Sprzęt do zdjęć portretowych,

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
Planuję kupić aparat, może lustrzankę :sexy: ? Mam do dyspozycji jedynie 1000 zł, ale w grę wchodzi też używka :) Kupuję jedynie dla zabawy, nie planuję żadnej przyszłości z fotografią, dlatego będzie mi służył jak już wspomniałam w tytule do takich zdjęć rodzinnych, fotek ludzi, żeby były fajne kolory, miała taką możliwość żeby tło było rozmazane z tyłu, nie chciałabym zwykłej cyfrówki. Podpytałam się już wujka, a on mi zaproponował: nikona d40 i mówił że mam oglądać się za nim na allegro :p Ja jestem zielona w tym, więc z góry wybaczcie :p ale wstawiam foto, patrzcie na tło co miałam na myśli :D
tak btw nie mam żadnego fioła na punkcie tej venesy, akurat natrafiłam na zdj więc widzicie co mam na myśli :)Czyli możecie coś doradzić? ;)
 

Attachments

  • Vanessa+Hudgens+1224337444.jpg
    Vanessa+Hudgens+1224337444.jpg
    80,1 KB · Wyświetleń: 29
  • Vanessa+Hudgens+vinstyle5.png
    Vanessa+Hudgens+vinstyle5.png
    458,9 KB · Wyświetleń: 29

kłusy

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2010
Posty
202
Punkty reakcji
0
jeśli tylko tak hobbistycznie i nie do rozwoju pasji to wybierz przede wszystkim coś poręcznego dla Ciebie i wygodnego, nie ciężkiego i jeśli używanego to nie zmaltretowanego :)
a przydał by Ci sie pewnie LV.

a tło rozmyjesz każdym lustrem tylko trzeba umieć :) ale to niz trudnego :)
 

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
LV.. ? :D ja się kompletnie na tym nie znam, więc prosiłabym o wytłumaczenie :D

chcę kupić coś co będzie w miarę łatwe w użyciu, ale też coś czym będę mogła się pobawić, poustawiać, pozmieniać, nie tylko pstryknąć i już, a jeszcze zapytałabym przy okazji, kupując używkę i zwracając uwagę na przebieg zdj. ile nie powinien przekraczać, jaki powinien być ten limit?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
kłusy, LV do portretów? W celu jakim? OK, tło rozmyjesz każdym lustrem, ale nie za każdym razem i nie w każdych warunkach.
Nikon D40 będzie ok. Do takich zastosowań praktycznie każda lustrzanka się nada, bardziej na obiektywie się trzeba by skupić. Żeby ładnie rozmazać tło trzeba wziąć pod uwagę parę czynników. Dosyć istotnym jest przysłona. Jej wartość powinna być jak najmniejsza. W obiektywach kitowych (18-55/3,5-5,6 na ogół) ta wartość wynosi 3,5 dla najkrótszej ogniskowej. A na 18mm portret dobry trudno Ci będzie zrobić. Za to na 55mm przysłona ma wartość 5,6 i tutaj przy zdjęciach w domu tło trudno Ci będzie rozmyć, gdyż kolejnym elementem mającym wpływ na rozmycie tła ma odległość tła od obiektu. W domu nie jest ona duża, dlatego potrzebujemy jak najmniejszej wartości przysłony. W plenerze jest łatwiej, tutaj ewentualnie i 5,6 może być. Ale najbardziej uniwersalnym wyjściem dla Ciebie jest kupno obiektywy stało-ogniskowego Nikkor 50/1,8. Używany kosztuje ok. 300zł o ile pamiętam. Do portretów zoom Ci nie potrzebny, a taka wartość przysłony jest bardzo dobra do portretów.
 

kłusy

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2010
Posty
202
Punkty reakcji
0
lv - podgląd na żywo.
potrzeby jest bo jak ktoś sie nie zna to przezycenie sie na wizjer może być trudne. pozatym z lv jest ławiej jak dla poczatkującego, przynajmniej w mojej opini.
no ze tła nie rozmyjesz zawsze to oczywiste, ale o tym wystarczy przeczytać co trzeba robić zeby taki efekt był i po sprawie. w każdym lustrze masz tryb w pełni manualny gdzie możesz sobie wszsytko do woli ustawiać wiec eksperymentować bedziesz móg do woli :)
stałki nie odwazyłbym sie polecić nikomu na początek. to jest dla mnei wyższa szkoła jazdy. przypuszczam że kolega jednak bedzie chciał czasem zrobić jakieś inne zdjęcie niż portret wiec raczej na moje oko to obiektyw kitowy.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Po przejściu na wizjer tylko od razu zacznie jej się lepiej robić zdjęcia, to wiem po sobie. Zupełnie inna wygoda mały wyświetlacz w cyfrówce a porządku wizjer w lustrzance, bez porównania. LV do takiej fotografii jest zbędne.
Koleżanka pytała o portrety, poleciłem najlepszy zestaw do tego. Kit tutaj na nic się nie zda. Na ogniskowej 55mm i przysłonie 5,6 wszystko z tyłu będzie ostre. Chyba, że ma ogromny pokój, ale wtedy i tak nie będzie najlepiej. Sam stałki na początek nikomu bym nie polecił, ale K@russia wie, co chce robić tą lustrzanką. I do tego co chce robić stałka jest idealna. Jak uzna, że potrzebuje czegoś szerszego, może dokupić kita, nie kosztuje drogo. A jeżeli portrety to jej główny cel w fotografowaniu, to z kitem się tylko będzie męczyć.
 

