Różnica wieku między rodzeństwem

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem, żeby żyło ze sobą w zgodzie wg Was? ;)

http://www.mamybaby.pl/psychologia/najlepsza-roznica-wieku-miedzy-rodzenstwem

Ja jestem najstarsza. Między mną a moim młodszym rodzeństwem jest różnica od 1 roku (dokładnie 11 m-cy) do 6 lat... Nie mogę narzekać na nasze relacje, nie ma między nami rywalizacji, mamy ze sobą dobry kontakt, ja jako najstarsza mam ugruntowaną pozycję przywódcy (ale o tym bliżej w innym temacie ;)) a jak to wygląda u Was? :) Zachęcam do zabrania głosu w dyskusji ;)
 

marta..

(...)
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
843
Punkty reakcji
71
Miasto
Home is where the heart is.
Ja mam starszą o 3 lata siostrę, mamy ze sobą w miarę dobry kontakt. Ostatnio coraz lepszy. Myślę, że w ogóle różnice wiekowe (w sensie psychologicznym) między rodzeństwem z czasem, wyrównują się.

We wczesniejszym wieku, dla mnie te 3 lata to maximum, przynajmiej jeśli chodzi o siostry. Im wieksza różnica tym trudniej mieć ze sobą prawdziwie dobry kontakt. Na przykladzie dwóch moich koleżanek, jedna ma siostrę starszą o 13 lat, druga o 7, widze, że siostry starsze lubią pomatkować tym młodszym i raczej nie są to równoważne relacje :) Chociaż pewnie są wyjątki.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Nie mam rodzeństwa, ale sądzę, że różnica wieku nie ma znaczenia, bo w pewnym okresie ta różnica się zaciera. Tak do 8 lat.
 

gandalfbialy92

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2007
Posty
70
Punkty reakcji
0
Miasto
Sidzina
A ja mam brata starszego o 3 lata i za nic w świecie nie da się z nim dogadać...
Jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo jak widzę braci, którzy robią coś razem jak jeden drugiem pomaga w czymkolwiek ahh ...
Jednak podzielam zdanie z Tymi, którzy uważają,że to nie różnica wieku powoduje takie rozdzielenie lecz charakter człowieka.
 

judytablondyna

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2008
Posty
105
Punkty reakcji
0
Miasto
okolice Warszawy
mam siostre młodsza o 6 i pół roku... ja już niedługo bede miec 16 a ona pol roku pozniej 10... ciezko jest sie dogadac bo ona to jeszcze zabawki, kreskowki, zabawki, kreskowki ale widze ze za pare lat moze ta roznica sie zatrze i bedzie lepiej, bo w sumie teraz caly czas sie klocimy...
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Mam siostrę młodsza o 6 i pół roku... ja już niedługo będę mieć 16 a ona pół roku później 10... ciężko jest się dogadać, bo ona to jeszcze zabawki, kreskówki, zabawki, kreskówki, ale widzę [wierzę?- Nieprz.], że za parę lat może ta różnica się zatrze i będzie lepiej, bo w sumie teraz cały czas się kłócimy...

Bądź wzorem dla swojej młodszej siostry, bo ona bierze z Ciebie przykład. Pomagaj jej, kiedy tego potrzebuje, np. w zadaniu domowym. Nim ta różnica wiekowa się zatrze, upłynie parę lat, a chyba chcesz, żeby Twoja siostra dobrze wspominała dzieciństwo z Tobą? Pewnie jest słodziutka, ale też umie zaleźć za skórę, jak każda mała dziewczynka.
 

ciuciu;-)

Nowicjusz
Dołączył
8 Grudzień 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
a ja mam brata od siebie 3 lata mlodszego , i przede wszystkim to karzdy z nas jest,a moze bardziej proboje byc indywidualista!! Ale ze szczerym szacunkiem do siebie nawzajem!! Z czesem nasze relacje sa co raz to lepsze!! jush od kilku lat mamy nawet te same towarzystwo w ktorym sie obracamy i w sumie od kad pamietam to wiele nas laczy z zycia osobistego:))) Ciesz sie ze go mam i ze przyjezdza do mnie na siwieta, niewidzielismy sie jush pol roku AZ!! :D:D:D

Mysle ze roznica wieku ma duze znaczenie jesli chodzi o relacje rodzenstwa!! To jest raczej logiczne, wiecej wspolnych zajec i tematow.. . Ale nie tylko kwestia wychowania ma tu ogromne znaczenie!! Niekoniecznie mam na mysli tutaj rodzicow..!
 

