Technik elektryk czy technolog programista obrabiarek CNC

bednar016

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam
Muszę wybrać szkołę średnią i zastanawiam się nad dwoma zawodami technik elektryk i technolog programista obrabiarek CNC. Nie mogę się zdecydować który zawód wybrać:skrzywiony: . Czy moglibyście napisać coś o tych zawodach? Na czym polegają czy trudne do nauki itp.
 

polip ze swetrów

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2010
Posty
166
Punkty reakcji
4
Miasto
Daleko
W szkole średniej miałem okazje poznać trochę CNC, chociaż nie był to mój profil. Moje zdanie jest takie, że to trudne rzeczy są. Jeśli przykładasz się do nauki to powinieneś dać radę, jeśli masz naukę gdzieś to będzie ciężko. Programista zarabia ładne pieniądze, operator trochę mniejsze i w tym wszystkim jest problem bo każdy pracodawca na tak ważnym stanowisku chce doświadczonych pracowników. Za to nie ma problemów za granicą bo to wszystko na rysunkach się opiera.

A elektryk to pewnie tak jak mój mechanik - pic na wodę fotomontaż, tylko że łatwo.
 
B

Bad Boy

Guest
CNC + angielski i ładna praca w przyszłości.

Elektryk to brudna praca, rycie w ścianach etc.
 

bednar016

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
O elektryku wiem prawie wszystko ale o CNC mało. Moglibyście napisać czym dokładnie się zajmuje technolog programista CNC
 

polip ze swetrów

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2010
Posty
166
Punkty reakcji
4
Miasto
Daleko
Zajmuje się on pisaniem programów dla obrabiarki czyli wpisywaniu współrzędnych, poleceń dla obrabiarki. Prawdopodobnie też obsługa programu CAD/CAM czyli programu do projektowania. Tak w skrócie "rysuje" się z nim daną część którą potem obrabiarka wykonuje. Na discovery w Orange County Choppers często pokazują jak na komputerze coś projektują, a później obrabiarka wycina sobie felgę. Oczywiście w tym programie to wygląda tak prosto, a w rzeczywistości jest trudniej.
 
Do góry