Rosja

Kloner

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2007
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Sam w tym temacie raczej się nie wypowiem.Ciekawy jestem natomiast waszych opinii.Jaką rolę gra Rosja we spółczesnym świecie? Czy jest tworem niewydolnym, zawdzięczjącym swą pozycję na arenie międzynarodowej jedynie sile militarnej? Jak jest z jej rzeczywistym potencjałem wojennym? W jakim kierunku zmierza jako państwo?

I przy okazji, co powiecie nt. Putina?
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Wkońcu ktoś mnie wyręczył, pozwole sobie tylko dodać pytanko..

A co do meritum, trudno powiedzieć, z jednej strony Rosja jest bankrutem, wciąż poszukującym jakoby swojej wartości.

Wojennie, cóż nie ma raczej szans naskoczyć nam, z racji naszego członkostwa w NATO, ale z drugiej strony gospodarczo wciąż pociąga za sznurki na rynku światowym, do tego dochodzą jej koniungacje z Bliskim Wschodem (gaz i ropa).
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Temat jak rzeka... Z jednej strony w Rosji demokracja to... powiedzmy szczerze fikcja, Putin chce zrobić z niej swój prywatny folwark, przy okazji manipulując bliskim wschodem. Z drugiej strony postkomunistyczna bieda z nędzą. Wg. mnie najpóźniej w 2015 będzie tam zmiana systemu.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Hmm. Rosja obecnie chce powrócić do dawnej pozycji imperium, lecz jak każdy widzi niekoniecznie jest to wychodzi. Tak jak to Berials zauważył cała siła Rosji polega na gazie i ropie, dzięki której, jak sami mieliśmy już okazje się przekonać na własnej skórze, pociąga za sznurki.
Co do siły militarnej... tu jest sprawa inna. Cała moc wojska rosyjskiego polega obecnie tylko na posiadaniu broni atomowej. Rosyjskie wojsko jest zbyt zacofane i biedne. Z danych wynika, że tylko 5-8% rosyjskich sił pancernych jest w stanie walczyć. Większość pojazdów i samolotów jest kanibalizowana na rzecz innych, po to, by chociaż 1 samolot działał.
Trzeba jednakże przyznać, że Rosja ma duży potencjał, co innego, że obecnie nie jest on wykorzystywany. Faktem również jest to, że rosyjscy politycy dalej myślą, że są imperium.
Często krytykują np. USA za Irak zapominając, że sami mają niezły brud w Czeczenii.
Oczywiście tak jak to wspomniał przedmówca, ten temat jest praktycznie niewyczerpany. Jednakże z 2 opcji (potęga-kolos na glinianych nogach) wybieram opcje 2.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Sądzę raczej, iż autor tematu miał nadzieje na poważne podejście użytkowników do tematu....
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Jeszcze chyba was historia nie nauczyła że Rosji nie da się zniszczyć, to uśpione monstrum czeka tylko na okazję żeby pokazać kto tu rządzi. Z nimi zawsze trzeba się liczyć, zawsze gdy ktoś próbował ich zmieść sam trafiał do worka. Ile to razy byli w gorszej sytuacji i począwszy od Polaków a skończywszy na Hitlerze zawsze stawali na nogi, za duże terytorium moi panowie. A co do wojska radzieckiego możecie sobie pomarzyć że nie ma w nim potencjału ;) Oni nie paradują z najnowszym uzbrojeniem jak Amerykanie, im to nie jest potrzebne bo każdy trzęsie przed nimi portkami.
 

Pink Floyd

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
585
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
z ciemnej strony Księżyca
Ale gdy z apól wieku zostanie ich z 70 mln juz nie będzie tak pięknie... do tego Syberia pustoszeje - wszyscy uciekają rpzed URal. Tylko czekajmy, aż Mongołowie czy inni Chińczycy tam wejdą.
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Chińczycy nie są wrogami Rosji, bardziej są sojusznikami, to Rosja pomogła żółtkom w obronie przed USA, może nieświadomie ale mają dzięki temu uratowane tyłki.