klaudia522

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Lublin
a ja mam starszą siostre o 4 lata. kiedys wogóle nie mogłyśmy sie dogadac, ciągle sie kłóciłyśmy a teraz jest duzo lepiej. Czesto rozmawiamy pozyczamy sobie ubrania i wogóle jakos tak łatwiej nam sie teraz dogadac mimo ze mamy zupelnie inne charaktery... :)
 

ludzikowa91

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2009
Posty
77
Punkty reakcji
0
Miasto
Śląsk :)
Między mną i moją siostrą jest 11 lat różnicy. Ja mam 18, ona 7.
Moim zdaniem zbyt dużo, bo ta różnica może się zatrzeć dopiero kiedy obie będziemy dorosłe, będziemy obie mieć rodziny itp. Generalnie nie jest źle, no ale wiadomo- dziecko. Wspólnych tematów nie ma póki co, ale taki mały bąbel, nie powiem, fajnie mieć go obok siebie ;)
Na pewno wniosła dużo radości ;)
 

pamela a

...
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
2 222
Punkty reakcji
85
Ja mam siostrę starszą o równe 4 lata, co do dnia, siostrę młodszą o 4 lata i brata młodszego o lat 13...
I z kim się najlepiej dogaduję i mam najlepszy kontakt? Z bratem :D
Z siostrami nie miałam nigdy zbyt dobrego kontaktu, z młodszą bo wiadomo - gówniara była :p a ze starszą, bo ona mnie za gówniarę uważała ;)
Z czasem te różnice wiekowe się zatarły, ale kontakt się nie polepszył zbyt wiele, może to dlatego, że jestem zamknięta w sobie...źle mi, jak widzę że siostry do siebie nawzajem odzywają sie częściej, dzielą ze sobą np zdanym egzaminem, a o mnie myślą na koniec, czuję się "wykluczona"... więc pewnie dlatego tak pracuję nad kontaktem z bratem ;)
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
Jestem najmłodsza (choć już nie taka młoda :lol: ) mam siostrę 2 lata starszą i brata 4 lata starszego.
Myślę, że taka różnica jest w sam raz ^_^ . Z siostrą jesteśmy można powiedzieć najlepszymi przyjaciółkami a na kontakt z bratem też w sumie nie narzekałyśmy (w dzieciństwie lubiłam się z nim bić :D )no może dopóki się na swoje nie wyprowadził. Teraz widzimy się rzadko ale pogadać, podroczyć się zawsze można :D
 

P.M.

Neurotyczka
Dołączył
30 Sierpień 2009
Posty
718
Punkty reakcji
30
Siostra 5 lat młodsza, brat 10 lat młodszy. Kompletnie nie potrafimy do siebie dotrzeć. Być może to się zmieni w przyszłości. Póki co bywa tragicznie. Sądzę, że spokój by był tylko wtedy, gdybym była jedynaczką. Są rodzeństwa, które żyją ze sobą w zgodzie, bez względu na wiek. Są też takie, które nigdy się nie dogadają. Mam nadzieję, że w moim przypadku zmieni się, na pozytywnie.
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Ja też jestem jedynaczką, ale dla mnie najlepsza różnica między rodzeństwem to 4 lata ;D
Mój kolega ma 13 lat a jego rodzeństwo ma 25 (ma dwóch braci), normalnie mu współczuję. ;)
 

P.M.

Neurotyczka
Dołączył
30 Sierpień 2009
Posty
718
Punkty reakcji
30
A ja zazdroszczę wszystkim jedynakom. Chciałabym mieć, przynajmniej takich starszych braci, o te nawet 10 lat, być najmłodsza, nie na odwrót.

Marzenia ściętej głowy...
 

Iwoneczka001

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2008
Posty
82
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
okolice Lublina
ja pochodzę z wielodzietnej rodziny ;]
Mój brat 34 lata,
siostra 33
Brat 27
siostra 22
i ja 16

najlepiej się dogaduję z tą która ma 22
Tamci starsi moją swoje życie.
Najstarszy Zbyszek ożenił się jak ja miałam 6 lat , po kilku tygodniach urodził mu się syn ;]
można rzec, ze jestem siostra jego syna.
różnica 18 lat powodowała, ze on traktował mnie jak córke ;]
siostra 33 lata ona ma swój świat ;] zawsze gdzieś była ;d ale odkąd pamietam pracowała ;] i mnie rozpieszczała ;d do dziś to robi ;d
brat 27 lat ;d oj, z nim to trudny przypadek ;d
zna wszystkich moich kumpli, wie co robie kiedy i z kim ;]
'testował' mojego bylego
ja znam jego kolegów ;d i to dość dobrze, szczególnie tych młodszych ;]
jego kumple tak jakby czuwają nade mną ;d widząc mnie na dworze dzwonią do barata mówią co robię z kim i w ogóle ;]
strasznie zazdrosny ten taki, tamten nie taki ;d
siostra, która ma 22 lata ;D z nią zaczełam sie dogadywac niedawno jak zginął jej chłopak , znajomi ją trochę olali. Głównym powiernikiem byłam ja ;]
ale nie moge powiedzieć że jestem jej przyjaciółką , po prostu koleżanką.


większych konfliktów w mojej rodzinie nie pamietam.
zawsze jakoś bylo, kazdy każdemu ustępował i starał się pomóc ;P
 
Do góry