Uniwersalna nauka z krótkiej historii

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Z góry uprzedzam,ze poniższe rozmyślanie jest moje, oparte na przeczytanych dotychczas tekstach, na Biblii. Jeżeli coś pomyliłam prosiłabym Mądrzejszych o sprostowanie ;) Jedyne, co mam na celu to uświadomienie, ze fragment o Kainie i Ablu dotyczy nie tylko tych dwóch braci, tej jednej zbrodni..Płynąca z tej opowieści nauka wielkokrotnie powtarza się w Piśmie Świętym i jest jedną z tych uniwersalnych nauk, jakimi powinniśmy kierować się w życiu.
Kain i Abel - dwaj bracia, potomkowie Adama i Ewy; Kain-rolnik, Abel-pasterz. Składają Bogu ofiary (btw, opis pierwszych rytuałów w Biblii), Kain:płody rolne, Abel: pierworodne jagnię. Bóg wybiera ofiarę Abla, co u Kaina wywołuje poczucie odrzucenia i wyzwala napad agresji, skierowanej na własnego brata. Zagadką dla nas jest wybór Boga, ale chciałabym, abyśmy spojrzeli na to z innej strony.
Kain, jako potomek pierwszej pary ludzkiej nie znał śmierci, tym bardziej nie wiedział,czym jest zabójstwo. Kiedy zabił Abla, Bóg zapytał go, gdzie jest jego brat. Kain odparł,że nie jest stróżem swego brata. Główne przesłania, wypływające z opowieści o Kainie i Ablu są takie,że każde morderstwo jakiego się dopuścimy jest bratobójstwem oraz że każdy z nas jest stróżem swego brata (pacyfizm - wyzbycie się największych agresji, braterstwo ludzi). Bóg skazał Kaina na tułaczkę, wypędził go. Ten zaś bał się,ze teraz każdy, kogo spotka będzie mógł go zabić. Bóg dał Kainowi tajemnicze znamię, by nikt go nie skrzywdził.
Fundamentalną siłą największych światowych religii monoteistycznych jest miłosierny Bóg. Mógł przecież zesłać na Kaina śmierć, zamiast skazywać go jedynie na wygnanie, a na dodatek nadawać mu chroniące go znamię.
Wg komentarzy koranicznych, Bóg zesłał na ofiarę Abla ogień, który ją pochłonął. Odrzucenie ofiary Kaina nie musiało jednak rozbijać rodziny, miało być to przesłanie, swoista próba dla Kaina. Bóg zna myśli każdego człowieka, wiedział,ze serce Abla jest prawe.
Wg muzułmańskich komentatorów, Kain i Abel mieli siostrę, która była przeznaczona na żonę dla Abla, a którą Kain pożądał. To tym bardziej mogło popchnąć Kaina do popełnienia zbrodni. Ponieważ Kain nie umiał zabić, pojawił się Szatan, tak samo jak w Edenie. Podpowiedział mu jak zabić brata. Morderstwo to, oznaczało triumf Szatana, wprowadził uczucie smutku, bólu; wg komentarzu Koranu łzy Ewy to pierwsze łzy wylane przez ludzki nieprawy postępek; pierwsze matczyne łzy.
W 25 rozdziale Genesis Jakub i Ezaw kłócą się o majątek Izaaka. Rebeka "walkę narodów" czuła już w swym łonie. Oddanie przez Ezawa dziedzictwa za miskę soczewicy oznaczało jednak brak szacunku dla ojcowizny. Ezaw, który zdobył majątek przyjął swego podstępnego brata z radością i łzami. Jest to przykład braterstwa łagodniejszego niż braterstwo Kaina i Abla.
Wątek rywalizacji rodzeństwa przewija się w całej Genesis. Kolejny przykład to Józef i zazdrość jego braci o kolorową szatę, oznaczającą dziedzictwo; sprzedali brata w niewolę. W Egipcie, gdzie Józef służył radą dla faraona, zdobył potęgę i stanowisko - mógł zniszczyć braci, jednak pomógł im w czasie głodu.
Nawiązanie do historii o Kainie i Ablu możemy odnaleźć w czasach Jezusa. Judasz zdradził Go, a On przyjął na siebie śmierć bez sprzeciwu (jak Abel), wypowiadając słowa "przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Kain również nie wiedział, co czynił, kolejne nawiazanie).
Znamię Kaina św. Augustyn łączy z ukrzyżowaniem. Uważał on Zydów za potomkow Kaina (tak jak Kain byli skazani na wędrówkę, byli odpowiedzialni za śmierć Jezusa/Abla/).
Wg rabinów, zanim Kain zabił Abla, nikt nie zginął - było więc to morderstwo przypadkowe. Czy takim samym usprawiedliwieniem kierował się Bóg, okazując bratobójcy niezmierne miłosierdzie? Kain wszakże błagał Boga o litość, mówił,że nie może znieść swej kary (hebrajskie słowo oznaczające 'kara' znaczy też 'nieprawosć'; nie mogę znieść swojej kary=nie mogę znieść swojej nieprawości, co mogło oznaczać u Kaina żal za popełniony czyn).
Egipt. 400 lat po Józefie, faraon zniewolił Żydów. Miriam, córka faraona, wyłowiła z rzeki Mojżesza, który jakiś czas potem otrzymał od Boga nauki i spisał pięcioksiąg. Wg naukowców Mojżesz z Egipty zabrał jednak także fragmenty tamtejszej religii. Pierwszyo konflikt i pierwsze morderstwo z Genesis są uderzająco podobe do zawartej w hieroglifach historii Ozyrysa i Setha, gdzie Seth zabił Ozyrysa, a głownym motorem ku temu była rywalizacja o miłość siostry.
Kolejne podobieństwo do konfliktu Kaina i Abla odnajdujemy 7000 lat p.n.e. w rewolucji neolitycznej, gdzie rozgorzała rywalizacja między rolnikami a pasterzami. Agresja uwalniała się po każdym stratowaniu pól rolników przez zwierząta pasterzy. Idylliczne miejsce (tak jak Eden) zostaje zburzone, po osiedleniu się człowieka powstają podwaliny cywilizacji. Już Sumerowie na glinianych tabliczkach spisywali relacje z rywalizacji rolników i pasterzy.
Zanim spisano księgę Genesis, pierwotnie przekazywano ją ustnie. Dzisiejsi naukowcy umiejscowiają Eden nad Zatoką Perską, która 7000 lat temu była zieloną doliną z bijącymi żródłami, a która mieściła się pomiędzy rzekami Eufrat, Tygrys, Gihon i Pishon.
Opowieść o Kainie i Ablu powstała w starożytnej Mezopotamii. Jest więc jakby odpowiednikiem triumfu ówczesnego pasterstwa nad rolnictwem.
Muzułmańska tradycja mowi,że Kain nie wiedział co zrobić ze zwłokami brata. Podpowiedź dotyczącą pochówku odnalazł podczas obserwacji poczynań kruka, który zadziobał jednego ze swych ptasich braci, a następnie wygrzebał dziobem dołek i przysypał zabitego piaskiem. U Kaina była to jednakże próba ukrycia czynu przed Bogem (tak samo jak to zrobili Adam i Ewa zrzucając winę na węża). Bóg karze go za brak odpowiedzialności za swe czyny. Stwórca mówi,że krew Abla skaziła ziemię Kaina. Słowo 'krew' w hebrajskim oryginale została użyta w liczbie mnogiej. Oznacza to,że zbrodnia Kaina jest potworniejsza, niż mogłoby się wydawać. Kain zniszczył świat, ponieważ nigdy nie narodzą się potomkowie Abla, stłamsił ich zycie, ponosi odpowiedzialność za całe pokolenia ludzkości, która miała wyjść od Abla.
Starożytne hebrajskie teksty mowią,ze Kain osiadł jak ludzie podczas rewolucji neolitycznej,ożenił się z siostrą, załozył miasto (podwaliny cywilizacji).
Kain i Abel są więc symbolem całej ludzkości.

