Rolnictwo - sztuka dobrej uprawy, czy plus dla energetyki?

mYlene

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2012
Posty
63
Punkty reakcji
0
Poszperałam troszkę po forum, ale w żadnym temacie nie znalazłam zagadnienia związanego z rolnictwem. A nie uwiężę w to, że poza mną nie ma na tym forum żadnego innego fanatyka, pasjonaty, czy czynnego gospodarza (bez względu na płeć). Temat który mnie zainteresował i chciałabym również poznać Wasze zdanie tej materii to "SORGO JAKO ROŚLINA ENERGETYCZNA". Wszyscy wiemy, że jest mocny nacisk na ochronę środowiska, zmniejszenie emisji CO2 itp. itd. W elektrociepłowniach stosuje się np. coś takiego jak współspalanie biomasy roślinnej z węglem. Najczęściej jest to biomasa (jeżeli rolnicza) to z jęczmienia, pszenicy, słomy rzepaczanej, czy upraw roślin energetycznych typu Miskantus (strawa słoniowa). Jednak od jakiegoś czasu w Polsce zaczyna pojawiać się SORGO - roślina wizerunkowo podobna do kukurydzy, ale nie posiadająca kolb. Z tego co udało mi się dowiedzieć jest wsiewane na zmianę z kukurydzą w przeznaczeniu na zielona masę - kiszonkę. Ciekawi mnie czy ta roślina "mokra" zdałaby egzamin w energetyce. Ma ktoś doświadczenia z SORGO? Na jakich glebach rośnie, jak się rozwija etc.? Wszystkim dziękuję za uwagi i spostrzeżenia!
 
Do góry