satysfakcji, od czasu do czasu uda się ująć coś ciekawego.
ale podejrzewam że to czysty przypadek.
więc jakby komuś się chciało to może mi wytłumaczyć krok po kroku najistotniejsze szczegóły.
a nóż się coś uda.

ps. jestem pod wrazeniem. cudowneee zdjęcie.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
bardzo fajnie, że napisałaś
poczekamy i zobaczymy, czy ktoś jeszcze będzie zainteresowany
posiadam jakąś wiedzę, którą chcę się podzielić - po prostu

dziękuję, za ocenę zdjęcia, było by lepsze, gdyby je trochę obrobić, ale nie o to chodziło, dodam jeszcze, że to zdjęcie pomimo, że mam lustrzankę, robiłem zwykłym kompaktem, którego nawet już nie ma w produkcji ;)
liczą się chęci i to jest najważniejsze
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
zwykłym kompaktem? Oo
aż trudno uwierzyć. efekt jest naprawdę zadowalający.
myślę, że moim nie udałoby się takie zbliżenie.
ale mogę się mylić.

czekam z niecierpliwością.
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Temat afajny ale jak na początek dałeś ludziom bardzo trudny temat do fotografowania. Po pierwsze i najważniejsze wiele jest tu amatorów i większość z nich nie ma potężnego teleobiektywu. Ale co do tematu jestem za tylko może nie zaczynaj od górnej półki na sam początek ;)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Rzeczywiście po głębszym zastanowieniu masz rację. Zrobimy inaczej, piszcie, jaki temat was interesuje i jaki chwialibyście poruszyć w pierwszej kolejności. Wszystko nich ma charakter praktyczny, dlatego starajcie się wrzucać od razu swoje zdjęcia, które będziemy nie tyle oceniali, co opisywali, co jest dobrze, co źle, a co należy poprawić i w jaki sposób.

Księżyc, to może naprawdę trochę ambitny temat. Dobrze tego nie przemyślałem. Cóż dojdziemy do tego w swoim czasie.

Pani, która pierwsza wpisała się w temacie, niech wypowie się, czym chce się zająć. Co najbardziej ją interesuje. Oczywiście czekam na wypowiedź reszty ludzi. Jak nie zbierze się jakaś znacząca liczba osób temat nie będzie miał sensu istnienia.
@wyimaginowana. nie martw się, bo i tak jako że pierwsza wpisałaś się w temacie, pomogę Ci.

Ps. Coś niestety czuję, że temat upadnie, bo większość uważa się za profesjonalistów, więc się tu na pewno nie wpisze. :/
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
temat nie upadnie, zapewniam. w razie czego będę podtrzymywać. :)
hmm... a co proponujesz na początek?
coś, co nie sprawi większych problemów takiemu przeciętnemu człowiekowi jak ja.

a poza tym, tak się zaczęłam zastanawiać czy każdy aparat będzie się nadawał do tego celu.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
dzięki za wsparcie :)
na początek hmm... może szeroko rozumiana fotografia przyrody tj. krajobrazy, chmury, kwiaty, drzewa itd.? chyba, że wolisz zacząć o fotografii portretowej? Wybór pozostawiam Tobie. Zależy, co bardziej Cię interesuje.

Jeżeli chodzi o sprzęt, to właśnie próbuję pokazać, że nie trzeba mieć super drogiego sprzętu, żeby robić ciekawe zdjęcia.
Aparat, którym robiłem ten księżyc w tej chwili kosztuje ok. 500 zł. Mogę oczywiście robić i zamieszczać zdjęcia z lustrzanki, ale rozumiem, że jest to sprzęt nie każdemu potrzebny i nie każdy może sobie na niego pozwolić. W tej chwili aparaty cyfrowe są na tyle dobre, że można praktycznie każdym robić fajne i ciekawe zdjęcia. Wiadomo, że niektóre zdjęcia potrzebują profesjonalnego sprzętu, ale nie to jest ważne w tym temacie.
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
myślę, że raczej przyroda.
na portrety jeszcze za wcześnie.

jeśli chodzi o aparat to super profesjonalnego sprzętu nie mam.
pierwszy - sony s650. taaak, wiem szału nie ma.
drugi - Fujifilm FinePix S6500.

postaram się w najbliżeszej wolnej chwili udać się w plener i poszukać ciekawych miejsc.
 

piepia

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2006
Posty
263
Punkty reakcji
1
Miasto
a poza tym, tak się zaczęłam zastanawiać czy każdy aparat będzie się nadawał do tego celu.
Wlasnie wlasnie.. bo nie wszyscy maja lustrzanki.. podejrzewam ze wiekszosc ludzi, ktorzy chcieliby nauczyc sie robic fajne fotki ma kompakty, a nie wszystkie nadaja sie do robienia fajnych fotek..

