Referat

Natalia1992

Uzależniona
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
2 493
Punkty reakcji
8
Miasto
zewsząd
Prosze o mala pomoc :/
Nie lubie historii i nie wiem jak mam to zrobic :/

Prosze pomozcie :)
Jakies pojedyncze przyklady :]

Temat : Przyklady polskiej walki z germanizacja
 
G

germanistka89

Guest
-To napewno praca organiczna,
-strajki, protesty w szkole, kiey dzieci już nie wytrzymywały presji niemieckiej, tego, że musiały uczyć się i czytać w j. niemieckim, Język niemiecki wprowadzono jako urzędowy. Szkoły miały uczyć tylko w języku niemieckim. W najmłodszych klasach szkół elementarnych oraz w nauczaniu religii zezwolono na używanie języka polskiego, dopóki dzieci nie opanują języka niemieckiego. Na pozostałych ziemiach zaboru pruskiego język polski zachowano tylko w nauczaniu religii. Ze szkolnictwa usuwano nauczycieli Polaków zastępując ich Niemcami. Dotyczyło to także Polaków pracujących w administracji państwowej, do której wprowadzono język niemiecki jako urzędowy...
-Od początku istnienia Komisji Kolonizacyjnej społeczeństwo polskie podjęło akcję samoobrony ... więc kolejny argument to samoobrona ...
-Zaczęto tworzyć polskie biblioteki, zakładać bardzo często tajne organizacje. Z pomocą przyszedł im Kościół katolicki który włączył się w walkę w obronie polskości. Zaczęto wydawać polskie gazety. Najpopularniejsze jej tytuły to: ,,Gazeta Grudziądzka", ,,Gazeta Opolska" oraz ,,Nowiny Raciborskie". Bogatsza warstwa społeczeństwa zaczęła hojnie wspierać polskie inwestycje.

Polacy nie poddali się germanizacji. Nasz kraj przeszedł pomyślnie ta próbę, której zostaliśmy poddani. Postawa całego narodu świadczy o tym że Polaków można pozbawić kraju, ale nikt nie odbierze im polskości.


Ja te nie lubie historii, może to Ci pomoże ...
rozwiń sobie to trochę, i będzie oki :]
Ja uciekam na kurs, papa
Pozdrawiam
germanistka
 
G

germanistka89

Guest
hehe :]
Mi raczej nie :)
Ja od histori trzymam się z daleka :D
 
Do góry