Wyznawcy największych religii świata wyznają także naukę płynącą z opowieści o Kainie i Ablu, o pierwszej bratobójczej zbrodni, o zbrodni przeciwko ludzkości, naukę o dobru, jakie może przynieść międzyludzka, braterska miłość i pokój. Jednak zagubiono gdzieś tę naukę. Holocaust, antysemityzm, przerazający konflikt religijny na Bliskim Wschodzie ( o ironio! ), wydarzenia z 11 września, I i II wojna światowa i wszelkie wojny na świecie.
Aby powstał dialog w tym zderzeniu cywilizacji weźmy przykład z Abla. Oto moralna postawa, jakiej wymaga od nas Bóg. Przyjmijmy nastawioną na pokój, miłosierdzie i dobro postawę. Powróćmy do idyllicznego raju. Nie zapominajmy,że każda zbrodnia, każde popełnione morderstwo jest bratobójstwem. Biblia jak widać to nie tylko 'stek prehistorycznych bzdur', jak mają to w zwyczaju nazywać tutaj co niektórzy.
:)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ciekawe spojrzenie
nie do konca sie z nim zgadzam, ale narazie zamilkne
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Nie milknij, Brave. Warto poznać różne światopoglądy, prawda? A nóż ktoś się zastanowi nad swoimi poczynaniami...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
moj swiatopoglad chyba mniej wiecej znasz
a moj poglad troche sie rozni w ocenach, ale nie chcac zamulac swym zdaniem poczekam na innych
 
