Przekręty kościoła katolickiego - obrót gruntami

TED69

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
204
Punkty reakcji
0
Widząc jak rozwinęła się dyskusja można wyjść z założenia czemu KK doprowadził Polskę do takiego stanu a np. szwabów nie. (Jeśli by już zwalać wszystko na KK)
Może gdyby nasi przodkowie nie zmienili wiarę na bóstwa bardziej wojownicze to potoczyłoby się inaczej, ale to już sfera fantastyki.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Niemcy są pół na pół mniej więcej - katolicko-protestanckie.
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
Tak na marginesie gdyby ty narodowcu od siedmiu boleści jakbyś wiedział to KK jest wpisany w historię i kulturę Rzeczpospolitej Polskiej, to on niejako współtworzył czy chcesz czy nie historię Państwa Polskiego, to Klasztor na Jasnej Górze był ostatnim bastionem przed Szwedami, to KK był ostoja za PRL-u, to z inicjatywy Św. Jadwigi i kleru ówczesnego powstawały pierwsze Uniwersytety w Polsce, Mikołaj Kopernik był jak myślisz kim ? Co by nie było możesz się nie zgadzać w KK masz prawo wierzyć w co chcesz bo to twoje prawo do wolności ale to wiara twoich ojców i przodków i historia twojego kraju ty mienisz się narodowcem ? gdzieś widziałem jak jeden gość z awatarem konkwisty 88 ładnie to opisał dla takich pseudo narodowców jak ty.
Ja nie mogę albo albo Ty na prawde jesteś mitomanem. Do tego wychodzi ze z historią u Ciebie na bakier.
Po pierwsze mit Jasnej Góry: tylko ludzie Twojego pokroju wierzą w to że jakiś tam kalsztorek oparł się szwedzkiej potędze przecież zadną tajemnicą nie jest że ojcowie musieli uszczuplic swój skarbiec na ładną daninę dla krola szwedzkiego zeby nie ro... tego klasztoru w drobny mak. To Sienkiewicz zrodził ten mit i ludzie się na to nabierają. Zresztą kasa poszła też podobno do łapek Niemców zeby w czasie wojny nie powywozili wszystkiego do tego należy dodać służalczość paulinów względem okupanta czytaj niemieckich bonzów którzy przybywali zwiedzić klasztor.
Po drugie piszesz o Krk w Prl-u a zgadnij gdzie była największa ilosć szpicli na metr kwadratowy w tych czasach? to nawet mozna zrozumieć chcieli ich inwigilować tylko teraz nie chcą się rozliczyć z przeszłością bo im to nie na rękę, obłuda.
Po trzecie o czym ty do diabła piszesz z tym wspieraniem kleru w powołaniu UJ do tego nie przez Jadwige a Kazimierza Wielkiego. Wiesz kto to był biskup Bodzanta? to taki człowiek który blokował jak sie dało powołanie Akademii bo w jego mniemaniu zagrazałoby to interesom krk osłabiając pozycję szkół kolegiackich i katedralnych do tego wmawiał klerykom ze po otworzeniu Akademii częsć finansowania spadnie właśnie na kosciół. Az do śmierci tego trygloty mimo zgody papieża Akademia nie mogła normalnie działać. do tego papież nie zezwolił na naukę teologii bo mogłoby to ugodzić w renomę uniwersytetu praskiego. I tak oto kler dbał o nasze interesy.
Nawet nie chce mi sie tu pisać o micie cudu nad Wisłą ktory tylko godzi w imię polskich bohaterów którzy łamali bolszewickie szyfry, żadna Maryja tam w ruskich granatami nie rzucała.
 

