uczenie się

Mute

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2010
Posty
87
Punkty reakcji
0
Jakie znacie metody szybkiego przyswajania wiedzy? Jak sobie radzicie z nieogarnięciem podczas nauki? Ja nie wiedziałam często od czego zacząć, jak skutecznie zapamiętywać, itd. Z pomocą przychodzą różne fachowe techniki. Znacie jakieś? Co na przykład sądzicie o mapach myśli?
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
ogarniasz temat z wierzchu, dzielisz na "komponenty", każdy komponent uczysz się nieco szczegółowo i kolejny itd, jak to Ci się uda to kolejny raz dzielisz te komponenty na kolejne i znowu.

Na czym polega trick ?
Po pierwsze uczysz się małych partii różnych materiałów, a jak udowodniono naukowo, lepiej uczyć się przez 30 minut 3 różnych rzeczy niż jednej, bo wtedy zapamiętujesz ogólnie więcej. Także jak zaczaisz o czym jest temat, i podzielisz go na "podtematy", to te podtematy będą dużo krótsze, i szybciej będzie je ogarnąć, niż czytając wszystko na raz. Ale teraz jeszcze nie kujesz, tylko czytasz, następnie te podtematy znowu dzielisz na kolejne, dopóki jego wielkość będzie taka, że jej ogarnięcie dla Ciebie nie będzie problemem na raz i nauczenie się.

Dalej, lepiej oblać egzamin i iść na poprawkę, ale idąc tym schematem nauczania. Wtedy nie martwisz się, że nie trafisz w pytania czy coś. Ale chyba przede wszystkim jak czegoś uczysz się dla siebie pomaga.

Kolejna sprawa odpowiednie godziny nauki.
 

Kahlua

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
167
Punkty reakcji
0
Wydaje mi się że to dość indywidualne. Znam ludzi którzy najlepiej przyswajają nocą. Wszystko też zleży czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, itd. W zależności od tego dana metoda jest skuteczna. Mi bardzo pomagały w nauce mapy pamięci. Jest to w ogóle dość uniwersalna metoda pomagająca konsolidować i systematyzować wiedzę z różnych dziedzin życia. Jest pomocna w pracy i nawet w sporządzaniu schematu dnia. Mind mapping staje się zresztą coraz bardziej popularny za sprawą szkoleń odbywających się z tego zakresu. To bardzo przydatna rzecz, zobaczcie sobie:
http://www.mayagency.com.pl/mindmapping.html
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Wydaje mi się że to dość indywidualne. Znam ludzi którzy najlepiej przyswajają nocą. Wszystko też zleży czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, itd. W zależności od tego dana metoda jest skuteczna. Mi bardzo pomagały w nauce mapy pamięci. Jest to w ogóle dość uniwersalna metoda pomagająca konsolidować i systematyzować wiedzę z różnych dziedzin życia. Jest pomocna w pracy i nawet w sporządzaniu schematu dnia. Mind mapping staje się zresztą coraz bardziej popularny za sprawą szkoleń odbywających się z tego zakresu. To bardzo przydatna rzecz, zobaczcie sobie:
http://www.mayagency.com.pl/mindmapping.html
Dementuję - nauka nocą może i jest lepsza (człowiek się lepiej koncentruje) ale to na krótką metę, jak najkrótszą. Człowiek wykańcza zdrowie w ten sposób, a po jakimś czasie nie ma siły siedzieć w książkach, ale spać też nie może. I ciężko się przestawić potem.

O i rób notatki i wieszaj na takiej tablicy do której się wbija małe karteczki ze szpilkami, też pomaga ; )
 

nelanelkowska

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2009
Posty
145
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Mapa myśli to dobre rozwiązanie. Ja na przykład uczę się tak, że czytam z notatek i ogarniam temat a najważniejsze rzeczy, hasła i wzory wypisuję na kartce A4. Zerkając na nią przypomina mi się co na dany temat wiem. Ale taka metoda jest zawodna jeśli uczysz się na ostatnią chwilę.
 

Millis

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2010
Posty
52
Punkty reakcji
4
Ja najbardziej lubię się uczyć po zmroku jak już załatwię wszystkie sprawy, ponadto zawszę tworzę podczas nauki skojarzenia. Dużo skojarzeń ;)

Swoją drogą gdzieś tu miałem fajny tekst o technikach przyśpieszających naukę:
http://spoti.pl/dokument/3656/techniki-zwiekszajace-skutecznosc-uczenia-sie
 

jordache

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2011
Posty
19
Punkty reakcji
0
Skojarzenia to świetny sposób na naukę, ja polecam również mapy myśli. Kartka papieru, kredki ewentualnie cienkopisy - ja polecam Point88 dla mnie są najlepsze tanie i dobre.
 
Do góry