Szkaplerz Karmelitański

maciek s

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2010
Posty
82
Punkty reakcji
12
PRZYWILEJE SZKAPLERZNE
Jakie łaski są związane z nabożeństwem szkaplerznym?
Uznając szkaplerz znakiem Maryi Kościół święty, związał go z dwoma łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi: pierwsza - szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; druga - w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.
Na czym polega więź noszącego szkaplerz z Zakonem Karmelitańskim?
Przyjęcie szkaplerza włącza nas do rodziny zakonu karmelitańskiego. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących nabożeństwo; dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zakonu, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach, postach, itp..*
Co to jest przywilej sobotni?
Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni, wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Pius XII w liście z 1950 r. do przełożonych generalnych obydwu gałęzi zakonu karmelitańskiego wyraził się o wspomnianym przywileju w następujących słowach: "Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim".* Warunkiem uzyskania tego przywileju jest zachowywanie czystości według stanu.
Co jest fundamentem przywilejów szkaplerznych?
Maryję nazywamy Matką Kościoła, nie tylko tego triumfującego w niebie i walczącego na ziemi, ale również tego oczyszczającego się w czyśćcu. Skoro przychodzi do nas i wspiera wieloma łaskami w drodze do wieczności, z pewnością troszczy się również o swe dzieci wypłacające się Bożej sprawiedliwości w ogniu czyśćca, im również udzielając wielkich łask.*
Czy noszący szkaplerz mogą w pewne dni uzyskać odpust zupełny?
Noszący szkaplerz św. i należący do bractwa szkaplerznego mają możność uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłych w dzień wpisania do bractwa szkaplerznego i niektóre święta zakonu karmelitańskiego. Więcej...
Czy łaski przywiązane do szkaplerza gwarantują nam życie wieczne?
Zbyt magiczne i powierzchowne traktowanie tradycji przywileju sobotniego i łask związanych ze szkaplerzem doprowadziło w historii do wypaczenia tego, co jest istotą nabożeństwa: naśladować w życiu Maryję jak najdoskonalej, a przez to uzyskać od Niej obiecane łaski. Zbyt wiele uwagi przywiązuje się często do łask, zapominając o życiowej postawie, od której zależą. *
Czy oby na pewno to wszystko prawda?
W połowie XVII w. niektórzy autorzy rozpoczęli poddawać w wątpliwość prawdziwość objawień Szymona Stocka i ich treść jakoby zbawienie wieczne byłozależne jedynie od zewnętrznej praktyki - noszenia Szkaplerza, bez uwzględnienia praktyki cnót i dobrego życia. Nie wykluczone, że wątpliwości te mają swoje podłoże w błędnym tłumaczeniu Szkaplerza, akcentującym konieczność noszenia tej szaty, bez zwrócenia uwagi na towarzyszącą tej praktyce wewnętrzną postawę oddania i naśladowania Maryi. W istocie bowiem noszenie Szkaplerza bez dobrej woli unikania grzechu, szukania woli Bożej i życia w Duchu Świętym na wzór Maryi nie daje żadnych praw do korzys­tania z obietnic zbawienia. Wartość Szkaplerza karmelitańskiego nie zależy od prawdziwości objawień. Jest to pobożność wyrosła na silnej tradycji, której autentyczność i zgodność z katolicką wiarą nie ulega wątpliwości. Dlatego również dzisiaj możemy przyjąć pobożność szkaplerzną, jako wyraz pewnej doktryny Kościoła.
* J. Zieliński, "W znaku szkaplerza", Kraków 2000

http://szkaplerz.pl/szata/index.php

http://www.tvp.pl/religia/programy-katolickie/my-wy-oni/wideo/strach/25933
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
Warto nosić szkaplerz. Ja sam noszę szkaplerz w formie medalika. Od kiedy go noszę czuję na sobie opiekę Matki Bożej.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
przypomina to zjawisko trochę białą magię (nie rzucajcie się na mnie) tak mi się skojarzyło...
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
przypomina to zjawisko trochę białą magię (nie rzucajcie się na mnie) tak mi się skojarzyło...
Matka Boża objawiła szkaplerz już w średniowieczu. Z tą formą pobożności związane są wielkie obietnice. Szkaplerz jest jednym z sakramentaliów, obok np cudownego medalika czy medalika św Benedykta zatwierdzonych przez Kościół.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
sakramentaliów, obok np cudownego medalika czy medalika św Benedykta zatwierdzonych przez Kościół.
wszystkie takie przedmioty, przypominają trochę białą magię
czy w Biblii jest coś na ten temat?
 

techmen11

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2007
Posty
140
Punkty reakcji
0
Miasto
far far away
Czy w Biblii jest coś na temat szkaplerza ? Tego określenia tam nie znajdziesz.