Jako temat proponuje ludzi w jakiejs fajnej scenerii :) Przykładowe fotki:

Music_Is_My_Hot_Hot_Sex_by_hakanphotography.jpg


Rainy_Days_by_larafairie.jpg


So_very_you_by_girltripped.jpg


Umbrella_3_by_saturdayx.jpg


Moze wybralem zbyt trudne przyklady do zrealizowania ale chcialbym wlasnie robic podobne fotki do tych.. W sumie sam mam kompakta ale wydaje mi sie ze ma dosc duzo opcji jak na zwykly aparat i dosc dobrze umiem sie nim poslugiwac.. Moze od Was dowiem sie czegos nowego? :)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
@wyimaginowana. Fuji s6500 to dużo lepszy sprzęt niż ten, którym ja robiłem te fotki księżycowe. Masz bardzo dobry sprzęt. Czekamy zatem na jakieś pierwsze prace. :)

@piepia większość tych zdjęć da się zrobić zwykłymi kompaktatami, więc bez obaw. Jedyne, czego nie uzyska się w tego rodzaju fotografii portretowej, to głębia ostrości, nad którą dałoby się zapanować. Ta pierwsza fotka, którą zamieściłeś jest naprawdę ciekawa, ale to wymaga odpowiedniego miejsca, modelki i rekwizytów. To bardziej PRO i ciężko będzie od tego zacząć. @piepia zamieść jakieś własne fotki i zobaczymy.
 

piepia

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2006
Posty
263
Punkty reakcji
1
Miasto
Jestem kompletnym amatorem wiec nie ma tu czego oceniac ;)

Robie slabe fotki a brak umiejetnosci staram sie nadrabiam photoshopem ;)

Przykladowe fotki:

bbffee18868008a8.jpg

Jakas studnia.. wiem wiem.. powiecie ze przesadzilem z kolorami.. ale tak wlasnie mi sie podobalo :)

4b87f34956466e1f.jpg

To raczej dosc stare.. chyba ze dwa lata ma ;p

b15d119f8963be45.jpg

Ja xD

Bralem pierwsze, ktore mi sie nawinely wiec prosze nie krzyczec bo wiem ze paskudne ;)
Wiem fotki slabe, lipne i do d.. ale no coz zrobic.. :) Mowilem ze jestem amatorem i mam zamiar sie podszkolic ;)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
@piepia pierwsza fotka ciekawa, ale nie może być takich cieni w rogach. Taki efekt powstaje, jak się zły obiektyw do lustrzanki założy. ;)
Dwójka fajna, ale słońce za duże aberracje stworzyło. Trzeba tego unikać przez przymykanie przesłony. Zobacz, jaką wartość możesz mieć max.
Trzecia fotka - genialna. Ciekawy kadr i dobre wykonanie, ale widać sporo PS.

Na przyszłość ustalmy, że zero PS, przynajmniej na początku. Jedyne co, to można dodawać ramki i podpisy. Zgadzacie się? Chcemy przecież tworzyć zdjęcia aparatem, nie PS prawda?
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
znalazłam kilka zdjęć na kompie z serii 'zwierzęta',
ale po dłuższym zastanowieniu nie dodam.
za każdym razem gdy patrzę na wasze zdjęcia zastanawiam się co ja tutaj właściwie robię.
i zaczynam wątpić, że kiedykolwiek się nauczę.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Odwagi! Nauczysz się. Spokojnie. Każdy od czegoś zaczynał. Nie każde zdjęcie jest dobre, ale pokazując swoje prace możesz sprawić, że ktoś je oceni i powie, co trzeba poprawić.
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
wiem, że kiepskie są.
dodaję na Twoją odpowiedzialność, dobrze?
i szczerej oceny oczekuję.
o ile będzie co oceniać. :)

mój świr.
strasznie niwyraźne. robione jedną ręką.
druga chomika pilnowała.

dsc01730zk8.jpg



drugi podpłynął i załapał się kawałek.

20070805wycieczkadochartl4.jpg

@Berials

Zmniejszyłem drugą fotkę i wkleiłem w mniejszym rozmiarze, ponieważ niektórzy mają wolny net i zanim im się cała wczyta to chwila dłuższa musi minąć.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
To są te słabe zdjęcia? Hahaha, nie widziałaś słabych zdjęć.
Kadry ciekawe. Dobre wykonanie. Jedyny minus, to, że pierwsze zdjęcie jest mało ostre i przeszkadza ta "kreska" z tyłu.
Drugie zdjęcie jest super. Wystarczy je trochę wyostrzyć.
Takim amatorem strasznym, jak piszesz, to nie jesteś. Czekamy na więcej prac. Te zdjęcia są naprawdę w porządku.
Przy ocenie oczywiście przyjmujemy kryteria amatorskie.
 

wyimaginowana.

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2007
Posty
68
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
kraina szumiących topoli.
uh. to mnie podbudowałeś.
a mogę tak spytać z czystej ciekawości...
fotografia to tylko Twoja pasja czy zajmujesz się tym zawodowo...?
a jeśli tak, kiedy zacząłeś i jak rozpoczęła się ta przygoda?
wieeem, że nie na temat, ale mam nadzieję, że nikt nie zauważy. :p
 
Do góry