Transplantologia

xxxmiaxxx

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
witam mam problem z dwoma pytaniami dotyczącymi transplantologii

1.Dlaczego dawca przeszczepu powinien być blisko spokrewniony z osoba chorą?
2.Jak powinniśmy zająć się osobą chorą, aby przeszczep się przyjął?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź. Będę wdzięczna za każada pomoc :) :] :)
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Ad.1. Aby przeszczep zakończył się sukcesem, dawca i biorca powinni mieć jak najbardziej zbliżoną tzw. kombinację antygenów HLA, żeby organizm pacjenta szpiku nie odrzucił. Zgodnie z prawami dziedziczenia tylko co czwarty chory może dostać szpik od kogoś z rodziny, dlatego często jedynym ratunkiem dla chorego na białaczkę jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Znalezienie niespokrewnionych osób o podobnym układzie antygenów jest bardzo trudne. Szansa wynosi jeden do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy. Dlatego im więcej dawców zarejestrowanych w bankach, tym większa szansa, że znajdzie się szpik dla śmiertelnie chorego pacjenta. Prawdopodobieństwo na zgodność antygenów jest dużo większe w obszarze jednego narodu.

Odpowiedź na pierwsze pytanie zawiera się w zasadzie w pierwszym zdaniu, na drugie niestety nie znalazłam odpowiedzi...
 

Studencik

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2008
Posty
183
Punkty reakcji
2
Wiek
38
witam mam problem z dwoma pytaniami dotyczącymi transplantologii

2.Jak powinniśmy zająć się osobą chorą, aby przeszczep się przyjął?

Przede wszystkim potencjalnego biorcę narządu trzeba wcześnie zgłosić na listę, póki jeszcze jego stan jest na tyle dobry, że może być biorcą (to już są sprawy medyczne, zależne m.in. od przyczyn niewydolności narządu). Jak już zgłosimy biorcę to trzeba dobrać zgodnego dawcę. Zgodność musi być w układzie AB0, Rh, HLA (tu są różne klasy HLA), są też inne antygeny zgodności, te, które wymieniłem są najważniejsze - wiadomo - im większa zgodność tym większe prawdopodobieństwo powodzenia przeszczepu. Kolejna rzecz to przygotowanie biorcy do przeszczepu, w przypadku przeszczepu szpiku poczytaj o ablacji szpiku (i ryzyku infekcji). I jeszcze jedna rzecz - immunosupresja.W okresie okołooperacyjnycm trzeba chorego chronić przed infekcjami. Chory po przyjęciu narządów do końca życia powinien przyjmować leki immunosupresyjne. Po krótce chyba tyle.
 
Do góry