teleobiektywy lustrzane

V jak Vendetta

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
Witajcie


Zastanawiam się co sądzicie na temat teleobiektywów lustrzanych np. takich jak ten Samyang.
Sprawdza się faktycznie w ekstremalnych warunkach tj. fotografia przyrodnicza czy szpiegowska? Ktoś z was korzystał z takich szkieł?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Zdajesz sobie sprawę, że ten obiektyw nie ma AF? Czyli ostrość ustawiasz tylko manualnie. Przy 500mm i braku owym braku AFu może być ciężko ustawić ostrość, dla kogoś kto nie miał styczności z obiektywami manualnymi i o takiej ogniskowej.
I z tego co wiem, z dołączaną przejściówką T-monut - dany bagnet nie można ustawić ostrości na nieskończoność. Tzn foty bardzo oddalonych obiektów, np. księżyca nie wchodzą w grę z tym obiektywem.
 

V jak Vendetta

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
Jasne, że zdaję sobie sprawę z braku AFu. Z tego, co się orientuję zaden z modeli Samyang nie ma automatycznego ostrzenia. Jedni upatrują w tym wadę inni nie widzą problemu.
W przypadku teleobiektywu może być to lekko uciążliwe, ale jeśli, tak jak wspomniałeś, ma się opanowane manualne ostrzenie to komplikacje nie istnieją.
Tak czy owak moim zdaniem warto zainwestowąć te kilka stów w ten obiektyw i kupić go w foto-tipie. Nigdy niewiadomo, co ciekawego przyjdzie nam sfotografować w oknie przeciwległego wieżowca :D:D:D
 

a1den

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
Z takim obiektywem zdjęcie bez statywu to rzecz prawie niemożliwa. Przy ogniskowej 500 czy 600mm Nawet najmniejsze drgnienie ręki przekłada się na dosyć dobrze widoczne drgania obrazu.
 

V jak Vendetta

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
Z takim obiektywem zdjęcie bez statywu to rzecz prawie niemożliwa. Przy ogniskowej 500 czy 600mm Nawet najmniejsze drgnienie ręki przekłada się na dosyć dobrze widoczne drgania obrazu.

Tak, wiadomo, że przy takiej ogniskowej i braku auto focusa bez statywu się nie da obejść. Ja na szczęście mam zamiar nabyć triopo w foto-tipie, więc żaden brak AFu nie będzie mi groźny :)
A taka luneta fajna jest. Byłoby czym podglądać sąsiadów ;)
 

a1den

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
No chyba, że w takim celu :] Podglądanie sąsiadów, nie ładnie nie ładnie :D
Ze statywem to już inna bajka i da się obejść bez AFa :]
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
No chyba, że w takim celu :] Podglądanie sąsiadów, nie ładnie nie ładnie :D
Ze statywem to już inna bajka i da się obejść bez AFa :]

to już lepiej lornetke kupić :p

jak widzę że ktoś chce kupić nowy tele za 300-350 zł, to równie dobrze radziłabym tą kasę przez okno wyrzucić.
 

a1den

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
to już lepiej lornetke kupić :p

jak widzę że ktoś chce kupić nowy tele za 300-350 zł, to równie dobrze radziłabym tą kasę przez okno wyrzucić.

Też prawda ;D ale ja zamiast wyrzucania sugerowałbym oddanie na szczytny cel (na przykład danie jej mnie :))
 

V jak Vendetta

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
Przez lornetkę zdjęcia się nie zrobi, a na teleobiektyw za 3tys nie każdego stać.
Można więc wybrać coś pośrodku czyli takiego samyanga. Ta firma w porównaniu do ceny sprzętu robi szkła naprawdę dobrej jakości. No i ta cena w foto-tipie jest przekonująca. Zresztą na pewno na forum są ludzie, którzy takimi szkłami fotografowali, albo fotografują. nie wierzę, że nie ;P
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
nie wiem skad masz takie inf że samyanga za 300zł jest na prawdę dobrej jakości, bo zwykły szit jest.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
nieśmiertelna, używałaś tego Samyanga, że tak mówisz?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Też mówię o tym modelu. I mam zupełnie inne doświadczenia. Jak się jest świadomym budowy tego obiektywu i bierze się pod uwagę cenę to nic lepszego się nie znajdzie a można tym zrobić na prawdę dobre zdjęcia. Sam w to nie wierzyłem do czasu aż nie miałem przyjemności trochę nim pofocić. Nie jest może super ostry, ale wystarczający. MF też w sumie całkiem dobrze się używa, szczególnie na Sony z MFCheckLV. Stosunek cena/jakość jest świetny, trzeba tylko się liczyć z tym, że czasami ciężko może być go użyć.
 

niedozwolony_nick

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
102
Punkty reakcji
0
Nie znam się jakoś super na teleobiektywach ale ten z foto-tipa który podajesz jako przykład wydaje się być fajny, choć faktycznie nie ma AF a wydaje mi się, że ostrzenie manualnie teleobiektywem może być uciążliwe na dłuższą metę. Sam tele trochę waży, dodaj do tego wagę body + czas spędzony na trzymaniu tego w jednej pozycji i ostrzeniu. Do samego obiektywu nie mam zastrzeżeń, jest fajny, tylko zastanów się czy nie lepiej z af. Zależy też w sumie jakie zdjęcia chcesz nim wykonywać.
 
Do góry