Stereotypy Polaków

ragazza

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Dzisiaj we "Wprost" ukazał się artykuł, jacy są, a raczej jak inni spostrzegają Polaków. Wytypowali 10 głównych stereotypów o Polakach. Oto one:

1 - Polska Chrystusem narodow (coś z Mickiewicza :p)
2 - Polska katolicka (niby ;P)
3 - Zachod nas zbawi (tzw. Wilki Brat z USA)
4 - Polski antysemityzm
5 - Polak cierpietnik
6 - polscy rusofobi (nie lubimy Rosjan)
7 - pijacy Europy
8 - nieuleczalna brawura Polakow (wolność ponad wszystko :p)
9 - wieczni malkontenci
10 - nieuczciwy jak Polak

I co Wy na to? W artykule ciekawie są obalane niektóre stereotypy, jednak czy część z nich nie ma w sobie trochę prawdy? Hmm...

Z wiekszoscia wymienionych stereotypow sie zgadzam i artykul mi sie podobal. A tak w ogole, to super, ze Wprost sie zmienil i porusza wiecej ciekawych tematow;)
 

SAG

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2008
Posty
659
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Myszkow
Z tego co wiem to we Francji najbardziej uważają polaków za złodziei.
 

ahaps

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2008
Posty
33
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Warszawa
Z tego co wiem to we Francji najbardziej uważają polaków za złodziei.
A ja mam inne doświadczenia. W zeszłym roku miałam zajęcia z literatury powszechnej z panią profesor, która od wielu lat na stałe mieszka we Francji (Paryżu) i wykłada na tamtejszych uniwersytetach. Powiedziała, że najczęściej spotykanym stereotypem we Francji jest: "Polacy to pijacy Europy", żeby posłużyć się określeniem z 'Wprost". Opowiadała, jak poszła pierwszy raz do przyjaciół - Francuzów, którzy przywitali ją butelką... wódki, a sobie mieli wino! Byli bardzo zaskoczeni, jak moja profesor powiedziała, że ona nie pije takich mocnych trunków. :D
 

katarzyna.22

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Opowiadała, jak poszła pierwszy raz do przyjaciół - Francuzów, którzy przywitali ją butelką... wódki, a sobie mieli wino! Byli bardzo zaskoczeni, jak moja profesor powiedziała, że ona nie pije takich mocnych trunków. :D

Wiesz, bo polska moda na niepicie wódki dopiero się zaczyna, więc do nich jeszcze to nie dotarło ;P

a tak wogóle, to jeżeli mamy juz ten stereotym, to teraz będzie bardzo trudno go zmienic :/
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zakompleksiony narod, zapatrzony w siebie, duza wiekszosc jednostek to kompletna proznia nie reprezentujaca soba niczego (niepomaga wyzsze wyksztalcenie, ksiazki...).
i calkowicie sie z tym zgadzam.
to akurat teza salonu lub yntelygentow
majaca jak zawsze zero zwiazkow ze swiatem ealnym

Ja slyszałam od znajomych Francuzów, że właśnie tam, we Francji, kobiety - Polki, są uważane za takie, które baardzo łatwo mozna zwabić do łóżka.
takie :cenzura:y moze glosic ten kto nie zna francuzek i polek (aby porownac)

"Polacy to pijacy Europy"
to akurat fakt, a sami pija duzo wiecej niz polacy...
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Dzisiaj we "Wprost" ukazał się artykuł, jacy są, a raczej jak inni spostrzegają Polaków. Wytypowali 10 głównych stereotypów o Polakach. Oto one:

1 - Polska Chrystusem narodow (coś z Mickiewicza )
2 - Polska katolicka (niby ;P)
3 - Zachod nas zbawi (tzw. Wilki Brat z USA)
4 - Polski antysemityzm
5 - Polak cierpietnik
6 - polscy rusofobi (nie lubimy Rosjan)
7 - pijacy Europy
8 - nieuleczalna brawura Polakow (wolność ponad wszystko )
9 - wieczni malkontenci
10 - nieuczciwy jak Polak