P

Pawian

Guest
Wacław Oszajca
„bracia"

krew Abla wsiąkła w ołtarz
głowę Szczepana roztrzaskał kamień
John utonął w mulistej wodzie ryżowiska
nieznanego Wietnamczyka spalił napalm
Johan zamarzł na przedmieściach Stalingradu
Wanię przywaliły mury Reichstagu
Staśka rozerwała mina pod Monte Cassino
Antonia zwłoki rozwlokły po pustyni hieny
François poległ w lesie
Moszka spalili na Majdanku

Ablu gdzie jest twój brat dzisiaj?
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Odpowiedni wiersz przywołałeś, Pawianie. Idealny do tego tematu. Refleksja nasuwa się sama. To dokładnie to, co chciałam przekazać...
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Oto moralna postawa, jakiej wymaga od nas Bóg. Przyjmijmy nastawioną na pokój, miłosierdzie i dobro postawę. Powróćmy do idyllicznego raju. Nie zapominajmy,że każda zbrodnia, każde popełnione morderstwo jest bratobójstwem. Biblia jak widać to nie tylko 'stek prehistorycznych bzdur', jak mają to w zwyczaju nazywać tutaj co niektórzy.
:)
Rosie powiem krótko jesteś wielka !!
w końcu przeczytałem i lepiej niż Ty tematu bym nie ogarnął !!
z jednym małym ale ;) : "Fundamentalną siłą największych światowych religii monoteistycznych jest miłosierny Bóg. Mógł przecież zesłać na Kaina śmierć, zamiast skazywać go jedynie na wygnanie, a na dodatek nadawać mu chroniące go znamię."
i tu wkrada się mój temat : czy Bóg jest tyranem ??
wchodząc w skórę Kaina wolałbym śmierć niż tułaczkę i wieczne wyrzuty sumienia a "Bóg" Biblijny pastwi się nad Kainem który jak założyłaś nie zna miary postępku i konsekwencji morderstwa następna perfidia i oznaka tyranii Biblijnego "Boga" ...

i jeszcze to : Kain:płody rolne, Abel: pierworodne jagnię. Bóg wybiera ofiarę Abla, co u Kaina wywołuje poczucie odrzucenia i wyzwala napad agresji, skierowanej na własnego brata. Zagadką dla nas jest wybór Boga,"

