Szatan który sprzeciwił się Bogu

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
Dziękuję za zwięzłą wypowiedź, nie pomaga mi jednak usprawiedliwić diabła tylko dlatego, że człowiek dał się sprowokować (z powodu jego uległości do grzechu). Przecież chodzi tu nie tylko o ludzką winę, ale i o winę diabła.

Nie wiem dlaczego Biblia wskazała mi akurat ten fragment (Mdr 2:24), kiedy dawałem odpowiedź dotyczącą zupełnie innej kwestii. Chcę zrozumieć, bo nie odbieram tego jako "przenośnię". Dlaczego użyto tak mocnego i dosadnego wyrażenia? Ja odbieram to jako podkreślenie ewidentnej winy diabła, >niezależnej< od winy samego człowieka. Widzę to również w powiązaniu z innymi fragmentami, ale nie chcę ani sobie, ani nikomu w tej chwili niczego sugerować.

---

Ciekawostka nr.1:

1. Czy Bóg nakazał diabłu być zawistnym wobec człowieka?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
max242 napisał:
Dziękuję za zwięzłą wypowiedź, nie pomaga mi jednak usprawiedliwić diabła tylko dlatego, że człowiek dał się sprowokować (z powodu jego uległości do grzechu). Przecież chodzi tu nie tylko o ludzką winę, ale i o winę diabła.
Łopatologicznie:

Nóż możesz użyć do krojenia warzyw na zupę, ale możesz też go użyć do zabicia człowieka.
Masz wolną wolę i możesz zrobić z nim co zechcesz. Jeżeli zabijesz człowieka to będziesz winił nóż czy siebie?
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
danielr9 napisał:
Nóż możesz użyć do krojenia warzyw na zupę, ale możesz też go użyć do zabicia człowieka.

Masz wolną wolę i możesz zrobić z nim co zechcesz. Jeżeli zabijesz człowieka to będziesz winił nóż czy siebie?
Bingo!, to jest uniwersalna prawda:).
Problem w tym, że diabeł też był w posiadaniu potencjalnego "narzędzia zbrodni" (wolna wola), i moim zdaniem użył go niewłaściwie. Ten przykład, tylko pogarsza jego sytuację w naszych oczach, ponieważ Biblia mówi, że: "od początku był on zabójcą" (Jn 8:44). Ale nie rozwijajmy chwilowo tego wątku, gdyż zadałem konkretne pytanie, które może pomóc zrozumieć (przynajmniej mi:), czy diabeł sprzeciwił się Bogu?, a teraz je powtórzę:


1. CZY BÓG NAKAZAŁ DIABŁU BYĆ ZAWISTNYM WOBEC CZŁOWIEKA?

Mdr 2:24
24. A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.
(BT)
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
wysokie normy moralne, które ludzie mają jakby "wszczepione" i wg których żyją każą określić niektóre zachowania i postawy jako złe. jest to dla mnie logiczne. i dlatego - zresztą tego uczy nas Chrystus - postrzegam np. kłamstwo jako zło. to miał na myśli Jezus mówiąc "Wy jesteście z waszego ojca, Diabła, i chcecie spełniać pragnienia waszego ojca. Ten był zabójcą, gdy rozpoczął, i nie stał mocno w prawdzie, ponieważ prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, mówi zgodnie z własnym usposobieniem, gdyż jest kłamcą i ojcem kłamstwa" (J. 8:44) Jeśli uważasz inaczej to twoje prawo i wola. Jednak przeczysz w ten sposób słowom Jezusa i przedkładasz swój pkt widzenia ponad Słowo Boże. Upieranie się przy tym że Adam sam wymyślił swój grzech to kompletna bzdura.
a więc
namawianie do postępowania i myślenia niezgodnego z wolą Bożą jest złem.
pozdrawiam
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
irish napisał:
Jeśli uważasz inaczej to twoje prawo i wola. Jednak przeczysz w ten sposób słowom Jezusa i przedkładasz swój pkt widzenia ponad Słowo Boże. Upieranie się przy tym że Adam sam wymyślił swój grzech to kompletna bzdura.
A kto napisał, że Adam wymyślił swój grzech?



