Rozszerzona chemia - jakie podręczniki?

koleśś

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Cześć. Jestem w pierwszej klasie LO na profilu humanistycznym. Już teraz wiem, że po ukończeniu tej klasy i zdaniu matury z przedmiotów rozszerzonych nie będę miał zbyt wielu opłacalnych kierunków studiów do wyboru, dlatego postanowiłem podjąć pewne kroki. Chemii uczę się na poziomie podstawowym. Idzie mi lekko, w gimnazjum też nie miałem żadnych problemów, i wiem, że mogę zdać maturę z chemii - podstawową czy rozszerzoną, to by wyszło w praniu, ale od razu chcę uczyć się zpodręczników do chemii rozszerzonej. I tu pojawia się moje pytanie: jakiego wydawnictwa podręczniki są według Was najlepsze? Z góry dzięki za odpowiedzi :p
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Koniecznie zbór Witowskiego z Medycznej Oficyny Wydawniczej. Bardzo dobry do matury - wszystkie rodzaje zadań, do wszystkich są odpowiedzi (w niektórych zbiorach nie ma, a to jest ważne przy samodzielnej nauce). Podzielony na działy, przejrzysty. Jak to przerobisz i zrozumiesz to masz maturę na 100% ;) Do tego zbiór Pazdry - taki brązowy.

Jeśli chodzi o podręczniki to polecam Rożaka (żółty kolor). Masz zaznaczony materiał, który obowiązuje na rozszerzenie, więc jak się zdecydujesz na podstawę, to będziesz mógł go pominąć. Jasno wytłumaczona teoria, przykładowe rozwiązania zadań. I ze wszystkich podręczników zawiera chyba najmniej błędów.

Polecam też stronę www.chemiawlo.pl Trzeba się zarejestrować, ale jest to całkowicie darmowe i warto - filmiki z doświadczeniami, powtórzenie teorii itp.

A czemu jesteś na humanie? Może warto pomyśleć o przeniesieniu? Bo wiem z własnego doświadczenia, że czasem jakieś zagadnienie, które rozkminiałeś w domu przez godzinę, dobry nauczyciel wytłumaczy Ci w 10 minut. No i jest spora różnica między podstawową chemią a rozszerzoną. A podstawowa matura na niewiele Ci się przyda, więc nastawiłbym się na zdawanie rozszerzenia. Ciężko przygotowywać się do matury całkiem samemu. Teraz masz dużo zapału i wydaje się to jak najbardziej możliwe, ale później przestanie - wierz mi, sam tak miałem. Teraz nadrabiam 3 semestry fakultetu z chemii i wiem, że jakbym miał wszystko przerabiać sam, to bym raczej nie dał rady.
 

koleśś

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wielkie dzięki :) na zbiorze Pazdry rozszerzonym pracujemy na chemii podstawowej, jest nawet spoko :p

Generalnie przeniósłbym się, ale z tym i tak musiałbym poczekać conajmniej do końca semstru, a poza tym na humanie mam rozszerzony francuski, na którym też bardzo mi zależy, a przenosząc się do biochema musiałbym z niego zrezygnować... Ciężki wybór mam :/

Na początku zastanawiałem się nad podręcznikami z operonu, i już właściwie miałem je zamwaiać, ale zobaczyłem odpowiedź na forum. Co myślisz o operonie? Miałeś z nim jakąś styczność? :p
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Tylko na biologii i do tego przedmiotu jest naprawdę dobry, ale słyszałem, że z chemią już jest gorzej - moja nauczycielka dość dużo narzeka na ich vademecum. Najlepiej przejść się do księgarni, przeczytać fragmenty różnych podręczników, obejrzeć schematy i zdecydować, który Ci najbardziej pasuje. A z jakich książek korzystają na biolchemie? Może tam też popytaj jak im się na nich pracuje? W sumie i tak ważniejsze są zbiory zadań (Witowski!).
 

koleśś

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
U mnie na biochemie i z biologii i z chemii ciągną na operonie. Mój nauczyciel biologii totalnie na nas zlewa, opowiada nam jakieś pierdoły, zamiast uczyć nas biologii, nie korzystamy nawet z tych podręczników, a z chemii nauczycielka też coś tam mruczała na ten podręcznik :p Za biologię też mam zamiar się zabrać, ale dopiero na wakacjach, więc skoro mówisz, że są nawet dobre z operona podręczniki, to pewnie wyposaże się w te. Ale rzeczywiście muszę przejść się zwyczajnie do księgarnii i popatrzeć, ale teraz przynajmniej wiem na co ;) Dzięki wielkie jeszcze raz :D
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Nie ma za co. Tutaj masz jeszcze stronę ogólnie o biologii, chemii, biotechnologii - jest dużo wątków o maturze i podręcznikach na forum.

www.biolog.pl

Pewnie już tam trafiłeś, ale piszę, bo ciekawe rzeczy można znaleźć.
 
Do góry