dla mnie nie jest to zagadką a mianowicie : Mojżesz był pasterzem koczownikiem iiii wszystko jasne !!
idąc za podszeptem Biblii Kainami możemy bez ogródek nazwać lud "ziemi obiecanej" Kanaan więc wet za wet :mruga:
i tu wracamy do nacjonalistycznej wymowy Biblii ....
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Od poczatku istnienia ludzkosci opisanej w dziejach Biblii przewijaja sie zawsze dwie grupy ludzi.Biblia nie jest zródlem informacji a raczej do tworzenia wspólnoty z Chrystusem.
od Edenu po Apokaliptyczny czas po przez Golgote Sodone ,Noego ,Ezawa i Jakuba.Charakteryzuje ich podejscie do Boga i problemu zbawienia.
Nawet nie postepowanie i niegrzeszenie.Nie bycie dobrym czy zlym.
dwie grupy rózni poleganie na wlasnych silach w osiagnieciu nieosiagalnego dla nich i poleganiu na sprawiedliwosci Chrystusa..
Wybór Boga jest zagadka?nie jest jasny i jedyny jaki mógl byc.
Jedynie przez Baranka-Chrystusa mozna osiagnac sprawiedliwosc Boza.A symbolizowal Go wlasnie baranek ofiarny.
Rytual swiatyni Izraela to najwieksza lekcja pogladowa swoata.Lekcja o konflikcie i mozliwosci wyjscia zwyciesko z niego.Konfliku ponad ludzkoscia gdzie nas zachaczyl tylko skrzydllem.Kain polegal; na wlasnych silach i zlozyl ofiare swoja odrzucajac wlasnie ofiare Chrystusa.
Wieza Babel tez wskazuje na tych co o wlasnych silach chcieli osiagnac niebo.
mozna tak do Golgoty.dwuch lotrów na krzyzu.Obaj przestepcy..ale jeden uznaje Chrystusa i jego niewinna ofiare .a drugi odrzucajacy to.Taki mamy sam obraz ludzkosci przy koncu dziejów swaita opisany w Apokalipsie.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
"Fundamentalną siłą największych światowychreligii monoteistycznych jest miłosierny Bóg. Mógł przecież zesłać naKaina śmierć, zamiast skazywać go jedynie na wygnanie, a na dodateknadawać mu chroniące go znamię."
i tu wkrada się mój temat : czy Bóg jest tyranem ??
Dirku. Dla wierzących życie jest największym darem od Boga, idąc więc tym tropem: uchowanie tego życia przed śmiercią, możliwość kontynuowania ziemskiego bytu, mimo - jak powiedziałeś - wszelkich wyrzutów, jest wyrazem Boskiego miłosierdzia (wierzący jednak wolą swój "pewny" los za życia, anizeli niepewność, dokąd dusza trafi po śmierci, jak wygląda dalszy los człowieka po tej 'drugiej stronie', zależnie od swego wyznania).
Dla człowieka, który nie wierzy w dalsze bytowanie duszy po śmierci, tułaczka jest największą karą, katuszami jakie musi znosić za życia. Czyli niby miłosiernie, a jednak jakby za karę.Tutaj miłosierdziem zdawałaby się być śmierć.
wchodząc w skórę Kaina wolałbym śmierć niż tułaczkę i wieczne wyrzuty sumienia
ano właśnie
a "Bóg" Biblijny pastwi się nad Kainem który jakzałożyłaś nie zna miary postępku i konsekwencji morderstwa następnaperfidia i oznaka tyranii Biblijnego "Boga" ...
Moje założenie wynika stąd,że wg Biblii bratobójstwo Kaina było pierwszą popełnioną zbrodnią, tak więc oprawca nie mógł mieć swiadomosci, ze zabije brata uderzając go kamieniem w głowę, nie znał tego, nie widział, nie doświadczył. Zakładam,ze skoro wiedza ta nie pochodziła od Boga, czynami Kaina musiał pokierować ktoś inny, zły, w tym przypadku - Szatan.
Dla nas to tyrania, skazanie Kaina na tułaczkę i wyrzuty...Ale - czy warunkiem do odpuszczenia grzechu nie jest właśnie pokuta? Czy śmierć odmieniłaby Kaina jako człowieka czy byłaby tchórzostwem i pójściem na łatwiznę ze strony Stwórcy? Czy Bogu nie chodzi o to, by ludzie pod wpływem rachunku sumienia i własnych doświadczeń zmieniali się na lepsze? Bóg-tyran, a jednak Bóg dający szansę poprawy. Skoro Kain zabił Abla i splamił się krwią jego potomnych - jaki byłby sens zsyłania śmierci na Kaina?
i tu wracamy do nacjonalistycznej wymowy Biblii ....
niestety. ja odnajduję też nutkę rasizmu, odnośnie tego znamienia nadanego Kainowi. Niektórzy naukowcy sądzą,że znamieniem Kaina mogł być odróżniający go kolor skóry, czarny kolor skóry.Tak więc mamy tu 'pięknie' przedstawionych murzynów..