TED69

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
204
Punkty reakcji
0
Racja, szczególnie z bitwą warszawską i jasną górą ale mowa jest chyba o współczesnym kk.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Po pierwsze mit Jasnej Góry: tylko ludzie Twojego pokroju wierzą w to że jakiś tam kalsztorek oparł się szwedzkiej potędze przecież zadną tajemnicą nie jest że ojcowie musieli uszczuplic swój skarbiec na ładną daninę dla krola szwedzkiego zeby nie ro... tego klasztoru w drobny mak. To Sienkiewicz zrodził ten mit i ludzie się na to nabierają. Zresztą kasa poszła też podobno do łapek Niemców zeby w czasie wojny nie powywozili wszystkiego do tego należy dodać służalczość paulinów względem okupanta czytaj niemieckich bonzów którzy przybywali zwiedzić klasztor.

o k***wa :mruga: no to chyba się różnej historii uczyliśmy, podaj mi publikacje chętnie przeczytam, które potwierdzają to o Szwedach

W czasie Potopu szwedzkiego wojska szwedzkie podjęły próbę opanowania klasztoru i sanktuarium. 8 listopada 1655 zażądały poddania, lecz po odmowie zakonników wycofały się następnego dnia do Wielunia. Ponowne niewpuszczenie do klasztoru Szwedów skłoniło ich do rozpoczęcia oblężenia, trwającego od 18 listopada 1655 do nocy z 26 na 27 grudnia. W końcu listopada Szwedzi otrzymali posiłki w postaci 600 ludzi i 3 armat. Jednak przeor zakonu, o. Augustyn Kordecki odrzucił ponowne żądanie kapitulacji po informacjach o niezadowoleniu wojsk polskich w służbie szwedzkiej. Twierdza znajdowała się pod ostrzałem, lecz szwedzkie wojska dopiero 10 grudnia sprowadziły artylerię oblężniczą, która mogłaby pomóc zdobyć klasztor. W dniu 24 grudnia o. Kordecki odrzucił kolejne żądanie poddania twierdzy. 27 grudnia Szwedzi zaprzestali oblężenia, jednakże próbowali jeszcze czterokrotnie zdobyć klasztor. Podczas oblężenia obraz nie znajdował się w klasztorze, gdyż uprzednio wywieziono go, aby nie wpadł w ręce Szwedów

Obrona Jasnej Góry przede wszystkim była triumfem w wymiarze religijno-symbolicznym.

i o to mi bardziej chodziło

Zdaniem niektórych, oblężenie to nie było punktem zwrotnym w przebiegu potopu szwedzkiego i nie było początkowo szeroko znanym faktem. Przeczy temu jednak fakt, że z Wielkopolski szła wyprawa na pomoc Częstochowie pod wodzą starosty babimojskiego Krzysztofa Żegockiego, która jednak dotarła na miejsce już po odejściu Szwedów.


Po drugie piszesz o Krk w Prl-u a zgadnij gdzie była największa ilosć szpicli na metr kwadratowy w tych czasach? to nawet mozna zrozumieć chcieli ich inwigilować tylko teraz nie chcą się rozliczyć z przeszłością bo im to nie na rękę, obłuda.

czy było najwięcej ? zapewne masz wiarygodne dane na ten temat. co do inwigilacji owszem była, a wielu z księży współpracowało ale ludzie są tylko ludźmi i wszędzie znajdą się czarne owce, co nie znaczy, że KK jako instytucja nie była w opozycji do władz PRL - u.

Po trzecie o czym ty do diabła piszesz z tym wspieraniem kleru w powołaniu UJ do tego nie przez Jadwige a Kazimierza Wielkiego. Wiesz kto to był biskup Bodzanta? to taki człowiek który blokował jak sie dało powołanie Akademii bo w jego mniemaniu zagrazałoby to interesom krk osłabiając pozycję szkół kolegiackich i katedralnych do tego wmawiał klerykom ze po otworzeniu Akademii częsć finansowania spadnie właśnie na kosciół. Az do śmierci tego trygloty mimo zgody papieża Akademia nie mogła normalnie działać. do tego papież nie zezwolił na naukę teologii bo mogłoby to ugodzić w renomę uniwersytetu praskiego. I tak oto kler dbał o nasze interesy.

