Savoir-vivre w biznesie

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Kilka razy rzuciły mi się w oczy oferty szkoleń z zakresu kultury w biznesie, coś takiego jest chyba też przedmiotem na zarządzaniu. I tak się zastanawiam czy te zasady savoir-vivru w biznesie są jakieś inne niż na co dzień, że aż trzeba się ich uczyć? A jak są to czy warto się ich uczyć i skąd?
 

marcinoo27

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Busko
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, ale obracam się w środowisku ..hmmm... biznesowym ;-) I wszystko sprowadza się tutaj do tego że każdego traktujemy jako partnera w biznesie, tyczy się to też kobiet. Oczywiście zasady kultury obowiązują cały czas, wiadomo że mężczyźni, nawet na oficjalnym spotkaniu, zachowują się trochę inaczej w typowo męskim gronie. Nie wiem czy kursy są konieczne, nie byłem na żadnym z nich. Swoją wiedzę wyniosłem ( na początku oczywiście ) z książek a potem szybko wykorzystałem w praktyce.
 

Edyta_28

Nowicjusz
Dołączył
8 Listopad 2011
Posty
41
Punkty reakcji
0
Zdziwiłabyś się, ile osób rozpoczynających własną DG nie ma pojęcia o tym "co, gdzie i jak". Taka wiedza przydaje się, kiedy chcemy grac wyżej niż własne podwórko. W wielkim skrócie - może wydawać się to śmieszne, ale naprawdę są ludzie, których trzeba uczyć tego, że znacznie lepiej wychodzi się na współpracy niż na zagrywkach nieczystych.
 

pola82

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2011
Posty
16
Punkty reakcji
0
Miasto
Łódź
Zasady savoir vivru, znane i stosowane na co dzień to już wielki plus. Ale w biznesie są różne kruczki, kto, co, gdzie, jak warto się zachować, co zwykłym ludziom jest obce.
Dlatego myślę, że osoby, szczególnie na wysokich stanowiskach, załatwiające kontrakty itd. powinny przejść tego typu szkolenia http://www.favore.pl/uslugi/savoir%20vivre%20w%20biznesie.html Miałam przyjemność (a właściwie nieprzyjemność) spotkać się biznesowo z przedstawicielem jednej z branż mięsnych, nieistotne kto, ale znana osoba, która okazała się kompletnie nietaktowna.. Odechciało mi się współpracy.
 

Piotr-Krzyworaczka

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
86
Punkty reakcji
1
Wiek
50
Miasto
Kraków
Tak mi się wydaje, że szkolenie z savoir -vivre mogłoby być ciekawym i wielce przydatnym szkoleniem. Szczególnie dla osób, które codziennie prowadzą wiele rozmów biznesowych, zawierają kontrakty, itd, itp. Jeśli jednak bum się na coś takiego decydował - najpierw bym szczegółowo prześwietlił ofertę szkoleniową. Co to jest, jak wygląda szkolenie, co tam otrzymam, za co konkretnie płacę? Koniecznie znaleźć opinie innych, którzy skorzystali wcześniej już z takich szkoleń, lub tego konkretnego najlepiej. Nie iść w ciemno na coś takiego, bo może się okazać, że to pieniądze wyrzucone w błoto. Masa jest teraz różnego rodzaju naciągaczy, którzy robią dużo szumu wokół siebie, jednak nie oferują nic konkretnego / przydatnego.
A więc szkolenie TAK, ale po uprzednim prześwietleniu oferty.
 

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Z tego co piszecie, to może się okazać, że i ja nie zachowuję się tak jak powinnam, chociaż uważam się za osobę kulturalną. :p Ale macie rację, że z osobą która zachowywałaby się w jakiś bardzo nieodpowiedni sposób też chyba nie chciałaby mi się robić żadnych interesów.

marcinoo27 czy to, że każdy jest partnerem oznacza, że na przykład nie można się zachowywać według starej szkoły, czyli powiedzmy całować w rękę na przywitanie?

