Stężenia roztworów

BarteQQQ

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2008
Posty
31
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Bydgoszcz
Problem z zadaniami z cheemi :((

1) Ile gramów substancji należy rozpuścić w 200g wody aby otrzymać roztwór 10 %
2)Oblicz , ilu gramów soli kuchennej i ilu gramów wody należy użyć, aby otrzymać 200 g 15%-go roztworu.
3)Zawartość soli w wodzie morskiej wynosi 3,5%.Ile kg soli pozostanie po odparowaniu do sucha 200kg wody morskiej.


Wzory potrzebne do zadań:
Cp=ms/mr * 100 %
mr=mw+ms

Cp - stężenie procentowe roztworu
mr - masa roztworu
ms - masa substancji rozpuszczanej
mw - masa wody bądź innego rozpuszczalnika

Z góry dzięki za pomoc.
Bardzo potrzebuje rozwiązań tych zadań
Dziekiii :p
 

gebicki

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
A w czym problem? Masz gotowe wzory, wystarczy je przeksztalcić i podstawić dane. Czysta matematyka!
 

<zuzka>

Nowicjusz
Dołączył
22 Sierpień 2008
Posty
17
Punkty reakcji
0
[quote name='` BaRt.E'Q' post='1509657' date='18.09.2008, 21:51']Problem z zadaniami z cheemi :((

1) Ile gramów substancji należy rozpuścić w 200g wody aby otrzymać roztwór 10 %
2)Oblicz , ilu gramów soli kuchennej i ilu gramów wody należy użyć, aby otrzymać 200 g 15%-go roztworu.
3)Zawartość soli w wodzie morskiej wynosi 3,5%.Ile kg soli pozostanie po odparowaniu do sucha 200kg wody morskiej.


Wzory potrzebne do zadań:
Cp=ms/mr * 100 %
mr=mw+ms

Cp - stężenie procentowe roztworu
mr - masa roztworu
ms - masa substancji rozpuszczanej
mw - masa wody bądź innego rozpuszczalnika

Z góry dzięki za pomoc.
Bardzo potrzebuje rozwiązań tych zadań
Dziekiii :p[/quote]


a więc tak w pierwszym zadaniu chodzi o to że masz otrzymac roztwór 10% oznacza to że 10g pewnej substancji rozpuszczone jest w 100g jakiegoś roztworu, tak jak masz napisane we wzorach masa roztworu to = masa rozpuszczalnika ( np wody) + masa substancji.
zawile to brzmi ale jak powoli sobie przeczytasz i pomyslisz to okazuje sie łatwizna ;)
i teraz tak wróćmy do zadania , Ty masz podane wzory z jakich liczycie ja osobieście uczyłam sie w szkole liczenia z proporcji i uważam że jest łatwiejsze napisze je tobie

10gs----100groztworu
( 10gs+90gH2O)

10gs ---90gH2O
xgs ----200gH2O

x= 200*10/90 = 22,2 ( w przybliżeniu) no i masz odpowiedź
przeanalizuj sobie to a jak coś nie rozumiesz to pytaj ;)

a jak tak bardzo zalezy ci na tym żeby użyc wzorów to możesz tyle że jak już tu wspomniano to czysta matma
masz wzór i wyciągasz z niego to czego szukasz czyli w tym przypadku masy substancji

Cp = ms/mr*100% /żeby pozbyc sie ulamka mnozymy obustronnie przez mr

Cp*mr = 100%ms / żeby pozostała tylko masa subst. dzielimy obustronnie przez 100%

Cp*mr/ 100% = ms / no i mamy to czeko szukamy podkładamy do wzoru liczby, liczymy no i mamy wynik

i to by było na tyle , mysle ze teraz powinieneś poradzic sobie z drugim zadaniem, patrz poprostu co się zmiena co wiesz a czego nie i kombinuj ;)
 

BarteQQQ

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2008
Posty
31
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Bydgoszcz
Dzieki za odpowiedz , ale moja nauczycielka od chemii jest wymagająca i musze liczyć z wzorów :/
 

czekoladka91

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2008
Posty
618
Punkty reakcji
6
Wiek
32
Miasto
z krainy Ozz
Nie wiem, czy już masz rozwiązanie, ale zrobiłam Ci 3 zadanie :)

ms = 3,5 * 200kg/ 100%
ms = 7kg :)

Zadanko z pozoru wydaje sę trudne, ale nie jest źle :)
Pozdrawiam.
 
Do góry