podaj źródła historyczne bądź serię publikacyj, pisałem wcześniej, że zrobiłem skrót myślowy nie chciałem się nad tym rozpisywać ale skoro już to:

zobacz kto założył pierwsze uniwersytety w nowożytnym świecie, zobacz czy to przypadkiem nie scholastycy przyczynili się do największego rozwoju nauki kultury i sztuki później. co do AK to fakt, że na początku papież nie zgodził się na otwarcie wydziału teologii ale od Św. Jadwigi już on był na AK i miał się całkiem dobrze.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Zresztą kasa poszła też podobno do łapek Niemców zeby w czasie wojny nie powywozili wszystkiego do tego należy dodać służalczość paulinów względem okupanta czytaj niemieckich bonzów którzy przybywali zwiedzić klasztor.

Jasna Góra była schronieniem dla wielu partyzantów oraz żydów. Poza tym naziści obrażali wtedy też masowo kult i cześć, jakim darzono Obraz i Matkę Boską Częstochowską.

TED co do Jasnej Góry, to wcale nie twierdzę, że gdzieś tam jakaś danina nie poszła czy nie musieli się okupić fakt faktem jednak jest, że się zbrojnie klasztor opierał potężnemu najeźdźcy, było to takie ówczesne Westerplatte dla Polaków, i miało później symbolikę i o to mi w pierwszej wypowiedzi generalnie chodziło, nie zazębiając się w szczegóły.
 

TED69

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
204
Punkty reakcji
0
Jasna Góra była schronieniem dla wielu partyzantów oraz żydów. Poza tym naziści obrażali wtedy też masowo kult i cześć, jakim darzono Obraz i Matkę Boską Częstochowską.

TED co do Jasnej Góry, to wcale nie twierdzę, że gdzieś tam jakaś danina nie poszła czy nie musieli się okupić fakt faktem jednak jest, że się zbrojnie klasztor opierał potężnemu najeźdźcy, było to takie ówczesne Westerplatte dla Polaków, i miało później symbolikę i o to mi w pierwszej wypowiedzi generalnie chodziło, nie zazębiając się w szczegóły.


Tego nie kwestionuję, tylko jeśli chodzi o rozmach bitwy to można go porównać do wyjazdu polskich kibiców do Wilna albo nawet łagodniej.
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
o k***wa blink.gif no to chyba się różnej historii uczyliśmy, podaj mi publikacje chętnie przeczytam, które potwierdzają to o Szwedach
A od kiedy to Ty chcesz linków do publikacji jak wczoraj chciałem to mówiłeś ze masz ich wiele ale nie wkleisz. A tak poza tym to trzeba być ograniczonym żeby sądzic ze klasztor z jakiś tam Kordecki i z paroma braćmi obronił klasztor przed tysiącami Szwedów. Zastanów się i na zdrowy rozum przemyśl to. Za duzo Wikipedii czytasz.
czy było najwięcej ? zapewne masz wiarygodne dane na ten temat. co do inwigilacji owszem była, a wielu z księży współpracowało ale ludzie są tylko ludźmi i wszędzie znajdą się czarne owce, co nie znaczy, że KK jako instytucja nie była w opozycji do władz PRL - u.
Daj mi tu druga organizację w której było więcej agentów bezpieki.
podaj źródła historyczne bądź serię publikacyj, pisałem wcześniej, że zrobiłem skrót myślowy nie chciałem się nad tym rozpisywać ale skoro już to:

zobacz kto założył pierwsze uniwersytety w nowożytnym świecie, zobacz czy to przypadkiem nie scholastycy przyczynili się do największego rozwoju nauki kultury i sztuki później. co do AK to fakt, że na początku papież nie zgodził się na otwarcie wydziału teologii ale od Św. Jadwigi już on był na AK i miał się całkiem dobrze.
Hehe tak sie posiłkujesz wikipedią to i tam Bodzantego znajdziesz i parę rzeczy o konflikcie biskupa z królem, a jak się nudzisz to poszukaj u Tatarkiewicza. Ja aktualnie przerabiam to na historii nauki.
A jak tak hołdujesz walkę kleru z nieuctwem to spójrz na druga stronę Pirenejów po której swego czasu analfabetyzm był czyś tak rzadkim jak umiejętnosć czytania w chrześcijańskiej średniowiecznej Europie. Wychodzi na to ze arabusy byli na wyzszym poziomie niz wywyższający sie katolicy, nie wspominając juz o krajach Dalekiego Wschodu.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
A od kiedy to Ty chcesz linków do publikacji jak wczoraj chciałem to mówiłeś ze masz ich wiele ale nie wkleisz.