Pamiętajcie o jednym wróg mojego wroga jest moim przjacielem, stany są teraz wrogiem prawie każdego więc wniski same się nasówają. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Tak, tylko czemu mamy stawać po stronie państw, w których demokracja bądź/podobnie jak gospodarka. Stany to potęga, Rosja to obecni dziady. Wierz mi BF obecnie nasz wielki brat ma potencjał militarny równy zeru. Jego wojsko jest w okresie rozkładu, jedyne co budzi respekt to potencjał atomowy.
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Być może nie znam się na tym, mogę snuć tylko przypószczenia, ale jak to Stalin mówił u nas ludzi mnoga.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Tak, tylko teraz to nie wtedy. Stalin oprócz ludzi miał sprzęt. Teraz Rosja może wsytawić samych ludzi, i czołgi bez silników, gąsiennic i amunicji (metafora taka)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
coz wszystkim wypowiadajacym sie w temaci "rosja" polecam poczytac (chocby odpalic google) to co pisze Dr Wojcech Grzelak - szef dzialu projektow dot Rosji w instytucie globalizacji
sroce spod ogona nie wypadl ja czytuje go co tydzien....
 

mtllc

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2006
Posty
2 164
Punkty reakcji
13
Wiek
44
Miasto
z lasu
Rosja cały czas jest potęgą w sensie gospodarczym i politycznym. Co prawda siła nabywcza obywateli rosyjskich jest mniejsza niz np. holenderskich, ale poprzez kontrolę nad wieloma złożami ma wpływ na swiatową gospodarkę. Natomiast militarnie nie tylko posiadanie broni atomowej czyni ją potegą. Tak naprawdę nie znamy wartości bojowej armii rosyjskiej. Wojny w ostatnich latach jakie prowadziła były przeciw oddziałom partyzanckim, co nie pozwala na ocenę sił konwencjonalnych.

Ogromnym problemem w Rosji który nie pozwala wykorzystać w pełni jej mozliwości jest korupcja i powiązania polityki z biznesem. Z czasem Rosja odejdzie od wschodniego styu rządzenia państwem. Byle nie odbyło się to na drodze przewrotu.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Kolos na gazowo/ropno/KGBowskich nogach, czyli kure**** mocnych :p

Rosja robi to samo co i USA, walczy o wpływy. Ale biorąc pod uwage doświadczenia historyczne (jedyne dobre co nas z mateczki rosji spotkało to smirnow) oraz to że Rosja = socjalizm, a USA póki co jest troszke chociaż liberalna to z USA bratać się by wypadało bardziej :p
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
tyle ze nasze elyty stoja na kolanach przed niemcami ew francja i im do glowy toto nawet nie przyjdzie...
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
No i dodam że ewentualna Unia Europejska = ZSSR, z tym że łatwiej prawdopodobnie było by się z tamtąd wyrwać a nasi bracia słowianie żywcem nie chętnie puszczają
 

Kloner

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2007
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiek
33
No i dodam że ewentualna Unia Europejska = ZSSR
Uważam że UE to paćka[nie temat na dłuższe wywody], ale porównanie jej do ZSRR to pomyłka.

Znawcą tematu nie jestem, ale uważam że Rosja zdecydowanie straciła na znaczeniu.Chiny przejmują pałeczkę w dotychczasowej domenie Rosji.

Niepokojące są dla mnie natomiast objawy gloryfikowania ciemnych wieków ZSRR.

Siłą Rosji od czasów rewolucji byli i będą "pożyteczni idioci" na zachodzie, którzy nie rozumieją czym jest komunizm.[A w dzisiejszych czasach bardziej terroryzm]

Młodzi idealiści i\lub tchórze [a poza tym głupcy]
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zgrabne
chociaz porownanie sojuza z eurosojuzem tez ma swoje racje
 
Do góry