I co Wy na to? W artykule ciekawie są obalane niektóre stereotypy, jednak czy część z nich nie ma w sobie trochę prawdy? Hmm...
1. Nie komentuję wywodów 44
2. To chyba też mit. Aczkolwiek dużo osób nawet niechodzących do kościoła utożsamia się z tradycją kościelną. Jak choćby Boże narodzenie, czy wszystkich świętych. Z resztą nawet ewangelicy kultywuwują to święto i odwiedzają groby zmarłych w ten dzień.
3. A to prawda, ale tylko każdy rząd tak myśli:p
4. Nie ma polskiego antysemityzmu, napisy jude raus są już tak rzadkie i najczęściej pisane przez półdebili z łysą głową. Z resztą antysemityzm w
Polsce zawsze był o podłożu ekonom. Ziemia obiecana doskonale to ilustruje. Nie była to neichęć do narodu tyle, co do osób dzierżących kapitał. Szczególnie zaognione po powstaniu Styczniowym kiedy car zabronił Polakom uczestniczenia w życiu gospodarczym jako przedsiębiorcom.
5. Tego chyba nie czaje.
6. Generalnie Rosjan nie lubi starsze pokolenie. Ale też nie każdy
7. Ostatnie badania wskazują, że Polska jest na 4 miejscu od końca w UE pod względem spożycia alkoholu.
8.Trudno ocenić
9. Prawda
10. :cenzura: prawda.
 

katarzyna.22

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
37
1. Nie komentuję wywodów 44
2. To chyba też mit. Aczkolwiek dużo osób nawet niechodzących do kościoła utożsamia się z tradycją kościelną. Jak choćby Boże narodzenie, czy wszystkich świętych. Z resztą nawet ewangelicy kultywuwują to święto i odwiedzają groby zmarłych w ten dzień.
3. A to prawda, ale tylko każdy rząd tak myśli:p
4. Nie ma polskiego antysemityzmu, napisy jude raus są już tak rzadkie i najczęściej pisane przez półdebili z łysą głową. Z resztą antysemityzm w
Polsce zawsze był o podłożu ekonom. Ziemia obiecana doskonale to ilustruje. Nie była to neichęć do narodu tyle, co do osób dzierżących kapitał. Szczególnie zaognione po powstaniu Styczniowym kiedy car zabronił Polakom uczestniczenia w życiu gospodarczym jako przedsiębiorcom.
5. Tego chyba nie czaje.
6. Generalnie Rosjan nie lubi starsze pokolenie. Ale też nie każdy
7. Ostatnie badania wskazują, że Polska jest na 4 miejscu od końca w UE pod względem spożycia alkoholu.
8.Trudno ocenić
9. Prawda
10. :cenzura: prawda.

1. a szkoda :)
2. w polsce 91% społeczentwa oficjalnie deklaruje bycie katolikami. Poza tym władze medialne (nie zawsze rządzące) głośno mówią o katolickim kraju
3. każdy POLSKI rząd myśli, że usa nas zbawi :(
4. ciekawe podejście, ale chyba całkiem prawdziwe...
5. cierpimy, jest nam ciągle źle i lubimy wspominać czasy okupacyjne, wojenne itp... nawet, kiedy powiniśmy zacząć myśleć jak to ładnie dajemy sobie radę (no, może z wyjątkiem IV RP)
6. Zgadzam się i myślę, że to wpływ jakże uroczego PRL
7. To prawda, Polacy już tak nie piją jak kiedyś, może dlatego, że system się zmienił i teraz trzeba wziąć tyłek w troki żeby coś osiągnąć / mieć
8. Tutaj się nie zgadzam, moim zdaniem polacy nie lubia wolności (IV RP), większość ma ciągoty do tego, żeby jednak ktoś inny za nas decydował (a szkoda)
9. Też się zgadzam, narzekamy ile wlezie
10. Niestety nie uczą nas rozwijania się, tylko zabierania innym, którzy mają więcej... Ach ta mentalność...
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
2. w polsce 91% społeczentwa oficjalnie deklaruje bycie katolikami.

Połowa to "wierzący nie praktykujący" - chrześcijanie mający sporo poglądów innych od KrK... :niepewny: <_<


Poza tym władze medialne (nie zawsze rządzące) głośno mówią o katolickim kraju

I musi to być prawda... ??? :mruga:


8. Tutaj się nie zgadzam, moim zdaniem polacy nie lubia wolności (IV RP), większość ma ciągoty do tego, żeby jednak ktoś inny za nas decydował (a szkoda)

10. Niestety nie uczą nas rozwijania się, tylko zabierania innym, którzy mają więcej... Ach ta mentalność...

Socjalizm żyje tutaj nieprzerwanie od 1926 roku... <_<
 
Do góry