Uczucie spadania w przepaść

disip

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
Witam

Od najmłodszych lat kilka razy w roku zdarza mi się, że leżąc tracę nagle obraz wokół mnie, choć mam otwarte oczy i wydaje mi się, że spadam w jakąś odległą przepaść. Podczas "lotu" nie widzę tej przepaści, nie widzę nic, tylko tak, jakbym w nieskończoność spadał plecami w dół.
Aż naglę "uderzam w ziemię" - wtedy się "budzę" poprzez silne (nie wiem jak to nazwać) podskoczenie? zadrganie? mojego ciała, tak jakbym naprawdę gdzieś spadł.

Nie jest to jakieś szczególnie utrudniające życie doświadczenie, ale może ktoś wie na czym ma to swoje podłoże, oraz czy ktoś jeszcze z Was ma podobnie dziwne wrażenie?
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Też mi sie to zdarza, ale tylko we śnie, lub przy zamkniętych oczach. Nie jest to fajne uczucie, tak spadać, najgorsze jest te ocknięcie się. Myslę że chyba dużo osob tak czasem ma. Chociaż przy otwartych oczach, to może nie. :)
 

disip

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
Taa, to ocknięcie się jest najgorsze, niewiadomo co się dzieje, dopiero po chwili załapuję, że znów to mam :p
 

kakasia

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
34
Punkty reakcji
0
Wiek
99
też takie coś czasami mam albo raz tak jakby mi się śniło że niby gram w siatkówke i leciała piłka i mnie w głowe walneła i z łóżka aż podskoczyłam. a czasami jak zasypiam mam wrażenie jakbym była jakąś małą kropką pośrodku ciemnej nicości. to jest straszne
 

TinuSs

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2008
Posty
206
Punkty reakcji
3
Miasto
Utopia
takie rzeczy tylko we śnie. Zgadzam się, to jest przerażające. Bardzo tego nie lubię. Nie wiem czemu tak się dzieje w Twoim przypadku. Może to ma jakieś podłoże psychiczne?
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
79
Miasto
kraina baśni
też mam czasami takie uczucie ;)

Wydaje mi się, że ma to związek z rozluźnianiem czy napinaniem się mięśni podczas snu. Ale nie jestem pewna
 

disip

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
Z tymi mięśniami to całkiem możliwe, jednak co do snu - ja przykładowo nie śpię gdy "spadam", a przynajmniej tak mi się wydaje...
 

P.M.

Neurotyczka
Dołączył
30 Sierpień 2009
Posty
718
Punkty reakcji
30
Zawsze podczas zasypiania, kilkakrotnie mi się tak zdarza. Serducho później bije, strasznie szybko i gorąco się robi, a czemu tak się dzieje to nie wiem...
 

disip

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
U mnie ostatnio pojawiły się jakieś dziwne problemy z hmm.. Oddychaniem? Przełykaniem śliny?
Krótko przed zaśnięciem gdy chcę przełknąć ślinę jakby rozluśniają mi się "mięśnie" gardła podczas gdy ślina mi do niego wpływa, nie mogę w tym momencie oddychać, żeby wziąć powietrze muszę wstać i spokojnie ją przełknąć... Mam tak prawie codziennie, kilka razy w nocy, coraz częściej.
Rany, strach iść spać ;/
 

Neithan2

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2009
Posty
174
Punkty reakcji
2
Wiek
32
To uczucie związane jest z wejściem w fazę REM. Taki hipanogog.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
A z tym spadaniem- nie masz czasem problemów z równowagą?Albo koordynacją ruchów? Ja mam niedorozwinięty błędnik i zdarza mi się po jakimś gwałtownym ruchu tracić równowagę na leżąco. Uczucie chyba trochę podobne do spadania, ale ponieważ wiem, skąd sie bierze nie mam do tego emocjonalnego stosunku i nawet bywa fajne. Może to to samo?
 

disip

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
Avior - Raczej nie, z moją równowagą, no i błędnikiem jest wszystko w jak najlepszym porządku. Poczytałem trochę o tym na internecie - podobno to jakaś faza snu, a właściwie jego koniec - LD, świadomy sen, a to "spadanie" spowodowane jest wymuszonym budzeniem, umysł już pracuje ale nad ciałem nie ma się jeszcze kontroli - tak ja to rozumiem...

Rany ale człowiek dziwny jest, lubię takie tematy :)
 

klaudia522

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Lublin
ehhhh tez to czasem mam.... najczęściej podczaj snu a potem sie oczywiscie budze;p bardzo niemile uczucie... :(
 

Zuzana

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
13
Punkty reakcji
0
Wiek
30
fakt, to takie dziwne, czujemy jakby to był nasz koniec, ciekawe uczucia wtedy się rodzą. A tu nagle bum budzimy się w środku nocy. Wtedy czuję takie przerażenie...
podobnie było, jak śniło mi się jak ktoś mnie postrzelił w noge obudziłam się przerażona odrazu zlapałam się za nią, miałam wrażenie jakby mnie bolała... to takie dziwne..
a zarazem fascynujące
:)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
wiem o czym mowicie bo też tak czasem mam, jak mi się już tak robi dobrze i przysaypiam to nagle wlasnie mam obraz że spadam albo trace rownowage i jak sie nie poderwe to sie przewróce i sie zrywam nagle i po śnie :] ale nie mam pojecia skad to sie bierze bo jesli to jak jedni mowią faza wchodzenia w REM albo rozluznienie miesni to skąd ten obraz spadania albo upadku... :niepewny: nasze zachowania i reakcje mózgu to wielka zagadka.
 

lovemartunia

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
1 324
Punkty reakcji
0
Też mam tak samo :) rzeczywiście uczucie mało przyjemne, ale to może normalne skoro aż tak dużo osób tego doświadcza. Ja jakoś nigdy się tym nie martwiłam, zazwyczaj to się zdarza podczas zasypiania.
 

BlackRose

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2009
Posty
15
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Uff, kolejny dowód na to że jednak nie jestem aż tak dziwna jak mi się czasem wydaje, inni też tak mają ;P Mnie to się zdarza tylko jak śpię, jak w środku nocy to się nawet nie budzę (albo tak szybko zasypiam znowu). Czasami podczas zasypianaia, dokladnie w tym momencie kiedy zasypiam, bo wcześniej wszystko pamiętam. Nawet lubię to uczucie. Tylko jak mi się raz przytrafilo na lekcji i aż krzyknęlam przy wybudzaniu to wszyscy się ze mnie śmiali :D A nauczycielka się tak dziwnie popatrzyla :D
 

Martiz31

Nowicjusz
Dołączył
2 Styczeń 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Możliwe, że jest to bezdech senny. Język cofa się, człowiek przestaje oddychać na kilka sekund i budzi się. Kiedyś o tym czytałem.
 

Kiriki

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2009
Posty
39
Punkty reakcji
0
A macie jeszcze dziwne objawy - halycunacje, urojenia itd? Bo właśnie uczucie spadania, latania może oznaczać padaczkę skroniową albo schizofrenię.
 

undomiel117

Nowicjusz
Dołączył
1 Styczeń 2010
Posty
96
Punkty reakcji
0
Nie będę oryginalna, też tak mam, podczas zasypiania, jakiegos takiego półsnu.
Spadam w przepaść najczesciej... :(
Mam nadzieje, ze przynajmniej na razie padaczka ani schizofrenia mi nie grożą.
 
Do góry