Sony alpha

ruuuuda

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
jeśli masz podobnie jak w 230stce to tam w menu masz image size i quality w ktorymś z tej opcji znajdziesz to czego szukasz czyli zmniejszenie rozdzielczości.

hej wam wszystkim,jestem tu nowa i sory jak cos zle zrobiłam. Mam pytanie odnoscie ustawienia przysłony chce dac na jak najniższa a blokuj mi sie przy f5 maksymalnie 4,5 czy ktos wie z was jak mam to zmniejszyc? moze mam cos w ustawieniach zle ?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
hej wam wszystkim,jestem tu nowa i sory jak cos zle zrobiłam. Mam pytanie odnoscie ustawienia przysłony chce dac na jak najniższa a blokuj mi sie przy f5 maksymalnie 4,5 czy ktos wie z was jak mam to zmniejszyc? moze mam cos w ustawieniach zle ?

musisz przede wszystkim wejść w program A i pokrętełem regulujesz wartość przesłony.
 

ruuuuda

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
nieśmiertelna wiem ! nie jestem jakas tepa :p moze inaczej mam sony alfa 230 wchodze w A i pokretłem chce sobie uregulować do np. 2,8 a tu mi sie blokuje na 4,5 i dalej nie pojdzie,głowie sie juz jakis czas o co kaman. Pewnie to jakas błachostka ale ja juz nie mam pomysłow. POMÓŻCIE ! :))
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
nieśmiertelna wiem ! nie jestem jakas tepa :p moze inaczej mam sony alfa 230 wchodze w A i pokretłem chce sobie uregulować do np. 2,8 a tu mi sie blokuje na 4,5 i dalej nie pojdzie,głowie sie juz jakis czas o co kaman. Pewnie to jakas błachostka ale ja juz nie mam pomysłow. POMÓŻCIE ! :))

prawdopodbnie wynika to z możliwości Twojego obiektywu ;)
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Krótkie tłumaczenie, to 'f' to wartość przesłony, na chłopski rozum działa to tak, że jeśli do obiektywu wpada x światła i wypada z niego x światła to wtedy f równa się jeden. Jest to obiektyw doskonały, mniej niż 1 jest nieosiągalne z logicznych przyczyn. Jeśli masz ogniskową 4 to przez obiektyw na matrycę pada 4 razy mniej światła niż wpadło. Im obiektyw jaśniejszy tym droższy ale i lepszy.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Krótkie tłumaczenie, to 'f' to wartość przesłony, na chłopski rozum działa to tak, że jeśli do obiektywu wpada x światła i wypada z niego x światła to wtedy f równa się jeden. Jest to obiektyw doskonały, mniej niż 1 jest nieosiągalne z logicznych przyczyn.
Nie do końca masz rację. Tłumaczenie też jest błędne. Można skonstruować obiektyw o przysłonie <1. To nie jest jakaś granica. Tylko, że np. obiektyw o ogniskowej 50mm i przysłonie F1 musi mieć maksymalny otwór zbierający światło wynoszący 50mm. Dla F2 wystarczy 25mm (50/2). A dla np. F0.9 otwór będzie miał 50/0.9 czyli ok 55,5mm. I tutaj pojawia się problem konstrukcyjny.
Ale takie obiektywy i tak istnieją. Całkiem sporo jest z F0.95, np. dosyć popularne produkcji Cosiny - Nokton 25mm czy 50mm dla systemu m4/3.
Także Leica ma swoje szkła 50mm z F0.95. Zeiss wyprodukował nawet szkło z F0.7, ale to dla NASA. Rodenstock i Canon mają 50tki z F0.75.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
racja, Da się, ale to już skomplikowana fizyka żeby ostrość była dobra i dobrze to skupiało. No ale łopatologicznie przy obiektywach dla takich śmiertelników jak my to działa :)
 

plasticnic

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2011
Posty
129
Punkty reakcji
0
Ojej, widzę, że juz zupełnie profesjonalne rozmowy są tu prowadzone a ja pisze w tym temacie ponieważ niedawno kupiłam sobie również lustrzankę od sony tylko, ze nowszy model a mianowicie A390. Niestety jeszcze nie miałam okazji sprawdzenia wszystkich jego opcji ale już widzę, że zdjęcia wychodzą bardzo fajne. A akie sa Wasze opinie w kwestii tego modelu? Jak z obsługą? Jakie macie do niej obiektywy?
 
Do góry