irish napisał:
a więc
namawianie do postępowania i myślenia niezgodnego z wolą Bożą jest złem
Zgadza się.
Nie ma wątpliwości, że Szatan nie postępuje zgodnie z wolą Boga.
Natomiast pytanie było czy Szatan jest przyczyną zła na Ziemi?
O tym dyskutujemy.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
sam sobie odpowiadasz jednocześnie nie widząc odpowiedzi.
2 kor. 4:4
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
irish napisał:
sam sobie odpowiadasz jednocześnie nie widząc odpowiedzi.
2 kor. 4:4
Dalej pudło....
W tym fragmencie jest mowa o tym, że "bóg tego świata" - czyli Szatan który "zaślepił umysły" ludziom przez co stali się niewierni.

Podajmy analogiczny przykład:
"Dla tych chciwców, których umysły zaślepił pieniądz"
Czy uważasz, że "pieniądz" jest przyczyną ich zła? Czy przyczyną chciwości człowieka jest waluta?

"Dla tych mężczyzn, którym umysły zaślepiły kobiety"

To jest dokładnie taka sama wykładnia.
To, że komuś zły uczynek czy dany przedmiot lub osoba "zaslepiła umysł" to znaczy, że to w JEGO postępowaniu tkwi problem a nie w rzeczy/osobie która jest przedmiotem jego złego postępowania.

Kogo winisz za innowierstwo:
Człowiak wyznającego Allaha czy Allaha w którego ten człowiek wierzy?
W taki sposó w jaki Ty piszesz można wszystko zrzucać na inne czynniki.

To nie ja jestem winny temu, że kogoś zabiłem jadąc po pijanemu..tylko winna jest ta cholerna butelka wódki która zawróciła mi w głowie!
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
Mam poważne wątpliwości czy w tych przykładach zawarta jest "pełna" analogia. Bo czy oczywisty błąd człowieka umniejsza w jakikolwiek sposób winę diabła. Spójrzcie proszę, jakich zwrotów użyto w Biblii, aby trafić do naszej wyobraźni:

"przez zawiść diabła"(Mdr 2:24),
"Od początku był on zabójcą"(Jn 8:44),
"trwa w grzechu od początku"(1 Jn 3:8),
"świat leży w mocy Złego"(1 Jn 5:18-19),
"zostanie precz wyrzucony"(Jn 12:31),
"odkryto u ciebie niegodziwość"(K. Ezechiela 28:12-15)
"I pochwycił Smoka"(Ap 20:1-2)
"Bóg aniołom, którzy zgrzeszyli, nie odpuścił"(2 Ptr 2:4)

---
Na pewno nie ma nic wspólnego ze złem panującym na świecie? Mówiąc zwyczajnie: "czy nie jedziemy na tym samym wózku"?
Tak to na razie postrzegam; diabeł niczym boss narkotykowy wspierany przez "bandycką armię", z bezpiecznej odległości podsunął nam truciznę, sugerując, że ma ona zbawienny wpływ na nasze życie. Po prostu to tylko moja wątpliwość, gdyż nie widzę tu wyraźnej granicy oddzielającej winę od przyczyny. Chcę tylko poznać prawdę...
Najważniejsze jednak, że Bóg wstawił się za nami, i mamy szansę się uwolnić od Złego i okrutnego prześladowcy jakim jest diabeł. Starajmy się zdobyć Wiarę a wszystko będzie w porządku. Tak obiecuje Pismo Święte. I pamiętajmy - do wygrania wszystko, do stracenia niewiele...
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
max242 napisał:
"przez zawiść diabła"(Mdr 2:24),
"Od początku był on zabójcą"(Jn 8:44),
"trwa w grzechu od początku"(1 Jn 3:8),
"świat leży w mocy Złego"(1 Jn 5:18-19),
"zostanie precz wyrzucony"(Jn 12:31),
"odkryto u ciebie niegodziwość"(K. Ezechiela 28:12-15)
"I pochwycił Smoka"(Ap 20:1-2)
"Bóg aniołom, którzy zgrzeszyli, nie odpuścił"(2 Ptr 2:4)
Gdzie są wersety twierdzące, że to Szatan jest źródłem zła na Ziemi?
Cytaty które podałeś są nie na temat.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Na prawdę nie rozumiem o co ten spór.