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
posłuże się aukcją, chodzi o ten obiektyw http://allegro.pl/item981806749_nikkor_50_1_8_ai_doskonaly.html#gallery?

ale jeżeli bym kupiła np., http://allegro.pl/item980479837_aparat_nikon_d40_z_obiektywem_18_55_mm.html - to mi warto jeżeli i tak bym nastawiała się na zmianę, dopłacając te cztery stówy?]

bo nie chodzi jedynie o robienie zdjęć w pokoju, tylko wiem że tą lustrzankę będę chciała używać do robienia zdjęć ludziom, nie przyrodzie czy jakimś zabytkom, tylko postaciom, osobom zarówno na dworze jak i w pomieszczeniach :)
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Tak, o ten z pierwszej aukcji co podałaś.
Tylko, że on jest stałoogniskowy. Tutaj trzeba stosować zoom nożny;) Ale jeżeli wiesz, że będą to TYLKO postacie to moim zdaniem ta stałka będzie wystarczająca na początek do wszystkich Twoich potrzeb. Z ludźmi masz o tyle dobrze, że możesz sobie ich przybliżyć albo oddalić według potrzeb, więc stałka nie powinna tutaj przeszkadzać, a jej 'właściwości' tylko pomogą Ci w udanym fotografowaniu.
Natomiast jeżeli masz trochę więcej niż 1000zł to kita i tak warto kupić. Szerszy kąt zawsze się przyda. Czasami może nie być możliwości odsunięcia się od fotografowanego obiektu, wtedy krótsza ogniskowa jak znalazł.
 

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
zdecyduje się chyba na ten aparat, ale najpierw sprawdzę bez tego dodatkowego obiektywu, bo z kasą trochę cienko :p a później zobaczy się, jak mnie to wciągnie, to pewnie coś się pomyśli :) Jeszcze ostatnie dwa pytania będę miała, to o co się już wcześniej pytałam, czyli o licznik, jaki on powinien być, ilu nie powinien przekraczać? i jeżeli chcę kupić używkę na allegro, to w jakich cenach mi się opłaca, tak żeby też nie przepłacić, każdy grosz się liczy.. :p
z góry dzięki ;)
 

kłusy

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2010
Posty
202
Punkty reakcji
0
licznik hmmmm ja miałem ok 2000 jak kupowałem i aparat wglądał nienagannie.

co do ceny to porównaj sklepy internetowe i inne aukcje na allegro bo pewnie jest ich sporo :)
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
2000 to praktycznie nic dla migawki, prawie jak nówka.
Co do obiektywu, jest jeszcze jedno tanie wyjście, ale z pewnymi wadami. Helios 44M na M42 i do tego przejściówka z M42 na Nikona. Łączny koszt ok 100zł. Na allegro tego pełno. Sam Helios 44M jest standardowym obiektywem dołączanym to Zenitów. Ogniskowa 58mm, przysłona 2, tak więc do portretów bardzo dobry. Ale jego główną wadą jest ostrzenie manualne. Do tego o ile się orientuję działa tylko w trybie M, tzn sama musisz ustawić przysłonę, czas naświetlania. Z tym, że przysłonę ustawiasz na obiektywie, specjalnym 'pokrętłem'. Potem na wyświetlaczu aparatu patrzysz na wskazanie światłomierza i dobierasz tutaj odpowiednią wartość czasu naświetlania. To problemów nie powinno sprawić. Jedynie manualne ostrzenie może być czasami problemem, chociaż z czasem na pewno nie będzie. Możesz kupić najpierw lustro z kitem i próbować czasami ostrzyć ręcznie z tym zestawem. Zobaczysz tak, czy sprawia Ci to dużo problemów czy nie, czy warto w tego Heliosa zainwestować.
 

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
liczę, że jeszcze mi ktoś z was odpisze ;p bo mam problem, przeszukuje aparat na allegro, żeby kupić ten co pw napisałam, czy pęknięcie wyświetlacza tzw "pajączek" jest ryzykiem, bo bym się na ten aparat skusiła :p ale się trochę boję :p http://allegro.pl/item1013315195_nikon_d40_nikkor_18_55_mm_f_3_5_f_5_6_g_dx_ed_ii.html#gallery
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Wygląda mi tutaj na dosyć spory przebieg. Zapytaj go ile klapnięć migawki ten Nikon ma za sobą.
 

K@russia

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
no nawet jeśli, niestety już zakupiony ;p może to i lepiej ;p będę szukać nadal, ale dzięki za odpowiedź :)
 
Do góry