nie miałem akurat pod ręką artykułów w gazetach bo wtedy o to toczyła się dyskusja natomiast publikacje naukowe jak najbardziej znaleźć chyba można przynajmniej tytuły

A tak poza tym to trzeba być ograniczonym żeby sądzic ze klasztor z jakiś tam Kordecki i z paroma braćmi obronił klasztor przed tysiącami Szwedów. Zastanów się i na zdrowy rozum przemyśl to. Za duzo Wikipedii czytasz.

schroniło się tam wielu wojów i szlachty do obrony przed Szwedami sami braciszkowie się nie bronili, poza tym mi chodziło tłoku o wyraz symboliki, którą później stał się klasztor poza tym z tego co wiem rodowitych Szwedów było tam mało a siłę atakujących stanowili Niemcy i Polacy ok 3 tyś z hakiem, broniących się było ok 300. Teraz oczywiście jesteś ekspertem z historii :] powiedz mi, czy możliwe jest obronienie twierdzy w tamtym czasie w stosunku sił 1;10 ?? szczególnie, że zarówno mieszkańcy okoliczni jak i partyzantka nęka twoje tyły ?

co do Wikipedii w pracy nic innego nie mogę cytować lecz do twej marnej wiedzy wystarczy w zupełności tu masz link dyletancie poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%...asnej_G%C3%B3ry

Daj mi tu druga organizację w której było więcej agentów bezpieki.

dane poproszę o dane a o nie cytowanie ludzi pokroju Senyszyn.

Hehe tak sie posiłkujesz wikipedią to i tam Bodzantego znajdziesz i parę rzeczy o konflikcie biskupa z królem, a jak się nudzisz to poszukaj u Tatarkiewicza. Ja aktualnie przerabiam to na historii nauki.
A jak tak hołdujesz walkę kleru z nieuctwem to spójrz na druga stronę Pirenejów po której swego czasu analfabetyzm był czyś tak rzadkim jak umiejętnosć czytania w chrześcijańskiej średniowiecznej Europie. Wychodzi na to ze arabusy byli na wyzszym poziomie niz wywyższający sie katolicy, nie wspominając juz o krajach Dalekiego Wschodu.

Tatarkiewicza czytałem już jakiś czas temu akurat nie jestem pewien czy o tym konkretnym konflikcie zapewne jak zwykle masz szersza wiedzę na ten temat :D co do dyletanctwa bo widzę, że jesteś koronnym przykładem tu sam piszesz o tym, że król miał problem z biskupem aby utworzyć uniwersytet i nie dostał zgody na utworzenie wydziału teologicznego co dopiero wymogła w Avinionnie Św. Jadwiga, teraz napiszę dużymi literami może załapiesz: DLATEGO ŻE WSZYSTKIE PIERWSZE UNIWERKI NA ŚWIECIE ZOSTAŁY ZAŁOŻONE PRZEZ DUCHOWNYCH DLA DUCHOWNYCH TO KOŚCIÓŁ OSZOŁOMIE STANOWIŁ PRZESZŁO 90 % WYKSZTAŁCONYCH LUDZI WTEDY JEŚLI NIE WIĘCEJ NIE TYLKO W POLSCE ALE I W CAŁEJ EUROPIE ! co do muzułmanów to już inna bajka, to, że na kilku płaszczyznach przewyższali cywilizacyjnie europejczyków to już uwarunkowania niestety średniowiecza gdzie miejsce CR i CWCHR zajęły miejsce barbarzyńskie i dzikie królestwa, w których Bogu dzięki duch inteligencji stanowił Kościół. Wiedzę jako taką masz ale nie umiesz z niej korzystać z resztą nie ty jeden.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
a kto tu mówi o czczeniu KK ?

