Studia informatyczne - co muszę potrafić?

Przemysław Baran

Nowicjusz
Dołączył
14 Marzec 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Cześć
Przede mną matura, potem studia. Zdaję rozszerzoną matmę i angola. Kiedy zastanawiam się, co chcę studiować, w pierwszej kolejności myślę o informatyce. Aczkolwiek, tak na prawdę nie wiele wiem o tej dziedzinie. Do tej pory zdarzało mi się tworzyć jakieś proste strony, trochę bawić się grafiką (photoshop itp.). Aczkolwiek nie mam wiedzy o programowaniu i tym podobnych. Faktem jednak jest, że moja dotychczasowa styczność z informatyką była dla mnie bardzo przyjemna. Zawsze cieszyłem się ze swoich dzień, nawet gdy były kiepskiej jakości. Siedzenie kilka godzin przed komputerem i tworzenie jakiejś strony sprawiało mi po prostu przyjemność. A to chyba jest bardzo ważne, jeśli chodzi o studiowanie. No dobrze, teraz czas na pytania. Czy z moją mizerną wiedzą dam sobie radę na studiach? Jeśli chodzi o matematykę, radzę sobie z nią całkiem dobrze. Na wakacjach, gdy w końcu będę miał czas, zamierzam trochę zahaczyć o programowanie, nauczyć się podstaw jakiegoś języka. Czy to wystarczy? Z góry dziękuję za pomoc.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Mój kolega na informatyce miał tak, że ich podzielili na grupy - jedna która coś tam umie i druga, która nie umie nic. Podobno lepiej się dostać od razu do tej pierwszej, bo fajniejsze rzeczy robią.
 

lightinside

Bywalec
Dołączył
4 Marzec 2012
Posty
352
Punkty reakcji
38
Wiek
33
Miasto
pod krą...
Na studiach zaczynasz od zera z infą;) tzn programowanie wiec sie nie martw nikt nie wymaga ze masz im zaraz jakieś biblioteki napisać czy cos, wybierając jezyk do nauki keiruj sie tymi które sie używa i sie przydają (powątpiewam w turbo Pascal naprawde)

dobrym takim aby zaczać i polubić jest visual Basic jest przyjazny nie zrzędzi nie czepia sie tak jak inne, a inne czasami naprawde:D ,(ma sie ochote wyrzucić komputer momentami przez okno(a przynajmniej ja mialam);)), tu masz prosty jezyk i wmiare duże efekty przez formularze masz to w okienku a nie w dosie, i wyglada anprawde fajnie , co wiecej masz go w excelu ten program, więc ściąganie odpada. Jak robiłeś strony?? tzn generatory jakies czy z kodu np html lub xhtml?? ze wpisujesz tam <body background ="adres"></body> na przykład czy moja ulubiona komenda blink

jesli tak, będzie Ci łatweij troche, ja zaczełam w odwrotnej kolejnosci i powiem ze mi teraz prosciej pisac strony.

a tak pozatym c++ lub java tak sądze ewentualnie c#, c++ prawdopodbnie będziesz mieć...
 

Przemysław Baran

Nowicjusz
Dołączył
14 Marzec 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
nie wiem, czy to co robiłem, można tak naprawdę nazwać "robieniem stron", może bardziej ich edytowaniem, gdyż wgrywałem na stronę jakieś oprogramowanie i edytowałem ją, często poprzez ingerencję w kod, ale to były raczej prościutkie rzeczy. W każdym bądź razie nie mam za dużej wiedzy na ten temat. Mam jeszcze jedno pytanie - na różnych uczelniach kierunek informatyka jest na kilku wydziałach, na przykład na Politechnice Krakowskiej, która jest jedną z tych uczelni, na których mi najbardziej zależy. Czym się różni informatyka na wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki od tej na wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej? Czy też Informatyka od Informatyki Stosowanej na AGH?
 

lightinside

Bywalec
Dołączył
4 Marzec 2012
Posty
352
Punkty reakcji
38
Wiek
33
Miasto
pod krą...
Przedmiotami relizowanymi i specjalnosciami, na elektrycznym(mówie po politechnice Łódzkiej) masz przedmioty kierunkowe prądowe, obwody elektryczne metrologia albo jak my mówiliśmy metrol. o dziwo tu tez jest na tych własnie wydziałach a infa stosowana to jest raczej nie taka czysta informatyka tylko np do zastosowań w fizyce, gry komputerowe, sztuczna inteligencja.