Agar, wspaniała wypowiedź, w zupełności się zgadzam. Jedna rzecz: napisałam,ze wybór Boga był zagadką, ponieważ czytając Biblię od początku, po raz pierwszy wybór ten wydaje się być niezrozumiały, nasuwa się jakby niesprawiedliwość Boga, faworyzowanie jednego z braci. Znaczenie alegorii baranka dociera do nas dopiero później. W tym wspaniałość Biblii.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
uwazasz ze Bóg nie poinformowal ich o Chrystusie?
protoewangelia zostala juz w Edenie objawiona.czy Kain byl nieswiadom czynu?przeciez Bóg nie pozostawil Kaina samego po odzucew]niu ofiary.zapytal sie dlaczego sie gniewasz?czemu sie zasepiles?czy nie bylbys pogodny czyniac dobrze!
Ostrzegl-- Inaczej grzech czycha u drzwi twoich.
Problem smierci byl chyba bardziej znany im i bardziej ich poruszal niz nas przyzwyczajionych do niej,oblaskawina smiercia naszych czasów bez szacunku dla zycia.
Jakim szokiem musiala byc dla Adama i ewy pierwsza smierc?Pierwszy zwiedniety kwiat?tym bardziej ze zdawali sobie sprawe ze to za ich przyczyna ...
Ten szacunek napewno przekazali i dzieciom..
Top co spotkalo Kaina to wlasnie skutek.--Inaczej bedzisz smutny,grzech to smutek..
Nie pozwolil Bóg zabic Kaina bo i jego kochal....Imiona potomków kaina swiadcza o tym chocby
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Problem smierci byl chyba bardziej znany im ibardziej ich poruszal niz nas przyzwyczajionych do niej,oblaskawinasmiercia naszych czasów bez szacunku dla zycia.
Jakim szokiem musiala byc dla Adama i ewy pierwsza smierc?Pierwszyzwiedniety kwiat?tym bardziej ze zdawali sobie sprawe ze to za ichprzyczyna ...
To, co nowe, nieznane i wstrząsające nami po raz pierwszy zawsze najbardziej porusza. Adam i Ewa byli współodpowiedzialni za czyn Kaina. I on zgrzeszył tak samo, jak jego rodzice w Edenie. Cierpienie Ewy musiało być najstraszliwsze, spotkało ja nowe, złe doświadczenie, najbardziej przykre i bolesne jakie moze sobie wyobrazić po pierwsze matka, po drugie kobieta, za której sprawą człowiek poznał, czym jest grzech/smutek.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Przede wszystkim warto zauważyć, że opowieść o Kainie i Ablu jest metaforą i motywem w którym celem przewodnim jest morderstwo i jego konsekwencje. Morderstwo które przytrafiło się po raz pierwszy budzi wiele kontrowersji - dość wspomnieć że z punktu widzenia Boga taka historia nie mogłaby się przytrafić z jego udziałem....
Czy my dzisiaj nie jesteśmy Kainami?
Oczywiście, ze jesteśmy..wystarczy pojechać na bliski wschód gdzie ludzie zabijają się z zazdrości o Boga....
Myślę, że historia Kaina i Abla jest przedstawieniem rzeczywistości która miała miejsce w momencie jej pisania.
Tzn narratorem jest Bóg - jego dialogi są wstawione przez autora.
Praktycznie cały ST jest w podobny sposób spisany. Tak więc Biblia jest lekcją..."powtórką z rozrywki" a jak widać popełniamy te same grzechy.
pozdrawiam
 