Z kursami problem jest taki, że nawet jeśli ciekawe są dość drogie, dlatego wolałabym zacząć od lektury. ;)
 

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Są firmy, które znalazły w takich szkoleniach zarobek, dlatego też widać podobne oferty:) A czy komuś jest to naprawdę potrzebne - to już drugorzędna sprawa.
 

marcinoo27

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Busko
Znam ludzi którym chyba nawet szkolenia nie pomogą ;-)
Alice88... nie powinno się całować kobiet w rękę na oficjalnych spotkaniach. Mi przydała się książka, i nadal z niej korzystam - "Kultura biznesu" Irena........tylko nazwiska autora nie pamiętam a nie mam do niej teraz dostępu. Wyczytałem co mnie interesuje i trzymam w razie czego jak dostane awans i będę musiał uczestniczyć w przyjęciach biznesowych :p
 

rozsypany

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2011
Posty
23
Punkty reakcji
0
Zauważcie, że nie koniecznie taktowne zachowanie musi tyczyć się tylko typowych spotkań np. pracownika z prezesem ect., ale też taki savoir-vivre jest przydatny przy rozmowach o prace, często młodzi ludzie nie wiedzą jak się zachować, wyciągają pierwsi rękę, siadają tam gdzie chcą itd. Dlatego warto chociaż trochę zaznajomić się z zasadami savoir-vivre.
 

Kert

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2011
Posty
370
Punkty reakcji
5
Rozsypany moim zdaniem potrzebny jest właśnie głownie w rozmowach o pracę:)
 

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Zauważcie, że nie koniecznie taktowne zachowanie musi tyczyć się tylko typowych spotkań np. pracownika z prezesem ect., ale też taki savoir-vivre jest przydatny przy rozmowach o prace, często młodzi ludzie nie wiedzą jak się zachować, wyciągają pierwsi rękę, siadają tam gdzie chcą itd. Dlatego warto chociaż trochę zaznajomić się z zasadami savoir-vivre.

Masz rację, różne już opowieści słyszałam o zachowaniu kandydatów na rozmowach. Ale raczej o tym, że to oni stawiają warunki i bywają niemili. Ale o tym, że nie wolno kandydatowi pierwszemu wyciągnąć ręki albo po prostu usiąść na wolnym miejscu to nawet nie wiedziałam :rumieniec: Ja jednak sprawię sobie tę książkę...

marcinoo27 wpisałam kulturę biznesu w google i taki filmik mi wyskoczył:

To chyba o tę książkę chodzi?
 

marcinoo27

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Busko
Alice88, tak to jest ta książka. Nawet nie wiedziałem, że doczekała się swoich 5-ciu minut na youtube ;) Znajduje się w niej też wątek o przygotowaniu do i przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Tylko pamiętaj sama wiedza to nie wszystko i trzeba ją szybko zastosować w praktyce :)
 

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Super zajrzę po nią w takim razie, kiedy będą szukać prezentów świątecznych, zwykle robię to w Empiku ;) Jak kiedyś dzięki temu dostanę pracę, masz u mnie piwo :310:
 

marcinoo27

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Busko
Na necie też na pewno znajdziesz jeśli nie znajdziesz w empiku, teraz okres przedświąteczny to i może wysyłka za darmo będzie. Ale pewnie znajdziesz w empiku ;)
 

Alice88

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2011
Posty
93
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Warszawa
Kupiłam w empiku i zaczęłam już czytać. Powiem Ci, że nawet się uśmiałam, tak z jajem to jest napisane, miło się czyta. Ale już sporo się przy tym nowych rzeczy dowiedziałam. :wink:
 

Rozum

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2011
Posty
26
Punkty reakcji
1
Pewnie, że się przyda. Relacje biznesowe mają swoje prawa i fajnie byłoby się z nimi zapoznać. Takie szkolenie miałoby dużą wartość, gdyby dotyczyło także międzynarodowych kontaktów. Poza tym myślę, że może ono dać dużą pewność osobom wkraczającym w świat biznesu. Choć prawda jest taka, że niektórzy od razu "załapią" o co chodzi i jak należy się zachowywać, innym nawet szkolenie nie pomoże. ;)
 

marcinoo27

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Busko
Kupiłam w empiku i zaczęłam już czytać. Powiem Ci, że nawet się uśmiałam, tak z jajem to jest napisane, miło się czyta. Ale już sporo się przy tym nowych rzeczy dowiedziałam. :wink:

Fajnie, cieszę się że książka się przydała :) i pewnie nadal przydaje ;)
 
Do góry