Nie wszystko dosłownie!!! Czczenie w sensie docenianie, ale z pewnym przekąsem to napisałem.


nie ale wywierał na Polskę ogromny wpływ, co do ludzi to przede wszystkim to, że byli KATOLIKAMI i to obrządku rzymskiego miało baaaardzo duży wpływ na wiele czynników

"Wiele" niewątpliwie, ale pytanie z jakiej puli? Powiem tak: Dopóki człowiek nie ma wiedzy o strukturze i dynamice materii - nie można określić liczby czynników, ale jest ona znacznie większa, niż tylko to, czy ktoś jest katolikiem czy protestantem. Najważniejsze i najbardziej wpływowe(tak sądzę) są w przypadku obydwu przedstawicieli wartości, a te z katolicyzmu się nie wywodzą.




no i ? to może czcijmy zielone gaje i dęby o czym ty piszesz w ogóle ?
Śmiejesz się? Czy to wynika z jakiejś niewiedzy? Postudiuj sobie inne wierzenia, przypomnij sobie te bardzo podobne do  chrześcijaństwa, gdzie również był mesjasz zrodzony z dziewicy, ukrzyżowany i zmartwychwstały po trzech dniach - różnili się tylko imionami i umiejscowieniem w czasie. Ale nie o tym mowa, żeby była jasność, chodzi tylko i wyłącznie o system wartości oraz w mniejszym stopniu o eklezjologię. System wartości:  Chociażby 10 przykazań nie pochodzi z katolicyzmu.  Nie pochodzi zapewne z judaizmu, to są rzeczy oczywiste i logicznie umocowane dla realiów. Opłaca się społecznościom  takich zasad przestrzegać(oczywiście z pewnymi odchyleniami,  mówię generalnie) . Nie ma powodu by, widząc daleko dawniejsze niż chrześcijaństwo  rozwinięte cywilizacje, sądzić, że efektywne społecznie systemy powstały dopiero później - oceniamy po owocach. Co więcej, skoro mowa akurat o katolicyźmie - zaczerpnął WSZYSTKO* z chrześcijaństwa. *-o czym mowa.



błąd to, że pewne aspekty są w różnych krajach i kulturach różnie odbierane np Kościół Afrykański, Latynoamerykański czy Europejski, główne nurty i nauki a zarazem nauka kleru jest bardzo ścisła co sprawia, że ludzie różnych kultur tysiące km od siebie modlą się w ten sam sposób
Nie przekonasz mnie tak łatwo, że starsza osoba zklęcząca z różańcem w ręku  wykonuje to samo, co wesoła murzynka tańcząca  w okolicy ołtarza. Nie przekonasz mnie tak łatwo, że Afrykanie  mając inne doświadczenia, inne warunki i inną kulturę odbierają "słowo boże" tak samo, jak Europejczycy. To determinuje modlitwę, o ile bierzemy ją za choćby w ułamkowym stopniu kontemplacyjną. Rozumienie sensu  nie dokona się przecież bez skojarzeń.



no brawo odkryłeś Amerykę, co do wybiórczości tak właśnie wybiórczo się traktuje dziś wiele rzeczy, ŚJ tak traktują Pismo Św. w szkole się wybiórczo uczysz historii itd.
A ja mówię o Twoim wybieraniu pozytywnych faktów i pomijaniu nawet stykających się z nimi negatywnych. Przykładem, znów, niechaj będzie Kopernik. Katolik? A KATOLICY chcieli go zabić! Wbrew przykazaniom!  Palenie na stosach i inne cuda inkwizycji, poczytaj o tym, to świadczy, że katolicyzm nie do końca  rozumiał systemy wartości, które deklarował - czy nie jest to kolejna wskazówka?



a komu niby ?? dobrodziejstwo katolicyzmu na pewno możemy śmiało przypisać Turkom Osmańskim o tak

Pisałem już o tym, ale powtórzę. Marny żart. Turkowie osmańscy wpłynęli na PL znacznie dotkliwiej niż KrK...  Mamy się z tego cieszyć i "czcić" ich?