P

Pawian

Guest
Tradycja ustna Judaizmu w Midraszach wyjaśnia przyczynę dokonanego bratobójstwa.Otóż bracia pokłócili się o podział świata i siostrę Abla :3. Bereszit Raba, rozdział 22
I rzekł Kain do swego brata Abla, kiedy byli na polu” – O co się pokłócili? Powiedzieli: chodźcie, podzielimy między siebie świat. Jeden zabrał ziemie, a drugi zabrał rzeczy ruchome. Jeden [Kain] powiedział: Ziemia, na której stoisz, należy do mnie!
A drugi [Abel]: Ubrania, które masz na sobie, należą do mnie!
Jeden powiedział: Rozbierz się!
Drugi powiedział: Unoś się w powietrzu!
Dlatego: - „I powstał Kain na swego brata Abla i zabił go”.
4. Bereszit Raba, rozdział 22
O co się pokłócili?Powiedział rabbi Huna: - Wraz z Ablem urodziła się jeszcze jedna siostra.
Jeden [Kain] powiedział: Jest ona moja, bo jestem pierworodny!
Drugi [Abel] powiedział: Jest ona moja, bo urodziła się razem ze mną!
I dlatego „Powstał Kain na swego brata Abla, i zabił go”.
5. Powiedział rabbi Szymon Ben Jochaj: trudne jest to do powiedzenia, i niemożliwe do wyjaśnienia. [Kain i Abel zostali porównani] do dwóch atletów, zmagających się przed obliczem króla. Gdyby zechciał król – mógłby ich rozdzielić. Ale nie chciał ich rozdzielić, i jeden z nich zdobył przewagę nad drugim i go zabił. Bronił się, mówiąc: „Kto mnie oskarży przed królem?”. I tak „Głos krwi brata twego woła do mnie z ziemi”.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Odwrócenie uwagi od istoty sprawy to iscie majstersztik szatana.W poruszonej tu histori nie jest problemem samo zabójstwo,nie jest to metafora,ani konflikt przy podziale wplywów.
Problemem jest odrzucenie ofiary Baranka-Chrystusa.Kain przyniósl swoje produkty(uczynki?),niejako powolujac sie na nie przy ofierze.Czy one moga zasypac przepasc miedzy czlowiekiem a Bogiem jaka powstala w chwili upadku?Gdyby bylo to mozliwe ofiara Jezusa nie bylaby potrzebna<zbawiloby nas nasze doskonale zycie....Biblia pokazuje nam mozliwosc ratunku.Mówi nam o linie ratunkowej rzuconej nam przez Boga--Baranku Chrystusie,o kierunku w jakim mamy jej szukac.O tym ze wystarczy zlapac jej...
Chrystus powiedzial do uczonych --badacie pisma bo myslicie ze dadza wam zbawienie a one mówia o mnie....
Kain odrzucil wlasnie te droge skladajc ofiare ze swoich czynów.Odrzucil pomoc Boga.
Historia swiata to historia przesladowania tych co ida za Bogiem i tych co ida o wlasnych silach.Odrzucajac pomoc Boga poddaja sie pod wladze przeciwnika Bozego,
Czy skazanie Kaina na tulaczke to tyrania?A nie danie szansy?Wydaje mi sie ze wlasnie pozbawienie jej byloby tyrania
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Historia zaczyna sie od skladania ofiary -baranka.protoewangelia mówi o kims kto ma zniszczyc zwodziciela.
Czy wiec ofiara i jej sens byly nieznane tym którzy ja skladali?uwazam ze byla,na co wskazuje wiekszy kontekst Biblijny.Tylko przelana krew moze zmyc grzech.Nim dokonal sie czas-Golgota, byla to krew, baranków hodowanych przez ludzi, jako cien rzeczy przyszlych.Czyny wskazuja z kim mamy do czynienia Pawian.Co powodowala pycha i duma?odejscie od Boga ,w tym stawal sie czlowiek buntownikiem-szatanem.Odrzucenie Boga i dzialania ze szkoda dla siebie i Boga.

Jak Kain wykorzystal szanse?Nie wiem i nikt nie wie..Tylko Bóg.Wiem jedynie ze bóg go nie odrzucil.I ta nauka jest w tym wazniejsza od tego jak Kain wykorzystal szanse..
 
P

Pawian

Guest
..protoewangelia mówi o kims kto ma zniszczyc zwodziciela..na co wskazuje wiekszy kontekst Biblijny..Tylko przelana krew moze zmyc grzech..Odrzucenie Boga i dzialania ze szkoda dla siebie i Boga.
Ciekawe jest nazywanie fragmentu Berejszis "protoewangelią",jednak wprowadzenie ofiar ze zwierząt przed tysiącami lat przez Judaizm właśnie miało na celu zaprzestanie składania ofiar z ludzi(barbarzyńskiego zwyczaju powszechnie wtedy stosowanego). Fragment dotyczący bratobójstwa nie jest wezwaniem czy sugerowaniem ofiary z człowieka(brr..co za horrorystyczne pomysły),zakazanej przez Torę.Odnośnie Kaina i jego potomków to zginęli oni w potopie.Dzieje Kainitów są przedstawione jako historia narastania zła.Począwszy od Kaina ludzie zaczęli się wzajemnie zabijać,właśnie wśród Kainitów pojawił się pierwszy w dziejach przypadek poligamii,Lamek zaś okazał się grzesznikiem dziesięciokrotnie większym niż jego przodek,Kain.
 
Do góry