Przeżyć za 5zł Dziennie :)

M

MacaN

Guest
wiki9969 napisał:
No chyba, że żyje się na ulicy...
Miałem na myśli szałas w lesie i polowanie na zwierzynę, ale byłaś blisko :p Mimo to, różnica jest ogromna - na ulicy musisz się prosić o pieniądze, albo jedzenie. W szałasie człowiek żyje trochę tak, jak kiedyś ludzie w buszu, a więc może żyć godnie.

Ah, praktycznie natomiast jest to nielegalne i raczej trudne do wykonania.
 

reniferbd

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2008
Posty
29
Punkty reakcji
0
No nie wiem czy ktoś zauważył, że oni na początku filmiku pokazali paragon (!) na 30zł, więc de facto nie ma tak że ktoś kupił 20ml mleka. Zrobili jedne zakupy i te produkty były wykorzystywane przez cały tydzień. Pod koniec było nawet o wykorzystaniu czerstwej bułki z poniedziałku :)
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Zielone_butY napisał:
No nie wiem czy ktoś zauważył, że oni na początku filmiku pokazali paragon (!) na 30zł, więc de facto nie ma tak że ktoś kupił 20ml mleka. Zrobili jedne zakupy i te produkty były wykorzystywane przez cały tydzień. Pod koniec było nawet o wykorzystaniu czerstwej bułki z poniedziałku
Trudno jest pokazać widzom 15 paragonów po 2zł.
Bułki nie trzeba kupować wcale w poniedziałek, żeby była do piątku przecież.
Generalnie okazuje się, że da się za 5zł dziennie zjeść dobre śniadanie, obiad i kolację.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Za 5 zł dziennie można nie tylko się wyżywić - można nawet przeżyć, chociaż raczej skróci to życie.
Natomiast ten filmik jest pożyteczny, o ile ma się możliwość korzystania "na krzywy ryj" z mieszkania, prądu (lodówka) i gazu (warzenie strawy)

Niegdyś, już pracując i ucząc się w wieczorówce mogłem wydawać na jedzenie tylko 5 zł dziennie.
Przetrzymałem od wiosny do jesieni, ale potem był ten krzywy ryj i podkradanie bułek w sklepach.
 

KaroolkaKalak

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2011
Posty
419
Punkty reakcji
11
Miasto
zDolny Śląsk- jestem stąd :)
Ej, ale Wy <wolę z wilekiej litery, niż wymieniaćkażdego po kolei...> nie czaicie wgl zamysłu tematu...
Już razsię naprodukowałam, widać zamało, bo alb o nie nie rozumiecie autora, albo nie chcecie zrozumieć <co wydaje mi się bardziej prawdopodobne>.
Wiadomym i logicznymjest, że KAŻDY Zyje w jakiejś przestrzeni, nikt nie jest w próżni. A założenia są takie:
1. masz gdzie mieszkać, nie jesteś darmozjadem, nie siedzisz na krzywy ryj,
2. rachunki maszjuz opłacone, bo wypłata już była i już wszystko jest uregulowane, bezprzeliczania na dzień/godzinę/jedno ugotowanie,
3. z ostatnich i przed ostatniech zakupów zostało ci troch,ę produktów spożywczych, takich jak sól, pieprz, może maką, czyli coś co przeciętny osobnik w domu posiada,
4. do końca miesiąca nie zostało ci dużo kasy, dajmu na to 5PLN NA DZIEŃ (możliwa jest opcja 10 zł na 2dni itp) <to najtrudniejsza część do wyobrażenia sobie, studenci mają tu łatwiej...>
5. z budżetem 5 PLN na dzień musisz coś zjeść, obiad/kolacja/łatewa :)


Przykładowo podam jeden przepis, żeby nie było, że tylko teoretyzuje.

Serca kurze z oliwkami - na obiad/kolację

serca kurze - 200g 1,10 PLN
oliwki w woreczku - 1,25 PLN
ryż woreczek - 2,60 ALE za 4 sztuki,które MOŻNA wykorzystać innego dnia, czyli 0,65 PLN
cebula duża - 0,66 PLN
pomidor średni - 0,72 PLN

sól, pieprz, trochę margaryny - zakładam,że każdy ma/ może pożyczyć

Teraz już z górki:
cebulkę kroimi w pióra, podsmażamy na margarynie, dodajemy serduszka pocięte w talarki (trzeba pamiętać o wyciągnięcie ew. skrzepów), podsamażamy, na koniec dodajemy odsączone i pociętęw talarki oliwki, dusimy, solimy i pieprzymy do smaku. W między czasie gotujemy ryż z godnie z instrukcją na opakowaniu.
Pomidora kroimi w ćwiartki, sóli pieprz wg uznania.
Gotowe!
wg moich obliczeń za taki obiadek zapłacimy 4,38 PLN.
Da się? Da :)
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Da się. Pomińmy śniadanie (kolację jeść - niezdrowo)
Dodatkowe plusy: nie ma browaru i fajek
 
Dołączył
22 Czerwiec 2011
Posty
273
Punkty reakcji
38
ok.

5 zł na jedną osobę oznacza 20 zł na 4 osoby.
20 zł x 30 dni = 600 zł na ekwilibrystyczne wyżywianie zaledwie 4 osobowej rodziny.
minimalna krajowa to około 1200 zł na rękę, a średnie opłaty za typowe miejskie mieszkanie o powierzchni 50mkw wynoszą 700-1000 zł (nie liczę zniszczonych butów, podartych spodni, pieluch, dentysty, lekarza, lekarstw i td...)
WNIOSKI:

- jedna osoba, która będzie miała zaszczyt pracować za minimalną krajową, nie jest w stanie utrzymać wojej rodziny.
- Dwie osoby w rodzinie, które będą miały szczęście posiadać pracę, zaniedbują rodzinę (obydwoje rodziców pracuje), by ledwie utrzymać ją na w miare godnym poziomie życia.
- Pensja minimalna jest poniżej ludzkiej godnoścui. A jeszcze bardziej poniżające jest to, że zazwyczaj człowiek musi czołgać się przed pracodawcą, żeby dostać umowę za te psie pieniądze.
 
Do góry