Zyskasz troszeczkę  szacunku z mojej strony i się nieco zrehabilitujesz, jeżeli po prostu przyznasz, że nie wiedziałeś co pod tym cytatem napisać.



a)Zyskasz ...

b)Nie przeklinaj.








czekam na Twoje na pewno będą interesujące

Każda ocena wartościująca jest interesująca, ponieważ tworzy ją człowiek, subiektywnie. Ale to raczej badanie człowieka niż zagadnienia ocenianego. Oczywiście przy większej ilości ocen wartościujących tej samej osoby a tyczących się innych materii  moża obstawać przy tezie, jakoby dało się z ich pomocą porównywać. Pytanie jak precyzyjnie i jaki jest na to wpływ  samopoczucia autora w trakcie pisania(w uproszczeniu). 



no geniuszu jak myślisz jak by się potoczyły ? a może więcej powiemy, że na ziemiach obecnej Polski np w Małopolsce ówczesnym Państwie Wiślan przyjęto chrześcijaństwo obrządku wschodniego ?? co ? wolałbyś aby południe Polski było uzależnione od Moraw albo Czechów ?

Skąd możesz to wiedzieć? :) Równie dobrze mogliby napaść kosmici. NIedorzecznym jest na podstawie zeznań historyków mówić o tym, co by było gdyby. Nawet katolicyzm, a wziął to z judaizmu, mówi że niedorzecznym jest i niegodziwym stwierdzać jak by się postąpiło w hipotetycznej sytuacji, a teraz pomyśl jak "irracjonalnym" byłoby omawianie zachowań innych  w hipotetycznych sytuacjach, które przecież również nigdy nie miały miejsca. Odrzucam argument, jest niepoprawny metodologicznie, psychomanipulację zostaw politykom.


to po cholerę w ogóle się wypowiadasz tak żeby sobie pogdybać czy że miło jest pozajeżdżać na KK ?
A po co zarejestrowałeś się na forum? Żeby milczeć? Dyskusja rozwija, rozwiewa wątpliwości i pomaga. Chciałem pomóc, ponieważ widziałem Twój błąd. Przeceniasz KrK. Przeceniasz ludzi. Za mało argumentujesz merytorycznie, za dużo obrażasz innych wyzywając ich od ignorantów, podczas gdy sam nie wysilasz się na solidną, i nie tautologiczną, merytorykę. Odnośnie, uprzedzając kazuistyczne chwyty, tautologii w moim poście - była celowa i jest odpowiednio "oznakowana" na wiele sposobów. Miała służyć wykazaniu pewnych rzeczy ale, przyznaje, również odebraniu Ci argumentacji tam, gdzie możnaby tak czy siak sprzeczać sie w nieskończoność. Oczywiście wszędzie można, pytanie ile % ludzi potrafi przyznać się do błędu i rozwinąć.


tu masz szerszą dyskusję akurat ciekawy fragment o inkwizycji

http://www.forumowisko.pl/index.php?showto...&start=2720
Chętnie bym przeczytał, ale niestety już nie w tym tygodniu.



