Samotna podróż po Polsce

mattik7891

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam serdecznie :)
Otóż zbliżają się wakacje i wpadł mi do głowy pomysł, żeby trochę pozwiedzać. Polskę. Niestety (a może to i dobrze?) jestem raczej samotnikiem - znaczy się, nie ma szans żebym jeszcze kogokolwiek na to naciągnął, ale ja przede wszystkim chcę samemu się na coś takiego rzucić.

Tylko że u mnie problem jest następujący: mam 22 lata, nigdy nigdzie nie byłem (tylko daaaaawno, dawno temu nad morzem w podstawówce) i prawdę mówiąc trochę się tego boję. Posiadam samochod; pracuję i mam trochę oszczędności, z których mógłbym śmiało na taki cel coś przeznaczyć.
Tylko, no właśnie: czy wybrać się autem, czy może pociągiem, autobusem? Co ze sobą zabrać - chodzi tylko o zwiedzanie. Zastanawiam się gdzie bym mógł nocować? Ile może kosztować nocleg i gdzie? W motelu? I czy zawsze znajdę jakiś nocleg.
I najważniejsze pytanie - gdzie najlepiej się udać? Mieszkam na południu kraju (Śląskie) i myślałem o takiej, powiedzmy, 5-cio dniowej podróży, praktycznie po całym kraju. Jeśli by mi się powiodło, to może w przyszłym roku wybrałbym się gdzieś poza granice.
Trochę się tego boje powiem szczerze ;P Jeśli możecie, doradźcie coś. Dzięki.
 

1adam12345

Nowicjusz
Dołączył
25 Kwiecień 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
Zajrzyj na forum podróżnicze na pewno ci odpiszą,link poniżej :papa:

A tak ode mnie to auto nie pociąg :papa:
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Jak krótka podróż to samochód ;)
I najważniejsze pytanie - gdzie najlepiej się udać?
Hm. Zależy czy lubisz duże miasta, przyrodę, zabytki itp ;)

Myślę że jak chcesz jechać celami, to bym pojechał :
Katowice -> Sudety (Góry Stołowe, Karkonosze (Szklarska Poręba, Karpacz) -> Szczecin/Świnoujście lub Trójmiasto/Półwysep Helski -> Mazury -> Puszcza Białowieska -> Warszawa (w sumie nie polecam, ale jak nie byłeś to stolice zobaczyć możesz ;p) -> Kazimierz Dolny -> Bieszczady -> Tatry -> Kraków -> Katowice.

tyle że to tylko wykaz drogi, tak na prawdę sam musisz w przewodnikach znaleźć ciekawe atrakcje między punktami i dodać je do podróży ;)
Co ze sobą zabrać - chodzi tylko o zwiedzanie.
Oj, jak lubisz planować to plan podróży by się przydał ;) Przewodniki też warto, kilka książek w samochodzie i jedna w miejscu to nie jest obciążenie, a szybko można ciekawe miejsca wypatrzyć :)
Jak wyjazd jest krótki nie potrzeba specjalnie za wielu rzeczy, zwłaszcza jak jesteś w kraju.

Oczywiście nie zapomnij aparatu :)
Zastanawiam się gdzie bym mógł nocować?
wersja wygodna : hotel w mieście , plusy - możesz skorzystać z uroków nocnych miasta, minusy - cena ... ;p
wersja okey, ale... : ...no właśnie, jak byłem lata w PTTK wiem, że przysługiowały członkom zniżki na pobyt w schronsikach PTTK. Jeżeli się nie mylę, dzisiaj można to uzyskać będąc w PTSM-ie. Problem jest jednak, czy możesz zapisać się z dnia na dzień, i czy wiek odpowiada, jak tak możesz mieć w sensownych warunkach nocleg, często w mieście, i jeszcze po dobrej cenie.
wersja inna (nie wiem czy tańsza, ale pewnie od hoteli w mieście tak ;p) - nocować na trasie w przydrożnych hotelach/motelach

Osobiście bym jednak między 1szą a 2gą się skłaniał - wyjść na niektóre miasta wieczorem jest na prawdę fajnie ;) Zwłaszcza jak jedziesz przy cieplejszej porze.

Jeśli by mi się powiodło, to może w przyszłym roku wybrałbym się gdzieś poza granice.
Jak mieszkasz na śląsku, myślę że poważnie bym rozważył taką opcję :
Katowice -> Kraków -> Bieszczady -> Bratysława -> Budapeszt -> Wiedeń -> ... -> Praga -> Sudety -> Katowice.
Jeżeli chodzi o te 3 kropki, to jeżeli masz czas (i kasę ;p) możesz np. przez Austrie pojechać do Wenecji, Mediolanu, Genewe, Berno, Zurich, Monochium do Pragi.
Lub krócej : Wiedeń -> Salzburg-> Monachium, ale pomyśl - Wenecja i Alpy na wyciągnięcie ręki ! :) (wenecja śmierdzi, do fakt, ale zobaczyć warto ;p)

Na pewno dużo bardziej opłacalna podróż niż błąkanie się po kraju, ale - jak wolisz ;)

Pozdrawiam i życzę udanych voyage ; )
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Jeśli masz furę to myślę, że to będzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, szczególnie, że jak sam napisałeś jesteś samotnikiem. Podróże pociągami też są oke, ale w czasie wakacji pewnie będą przepełnione, więc mógłbyś się źle czuć.
Co ze sobą zabrać? To co najważniejsze, jakieś podręczne bagaże - większość rzeczy sobie kupisz. Z tym że jak weźmiesz samochód to spokojnie możesz poszaleć i wziąć coś więcej. A jeśli szukasz noclegów, to zajrzyj sobie wcześniej na stronę nocuj.com.pl - mają bardzo dużą bazę noclegową (nie tylko hotele, ale też np. domki letniskowe, więc coś sobie tam wybierzesz). A gdzie pojechać? To zależy od Ciebie, ja na przykład lubię góry. Ale jak będziesz miał wystarczająco dużo czasu, to zjeździj nawet cały kraj ;-)
 
J

jadwinia

Guest
I jak ta podróż wyglądała? Może jakaś relacja z wyjazdu i/lub fotki?? ;) Oraz ew. plan, żeby inni mogli skorzystać? Sama planuję przyszłe wakacje, chcę zobaczyć stolicę i mam na oku jeden nocleg - hotel Atos - który mi wyszedł najtaniej, a poza tym wygląda przytulnie.
 

