Przyszłość komputerów - Sphere?

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
Podczas odbywającej się w Redmond konferencji Faculty Summit 2008 zespół badawczy firmy Microsoft oficjalnie zaprezentował swe najnowsze dzieło - futurystyczny komputer w kształcie ... kuli. Prototypowy komputer otrzymał nazwę Sphere - jakże świetnie dobraną.

Widziane na powierzchni kuli obrazy są wyświetlane przez ukryty wewnątrz projektor. Aby obraz pierwotnie przeznaczony do prezentacji na płaskich powierzchniach nie uległ zniekształceniu, inżynierowie Microsoftu musieli napisać specjalne oprogramowanie na bieżąco dostosowujące jego parametry i format do nietypowego ekranu. Pod powierzchnią kuli zainstalowano system czujników podczerwieni. Dzięki nim całe urządzenie jest wrażliwe na dotyk palców, podobnie jak ekran iPhone?a czy HTC Diamonda.

Twórcy wyposażyli Sphere w kilka interaktywnych aplikacji. Jedna z nich służy do malowania obrazków. Wystarczy, że dotkniemy palcem wirtualnej farby, i już można malować po obracającej się powierzchni kuli. Za pomocą własnych rąk użytkownicy mogą przesuwać, obracać lub zmniejszać wyświetlane na powierzchni zdjęcia (naciskając na fotografię całą dłonią, przeciśniemy ją na przeciwległą część kuli) czy bawić się grami. Sphere może także zmienić się w interaktywny globus.

"Wierzymy, że w przyszłości pojawią się komputery w różnych kształtach przybierające postać interaktywnych powierzchni" - dodają badacze z Microsoft Research. "Staramy się sprawdzić, jakie formy możemy nadać komputerom oraz w jaki sposób ludzie będą się z nimi obchodzić i ich używać".

A teraz samo sedno:
http://pl.youtube.com/watch?v=V3HGfIy_zCI
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Mi się nie podoba. Nie mam ochoty obchodzić komputera dookoła ;)
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Pomysł ciekawy i oryginalny, ale wątpię, że to przyszłość komputerów.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
To chyba tylko taki eksperyment Microsoftu. Zarobili duzo kasy wciskajac Viste na wszystkie laptopy ktore sa obecnie sprzedawane to teraz sobie chlopaki gadzety produkuja ;]
 

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
A może jednak? Obecnie prezentacje, dla firmy wykonywane są przy pomocy projektorów. Wydaje mi się, że dałoby się zastąpić je tablicą (płytą) będącą właśnie takim monitorem, gdzie za pomocą rąk zarządzamy całym systemem - podpinamy przenośnik i wsio działa. Zaś inne figury mogą służyć celom reklamowym. Taka kula z powodzeniem może się znaleźć w główny hallu restauracji (prezentując menu lub po prostu dla ozdoby), czy hotelu. Może też być stosowana na wystawach, gdzie ludzie będą mogli sobie oglądać zdjęcia, filmy i inne rzeczy.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
W takich przypadkach o ktorych mowisz czyli np restauracje to moze udalo by sie to sprzedac jako przydatne i efektownie wygladajace narzedzie ale jako cos co zastapi blaszaki i laptopy w domach to nie przejdzie raczej.
 

Daniel Lipka

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2005
Posty
1 676
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Kielce
Po co? Zaś rodzice będą skarżyli się na dzieci że na okrągło siedzą przed komputerem :p
Pomysł taki sobie w ogóle nie praktyczny.
 

Capellini

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2007
Posty
372
Punkty reakcji
0
Nie wiem, jak możecie oceniać, czy to ma przyszłość czy jest bez przyszłości, jeżeli ledwie widzieliście, co to jest. Obejrzeliście jeden czterominutowy filmik i już wiecie, że to jest do dupy.

Ja nie widzę na razie żadnych praktycznych zastosowań tego komputera, ale być może po coś to jest i trudno ocenić, czy coś z tego będzie.
 

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
Zacznijmy może od tego, że to prototyp. Chodzi tu nie o zastosowanie samej maszyny, ale technologii. Dotykowe ekrany, które umożliwiają swobodne poruszanie się po komputerze wciąż kuleją. Projekt ten jest po prostu kolejnym krokiem na tej drodze. ;)
 
Z

Zerek

Guest
ciekawy gadżet :)

Przyszłość komputerów to przede wszystkim coraz większa moc obliczeniowa
służąca naukowcom do ich badań
A to czy komputer będzie w kształcie kuli czy trójkąta ma drugorzędne znaczenie
 

shinigamiii

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2008
Posty
9
Punkty reakcji
0
Ja też sądze, że to się nie przyjmie... Zupełnie niepraktyczny i szczerze to nie chciała bym miec takiego czegoś zamiast laptopa...
 

moutza

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2008
Posty
229
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Łódź
ciekawy gadżet :)

Przyszłość komputerów to przede wszystkim coraz większa moc obliczeniowa
służąca naukowcom do ich badań
A to czy komputer będzie w kształcie kuli czy trójkąta ma drugorzędne znaczenie

Racja, nawaznejsze jest to co ma w "srodku" a nie to jak wyglada... (zupelnie jak z ludzmi)
 

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
A dwie osoby mogą z niego korzystać naraz?

Jeśli stworzyć odpowiednie oprogramowanie ... to napewno.

Przyznam, że trochę przeraziły mnie porównania Sphery do laptopa, czy PC-ta. Przecież to zupełnie nie o to chodziło. Ta technologia nie ma zastąpić laptopa, a pokazać nowe możliwości zastosowania komputerów. Więcej wyobraźni ludzie! :mruga:
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Jeśli stworzyć odpowiednie oprogramowanie ... to napewno.

Przyznam, że trochę przeraziły mnie porównania Sphery do laptopa, czy PC-ta. Przecież to zupełnie nie o to chodziło. Ta technologia nie ma zastąpić laptopa, a pokazać nowe możliwości zastosowania komputerów. Więcej wyobraźni ludzie! :mruga:

To sie przyjmie! Mogłabym siedziec z siostra 24 godziny na dobe i żadna by nie widziała co robi druga :D
 
Do góry