Skoro czytamy że można być pod natchnieniem/wpływem ducha Bożego to logicznym jest, że można być pod wpływem ducha przeciwnego Bogu. Więc Tu i na Tym poziomie rozgrywa się walka o człowieka i w nim samym. Przyczyną tak dobra jak i zła jest TO co zasiada w świątyni ciała jaką jest Człowiek. To co duchowo wpuścił i co hoduje w sobie czyniąc jako owoc tego albo dobro albo zło.

W ten też sposób jak Duch Boży jest źródłem życia i dobra tak duch szatański/przeciwny jest źródłem zła i śmierci duchowej. Jednak to człowiek dokonuje wyborów kogo czci i komu chce się podać w kierownictwo a tym samym władanie.
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Dla mnie Szatan i Anioły to zwykła personifikacja pewnych zjawisk. Dusza jest czysta jak łza, bo pochodzi od Boga. Za to zmaterializowana dusza zwana ciałem, zaczyna "żyć" własnym światem. Posiadamy mózg, który nami kieruje, tym co mamy widzieć, słyszeć, czuć itp.
Pień mózgu ( kora stara czy też pierwotna) nazywana jest mózgiem GADA. To ta część mózgu odpowiedzialna za m.in. ochronę terytorium - wyzwala w nas agresję, dopuszcza się zabijania.; odpowiada za prokreację - jest zapalnikiem takich zachowań, jak zdrada, gwałty itp. Zmusza nas do kolejnego grzechu - obżerania się. I co najważniejsze , nie posiada SUMIENIA. - To właśnie ten mózg gada, który człowiekiem włada jest spersonifikowany jako Bibilijny wąż w Edenie.
Kiedyś człowiek by nie zrozumiał co to jest "kora pierwotna mózgu" Odpowiedź jest prosta, to to co siedzi w głowie węża i każe mu takim być.
Wraz z ewolucją rozwinęły się kolejne części mózgu. Układ limbiczny ( mózg ssaczy). Pojawiły się emocje. Na końcu Ewoluowała w nas kora nowa. Ona odpowiada za myślenie abstrakcyjne.
Człowiek miał utrzymywać kontakt z Bogiem, jako jego cząstka, być czystą duszą po części oderwanym od zwodniczego ciała. Mózg jednak przejął kontrolę nad duszą. Ewa usłuchała się gadziego mózgu. Mózg ssaczy spowodował , że wjechała na emocje Adama. A kora nowa spowodowała, że odkryli czym jest nagość. Próbowali się tłumaczyć.
Uważam , że szatan to personifikacja naszego mózgu a co za tym idzie i ciała.
W Biblii jest wątek o kuszeniu przez szatana Pana Jezusa. Jednak za myśli, rozmyślanie o wielu rzeczach takich jak np. samobójstwo odpowiada mózg. To on w dużej mierze odpowiada za nasze nieszczęścia, to on nami steruje, to różne jego uszkodzenia powodują dziwne choroby jak autyzm, choroba Tourette'a ( kiedyś zabijano dzieci z tą chorobą, uznawano je za opętane przez Shatana, bo dziecko nie jest w stanie kontrolować odruchów czy wypowiadanych słów, tak jakby nimi władał szatan a przecież to tylko mózg). Badania pokazują, że mózgi morderców są do siebie podobne. A dobrze rozwinięty gadzi mózg w połączeniu z upośledzonym układem limbicznym a dobrze rozwiniętą korą nową, odpowiedzialną za myślenie tworzy mądrych i bardzo inteligentnych zabójców - psychopatów.
Kiedyś stosowana lobotomia, czyli kolejna ingerencja w mózg, zmieniała niebezpiecznych psycholi w potulne, naiwne ubezwłasnowolnione psychicznie owieczki. I znowu mózg. Kolejna choroba Epilepsja ,w niektórych przypadkach nagły atak w którym idzie odgryźć sobie język. Dawno temu mogli by rzec " Szatan go opętał!" a to tylko mózg. :D
 
Do góry