Pozdrawiam,


Tendencjusz.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
napisałeś się i nic z tego nie wynika poczekam aż inni się oburzą i hurtowo odpiszę
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
schroniło się tam wielu wojów i szlachty do obrony przed Szwedami sami braciszkowie się nie bronili, poza tym mi chodziło tłoku o wyraz symboliki, którą później stał się klasztor poza tym z tego co wiem rodowitych Szwedów było tam mało a siłę atakujących stanowili Niemcy i Polacy ok 3 tyś z hakiem, broniących się było ok 300. Teraz oczywiście jesteś ekspertem z historii splash.gif powiedz mi, czy możliwe jest obronienie twierdzy w tamtym czasie w stosunku sił 1;10 ?? szczególnie, że zarówno mieszkańcy okoliczni jak i partyzantka nęka twoje tyły ?

co do Wikipedii w pracy nic innego nie mogę cytować lecz do twej marnej wiedzy wystarczy w zupełności tu masz link dyletancie poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%...asnej_G%C3%B3ry
Wiesz gdzie mozesz sobie ten link w wikipedii wsadzić? ty nawet wyszukiwarką nie umiesz się posłuzyć zeby coś innego wyszperać.
Masz tu swoich "bohaterskich" paulinów.
http://stowarzyszenie_wolnomyslicieli.free...trony/czest.htm

http://tajemnice.org/content/view/119/30/
Masz tu obłudę krk i twoją niewiedze w jednym, Kordecki to był Szwedzki pachołek i powinien skończyć jak ten zdrajca Stanisław.
dane poproszę o dane a o nie cytowanie ludzi pokroju Senyszyn.
Nie odwracaj kota ogonem, zadałem pytanie odpowiedz.
co do dyletanctwa bo widzę, że jesteś koronnym przykładem
Tak tak a Jadwiga założyła Akademie Krakowska buheheh
DLATEGO ŻE WSZYSTKIE PIERWSZE UNIWERKI NA ŚWIECIE ZOSTAŁY ZAŁOŻONE PRZEZ DUCHOWNYCH DLA DUCHOWNYCH TO KOŚCIÓŁ OSZOŁOMIE STANOWIŁ PRZESZŁO 90 % WYKSZTAŁCONYCH LUDZI WTEDY JEŚLI NIE WIĘCEJ NIE TYLKO W POLSCE ALE I W CAŁEJ EUROPIE ! co do muzułmanów to już inna bajka, to, że na kilku płaszczyznach przewyższali cywilizacyjnie europejczyków to już uwarunkowania niestety średniowiecza gdzie miejsce CR i CWCHR zajęły miejsce barbarzyńskie i dzikie królestwa, w których Bogu dzięki duch inteligencji stanowił Kościół.
Jezu jaki ty załosny jestes teraz próbujesz wmawiać że ogromną zasługa dla Europy i Polski było to ze krk kształciła swoje kadry. Znowu kłamiesz pewnie z niewiedzy ze pierwsze Akademie były zakładane przez kler wiesz co to była np. Akademia Platońska, albo tego typu osrodki zakładane na terenie Dalekiego Wschodu?
A co do arabów to inteligencja krk mogła im swego czasu co najwyżej buty czyscić. Po to zakładami masowo szkoły tłumaczy.
no i ? to może czcijmy zielone gaje i dęby o czym ty piszesz w ogóle ?
Ha ha w chrześcijaństwie od motywów pogańskich aż się roi, wiesz kto bezmyślnie klepał paciorki na wzór różańca?
to po cholerę w ogóle się wypowiadasz tak żeby sobie pogdybać czy że miło jest pozajeżdżać na KK ?
Patrzecie ludzie mamy nowego moderatora, Qon został już wygryziony ze swojego etatu.
Te szkoły oczywiście były państwowe i z KK nie miały nic wspólnego.
System edukacyjny był w gestii Kościoła i tyle.
Schizofrenik?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Te szkoły oczywiście były państwowe i z KK nie miały nic wspólnego.
System edukacyjny był w gestii Kościoła i tyle.

Może niczego być pewnym nie można

Chciałbym tylko zwrócić uwagę że szkolnictwo to Kościół.
Historia Europy i Polski jest nie do oderwania od Kościoła, i nie można jej konfrontować z historią poszczególnych krain.
Jeśli postawimy z jednej strony przykład Kościoła to z drugiej pojawia się automatycznie.
Odbrązawianie historii też zostawiłbym innym (co czynią skwapliwie) a raczej powinniśmy szukać w niej tego co pozytywne.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Kościół+szkolnictwo=problemy. Dlaczego? Kościół jest podobny do partii polit. - realizuje określone/ane cele. Jeżeli do edukacji wpuścić gości w sutannach czy habitach - może się okazać, że fizyka wygląda już troszkę inaczej. Może się okazać, że Ziemia jest w centrum a słońce zasuwa dookoła. Może się okazać, że za szkołą powstało spore palenisko, zaś od frontu stoją zaostrzone pale.

