Sfery Dysona

thedude

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
Przeczytałem ostatnio o bardzo fajnej koncepcji opisanej przez Freemana Dysona - Sferze Dysona. To taka sfera zbudowana naokoło gwiazdy, która pobierałaby całą jej energię. Super fajny pomysł, ale chyba raczej trudny do wykonania :p. Wczoraj przeczytałem, że jest projekt naukowy, który zajmuje się szukaniem śladów takich sfer we wszechświecie.
 

consa

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2008
Posty
132
Punkty reakcji
0
Ciekawe, tylko po co marnować pieniądze na takie badania. Co my (ludzkość) będziemy z tego mieli... Można by je było spokojnie spożytkować w bardziej sensowny sposób.
 

Atryda

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2008
Posty
328
Punkty reakcji
1
Ciekawe, tylko po co marnować pieniądze na takie badania. Co my (ludzkość) będziemy z tego mieli... Można by je było spokojnie spożytkować w bardziej sensowny sposób.
Zgadzam się, tym bardziej, że to tylko hipoteza. Niewątpliwie rozwinięte cywilizacje będą potrzebowały olbrzymich ilości energii, ale dzisiaj chyba nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jaki sposób będą ja pozyskiwać.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Zastanawia mnie jak oni chca te sferę znaleść? Przeciez to są obiekty bardzo małe w skali kosmicznej, aczkolwiek dużo większe od planet czy gwiazd. Natomiast nie emitują one z zasady żadnego promieniowania.

Edit: Właściwie po zastanowieniu sadze, że to da się zrobić, alwe nawet czarne dziury wykrywa sie po zachowaniu materii w jej okolicy. Ta sfera musiała by być naprawde blisko.
 

thedude

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
Zastanawia mnie jak oni chca te sferę znaleść? Przeciez to są obiekty bardzo małe w skali kosmicznej, aczkolwiek dużo większe od planet czy gwiazd. Natomiast nie emitują one z zasady żadnego promieniowania.

W tym drugim artykule jest coś takiego napisane:
A star like the Sun radiates something pretty close to a blackbody spectrum; but if you capture all of the energy in the Sun’s radiation, and then re-radiate it from a much larger sphere (e.g. one astronomical unit in radius), it comes out at a much lower temperature — a few hundred Kelvin. Dyson therefore proposed a search strategy, looking for blackbody objects radiating in the far infrared, around 10 microns in wavelength.

Czyli, że wystarczy szukać promieniowania elektromagnetycznego o bardzo krótkiej długości fali, około 10 mikronów, czyli w granicach podczerwieni.
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Watpie, aby jakakolwiek cywilizacja zamieszkujaca jedna planete potrzebowala az tyle energii... Wyobrazmy sobie, ze spozytkowujemy cala energie Slonca na Ziemi - ciekawe o ile rosla by nam temperatura atmosfery kazdego dnia...
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
To nie jest za bardzo możliwe. Jeszcze dużo czasu minie zanim słońce wyczerpie swą energię i zdaje się, że miną miliony lat.
 
Do góry