Wskazuje się na teologię szaty, obecną tak w Starym, jak i Nowym Testamencie. Pismo święte naucza, że spotkanie z Bogiem wymagało włożenia specjalnej szaty (miała być czysta, bez skazy, wyprana, uroczysta). Apokalipsa mówi o o osobach, „co swoich szat nie splamiły”, odzianych w białe szaty, w szaty płukane we krwi Baranka.
Dla katolików noszących szkaplerz, jest on nawiązaniem do tej „nowej” szaty. Ci, którzy go noszą, wyrażają swe pragnienie świętości, trwania w zjednoczeniu z Bogiem, uczynienia całego swego życia liturgią na cześć Pana.

Nie ma obowiązku noszenia szkaplerza, tak samo jak niema obowiązku noszenia breloczka do kluczy z napisem "Nie wstydzę się Jezusa". Dla jednych i drugich osób noszenie takiego przedmiotu oznacza swoiste przyznanie się do wiary. Mówienie tu o białej magii czy magii przedmiotów jest błędem.
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
maciek s

Uznając szkaplerz znakiem Maryi Kościół święty, związał go z dwoma łaskami,

Od kiedy to kościół może coś związać i tym samym rozkazywać stwórcy!!!!!

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni, wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne

Czy ktoś to sprawdził? Skąd taka łaska. Czy przez to nie przebija ciemnogród jak przed wiekami i dalej się wierzą w moc obrazu ,pomnika , medalika a nie czegoś bardziej wzniosłego

Maryję nazywamy Matką Kościoła, nie tylko tego triumfującego w niebie i walczącego na ziemi

Etos Bogini Matki jako odkupicielki no i mamy dogmat , który jednoznacznie zaprzecza znaczeniu odkupicielskiej śmierci Jezusa .Kapłani przenoszą punkt wiary z religii Chrystusa w religię Maryjną . Wracając do wierzeń pogańskich kult Matki-Ziemi który jest najstarszym kultem w dziejach świata. Już pierwotne kultury paleolityczne czciły to bóstwo. Figurki graweckich czy też późniejszych magdaleńskich Wenus są odnajdywane w Europie Zachodniej, Środkowej a nawet na Syberii (młodsze).



"walczącego na ziemi" - w tym kontekście jest bardzo wieloznaczność. Tak walczy że zatraca resztki moralności która mu została .

Wartość Szkaplerza karmelitańskiego nie zależy od prawdziwości objawień. Jest to pobożność wyrosła na silnej tradycji, której autentyczność i zgodność z katolicką wiarą nie ulega wątpliwości. Dlatego również dzisiaj możemy przyjąć pobożność szkaplerzną, jako wyraz pewnej doktryny Kościoła

Z tego wynika jednoznacznie że katolik nie może posługiwać się podstawowymi metodami analizy i interpretacji różnych wytworów wykładni wiary. Poza tym patrzymy na to z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej i taka adaptacja nie wypacza nam obrazy wiary . Ta wiara musi być silna by przyjąć" pobożność szkaplerza " inaczej fetysza.

MOGĘ TYLKO SPUENTOWAĆ POST MAĆKA S

Ew. Jana 3:34

Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela [mu] Ducha (http://www.nonpossumus.pl/)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Nie ma obowiązku noszenia szkaplerza, tak samo jak niema obowiązku noszenia breloczka do kluczy z napisem "Nie wstydzę się Jezusa". Dla jednych i drugich osób noszenie takiego przedmiotu oznacza swoiste przyznanie się do wiary. Mówienie tu o białej magii czy magii przedmiotów jest błędem.
znam i rozumiem to zdanie, chociaż go nie podzielam, jako mym zdaniem modernizm
 
Do góry