Aby mieć pewnosc znajdź strone danej uczelni zapoznaj sie z programem studiów danej uczelni i specjalizacjami , powinen być też adres mail na który mozesz składać zapytania, co wiecej niektóre politechniki mają fora... mógłbyś podpytać tam studentów i masz relacje z pierwzsej reki co wiecej wiesz na co zwrócić uwage na co kładą nacisk jakie przedmioty są proste a jakie nie bardzo(od realizacji dużo zależy i wymagan poszczególnych wykładwców u jednego masz 5, inny tróji nie postawi za tą samą wiedze).


wejsc na strone wydziałów zobaczyć plan chociażby to da Ci wiedze o przdemiotach jakie tam są

pozdrawiam

Ps za to ja mam do Ciebie pytanie jakie przedmioty biora pod uwage na AGH i politechnize Krakowskiej pdczas rekrutacji?? i jaki jest przelicznik
 

Przemysław Baran

Nowicjusz
Dołączył
14 Marzec 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Dzięki za odp., spróbuję poszukać informacji na forum uczelni.

Na PK liczony jest tylko jeden przedmiot (z wyjątkiem architektury chyba). Matura rozszerzona = 2x podstawowa. Do wyboru klasycznie, matma, fiza, infa itd. w zależności od wydziału i kierunku. Na AGH trochę bardziej skomplikowane to jest. Liczony jest jeden przedmiot typowy dla kierunku, czyli jak wyżej, a do tego język obcy. Z tym, że za język dostaje się cztery razy mniej punktów. Poza tym, nie jest to liczone w ten sam sposób, jak na PK, czyli matura rozszerzona = 2x podstawowa, tylko punkty za maturę podstawową i rozszerzoną są po prostu dodawane, lub wyliczane z wzoru, który jest zależny od ilości % uzyskanych z matury rozszerzonej (jeśli masz co najmniej 80 z rozszerzonej, to za podstawową automatycznie masz liczone 100) . Moje tłumaczenie pewnie nie jest zbyt proste, więc najlepiej sam poczytaj o tym tutaj:
www.agh.edu.pl/pl/kandydaci/studia-i-stopnia/warunki-i-tryb-rekrutacji/studia-stacjonarne.html
 

mikolaj45

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
Dodam swoje dwa grosze jeżeli chodzi o informatykę.

Informatyka na PK jest kierunkiem zamawianym więc możesz na dzień dobry otrzymać stypendium koło 1 tys zł/miesięcznie. Stypendium otrzymuje jakieś pół roku.
Informatyka od Informatyki stosowanej na AGH różni się tym, że na tej pierwszej jest nieco więcej teorii, a ta druga w zależności od wydziału zawiera w sobie różne przedmioty związane z wydziałem (czasami to jest uciążliwe), ale np. na EAIIE jest OK.

Generalnie to studia zaczynasz od zera i nie musisz umiec programować, ale wtedy w pierwszym semestrze bedzie mial duzo pracy.
Polecam Ci przeglądnąć arkusze maturalne z informatyki z ubiegłych lat i je przerobić. Jeżeli będziesz je potrafił rozwiązać (chodzi mi o zadania z proramowania) to powinno być w miare prosto i ciekawie.
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Nie martw się na dobry początek na informatyce o przedmioty typowo z nią związane, wszystko będziesz miał od podstaw ( no może w szaleńczym tempie).
U mnie największy pogrom na I semestrze zrobiła matematyka, gdyż zajęcia były prowadzone dość szybko, egzamin okazał się ściągnięty z kosmosu. Tutaj o dziwo (przynajmniej mój prowadzący) nie przyjmowano wiadomości, że czegoś tam nie mieliśmy.
 

Przemysław Baran

Nowicjusz
Dołączył
14 Marzec 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
dzięki serdeczne za odpowiedzi ;) Jeśli ktoś ma jeszcze coś ciekawego do powiedzenia na temat studiowania informatyki na którejś z wyżej wymienionych uczelni, to byłbym wdzięczny, zwłaszcza jeśli chodzi o PK ;)
 
S

study4u

Guest
Ja polecam informatykę, moją uczelnią była Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach , po ukończeniu znalazłam dobrze płatną pracę w zawodzie! polecam!
 
Do góry