Karolek22

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2012
Posty
38
Punkty reakcji
0
Taka podróż to bardzo fajny pomysł. Sam kiedyś nad tym myślałem, już nawet sobie odpowiedni przewodnik w tym celu kupiłem w księgarni bestmap.pl, ale ostatecznie jednak zrezygnowałem, bo znalazłem dobrą pracę na wakacje i nie mogłem takiej okazji odpuścić. Ale na pewno jeszcze kiedyś będzie okazja, aby coś takiego zrealizować i wykorzystać kurzący się przewodnik.
 
E

Ejan87

Guest
jadwinia napisał:
I jak ta podróż wyglądała? Może jakaś relacja z wyjazdu i/lub fotki??
mruga.gif
Oraz ew. plan, żeby inni mogli skorzystać? Sama planuję przyszłe wakacje, chcę zobaczyć stolicę i mam na oku jeden nocleg - hotel Atos - który mi wyszedł najtaniej, a poza tym wygląda przytulnie.
Warszawa fajna sprawa, ale mi bardziej pasują jeziora i hotel Głęboczek, w którym można także relaksować się w tamtejszym SPA :) mają zabiegi z winoterapii i swoje winnice.
 

aksamitny100

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2013
Posty
8
Punkty reakcji
0
Jeśli chodzi o podróże to polecam rower. Nie ma lepszego środka transportu aby zwiedzić dokładnie każde miejsce. Rowerem wszędzie dojedziesz. Wiem to po sobie chociaż jeżdżę z kolegami, nie lubię samotnych, długich wycieczek.
 
Z

Zato_zbanowany

Guest
Moim zdaniem jeżeli już chcemy wybrac się w samotną podóż po Polsce,to zdecydowanei rowerem- będzie szybciej,bezpieczniej niż na pieszo,a rower zawsze można zostawić czy brać ze sobą poruszając się po mieście. Sam pomysł jest w porzaku,jednak wymaga naprawde dobrej organizacji.
 

Aker_85

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
39
Punkty reakcji
0
Samochód to dobre rozwiązanie dla min 2 osób. Czasem lepiej wybrać się tanim przewoźnikiem, a na miekscu skombinować samochód za parę zł. Po pierwsze jedziesz w nocy to troche się wyspisz i bedziesz mniej zmeczony niż sam masz podróżować samochodem, po drugie w zależności od miasta albo wynajmujesz samochód albo taxi. Są różne opcje i promocje, na wszytko jak się dobrze poszuka to można tanio i przyjemnie :)
 

goshka

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2011
Posty
18
Punkty reakcji
0
Pełno inspiracji do takich podróży znajdziesz na blogu tu-polecam.pl. Ja ostatnio dzięki niemu odkryłam niesamowitą dzielnicę Czyżyny, w ogóle nie wiedziałam że Kraków ma tyle nieznanych miejsc! Zajrzyjcie sobie.
 

mika1111

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2013
Posty
10
Punkty reakcji
0
goshka napisał:
Pełno inspiracji do takich podróży znajdziesz na blogu tu-polecam.pl. Ja ostatnio dzięki niemu odkryłam niesamowitą dzielnicę Czyżyny, w ogóle nie wiedziałam że Kraków ma tyle nieznanych miejsc! Zajrzyjcie sobie.
Ja o Czyżynach słyszałam, ale moja wiedza ograniczała się do tego, że jest taka dzielnica Krakowa. Widzę jednak, że warto ją odwiedzić:)
 

Edith Jubre

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2014
Posty
13
Punkty reakcji
0
Najlepiej skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego i po prostu jechać z nim. Nie szukałabym też spontanicznie noclegów, bo u nas to może nie być dobrym pomysłem. Ja w wyszukiwarce znajduję jakiś fajny nocleg (nomen omen fajnenoce.pl) i wtedy dopiero ruszam w podróż. Ale tak sama to bym się nie odważyła...
 

KotPad

Nowicjusz
Dołączył
20 Sierpień 2013
Posty
54
Punkty reakcji
0
Wydaje mi się że to świetny pomysł i ja na pewno taką wycieczkę zorganizuję sobie za rok, ale zdecydowanie poświęcę sobie na to więcej czasu, min dwa tygodnie.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Przygotowany rower. Namiot. buteleczka gazowa i rondel.
Zaplanowana trasa aż do morza, gdzie namiot rozbija się na plaży wieczorem i rano przenosi rozłożony do wyschnięcia w głąb lądu.
Odcinki mniej interesujące można pokonywać pociągiem
 

Dolnoslazak

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2014
Posty
12
Punkty reakcji
0
Tak jak pisze Wilk_Lancaster, rower z sakwami, ewentualnie przyczepka i można ruszać w Polskę. Najlepiej w parę osób, frajda niesamowita. :)
 
Do góry