robienie zdjęc słońcu

PrisonerOfMinds

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
96
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Ostrołęka
Ciekawi mnie jedna sprawa. Kumpel mnie wystraszył że robienie zdjęcia słońcu może uszkodzić aparat. Że tam niby soczewka czy coś się rozwali i zdjęcia będą ciemne wychodzić.
Wystraszyłem się bo dziś robiłem zdjęcie słońcu jak było lekko za chmurą
Wie coś ktoś na ten temat ?
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Kumpel mnie wystraszył że robienie zdjęcia słońcu może uszkodzić aparat. Że tam niby soczewka czy coś się rozwali ...

Uśmiałem się tym tekstem.
Robiąc zdjęcia w Słońcu czy pod Słońce aparatu jako tako nie uszkodzi chyba że polecisz w kosmos pod samo nasze Słoneczko :D
Po drugie robiąc zdjęcia pod słońce musisz uważać tylko na to by zdjęcia nie były przepalone to słowo znajdziesz w Google lub Wikipedii. To tyle na ten temat tak pokrótce.
 

shiroo

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2008
Posty
300
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
warszawa
częściowo miał rację , robienie zdjęć pod słońce może skończyć tragicznie dla matrycy . w praktyce jest nieco inaczej . nie polecam jednak robienia takich fotek lustrzanką , nie uszkodzisz aparatu ale wzrok . nigdy , absolutnie nigdy nie wolno patrzeć przez obiektywy , lornetki ... na słońce . co innego jest zachód słońca

tak dla porównania . zerknij na słońce gołym okiem przez 10 sekund , a potem wyobraź sobie że jest to wzmocnione nawet przez kiepski zoom . weź sobie soczewkę i zogniskuj sobie światło na kawałku drewna . to samo będzie z twoim okiem tylko w mniejszej skali
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Niestety problem robienia zdjęć pod słońce dotyczy także kompaktów, i to nawet bardziej. Sam się o tym przekonałem, gdyż w taki sposób zepsułem starego HP'ka (i z tego co wiem to nie tylko ja, bo hp'ki jakoś mają chyba to do siebie). Silne światło padające przez dłuższy czas na matryce może ją uszkodzić. W lustrzankach tego problemu nie ma, gdyż matryca narażona na działanie światła słonecznego jest narażona przez ułamek sekundy, a dla oczu można stosować okulary przeciwsłoneczne.
 

shiroo

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2008
Posty
300
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
warszawa
niestety lustrzanki mają to do siebie że jak komponujesz sobie kadr to nie widzisz obrazy z matrycy ale właśnie z obiektywu . nie dotyczy to ludzi korzystających z podglądu na wyświetlaczu .
 

PrisonerOfMinds

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
96
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Ostrołęka
Uśmiałem się tym tekstem.
Robiąc zdjęcia w Słońcu czy pod Słońce aparatu jako tako nie uszkodzi chyba że polecisz w kosmos pod samo nasze Słoneczko :D

Wiesz on sobie serio załatwił cyfrówkę takim sposobem i mnie debil wystraszył :p. Ale w moim przypadku jest w porządku temat do zamknięcia ;)
 

borysek01

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2007
Posty
60
Punkty reakcji
0
Mam pytanie, Jaka część aparatu może sie uszkodzić/zniszczyć przez robienia zdjęć słońcu.
 
Do góry