To, że jacyś konkretni ludzie promowali szkolnictwo, nie oznacza, że kościół dostaje plusa. Podobnie można powiedzieć po wypadku na drodze, że kierowcy aut marki A są źli i powodują wypadki ponieważ właśnie tej marki autem ktoś w nas wjechał. Pokaż mi dokumenty kościoła Kat. określające program "szkoła na każdej wsi" lub coś w ten deseń. Przydałoby się znać również cele...
 

upr

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2009
Posty
346
Punkty reakcji
0
"Wiele" niewątpliwie, ale pytanie z jakiej puli? Powiem tak: Dopóki człowiek nie ma wiedzy o strukturze i dynamice materii - nie można określić liczby czynników, ale jest ona znacznie większa, niż tylko to, czy ktoś jest katolikiem czy protestantem. Najważniejsze i najbardziej wpływowe(tak sądzę) są w przypadku obydwu przedstawicieli wartości, a te z katolicyzmu się nie wywodzą.

90% społeczeństwa w Polsce obecnie i ogromna większość w przeszłości to KRK


Śmiejesz się? Czy to wynika z jakiejś niewiedzy? Postudiuj sobie inne wierzenia, przypomnij sobie te bardzo podobne do  chrześcijaństwa, gdzie również był mesjasz zrodzony z dziewicy, ukrzyżowany i zmartwychwstały po trzech dniach - różnili się tylko imionami i umiejscowieniem w czasie. Ale nie o tym mowa, żeby była jasność, chodzi tylko i wyłącznie o system wartości oraz w mniejszym stopniu o eklezjologię. System wartości:  Chociażby 10 przykazań nie pochodzi z katolicyzmu.  Nie pochodzi zapewne z judaizmu, to są rzeczy oczywiste i logicznie umocowane dla realiów. Opłaca się społecznościom  takich zasad przestrzegać(oczywiście z pewnymi odchyleniami,  mówię generalnie) . Nie ma powodu by, widząc daleko dawniejsze niż chrześcijaństwo  rozwinięte cywilizacje, sądzić, że efektywne społecznie systemy powstały dopiero później - oceniamy po owocach. Co więcej, skoro mowa akurat o katolicyźmie - zaczerpnął WSZYSTKO* z chrześcijaństwa. *-o czym mowa.

tak zgadza się, że wiele wierzeń jest podobnych do KK ale co to ma do rzeczy ? co do chrześcijaństwa oczywiście, że anektowało pogańskie rutyłały aby ułatwić asymilację samego chrzescijaństwa pytanie czy śmigus dyngus albo zaduszki czy też choinka to jakies wielkie zło ?


Nie przekonasz mnie tak łatwo, że starsza osoba zklęcząca z różańcem w ręku  wykonuje to samo, co wesoła murzynka tańcząca  w okolicy ołtarza. Nie przekonasz mnie tak łatwo, że Afrykanie  mając inne doświadczenia, inne warunki i inną kulturę odbierają "słowo boże" tak samo, jak Europejczycy. To determinuje modlitwę, o ile bierzemy ją za choćby w ułamkowym stopniu kontemplacyjną. Rozumienie sensu  nie dokona się przecież bez skojarzeń.

jak odmawia Ojcze Nasz zaufaj mi, że dokładnie tak samo się modli, co do postrzegania to już było napisane wyżej czytaj uważniej


A ja mówię o Twoim wybieraniu pozytywnych faktów i pomijaniu nawet stykających się z nimi negatywnych. Przykładem, znów, niechaj będzie Kopernik. Katolik? A KATOLICY chcieli go zabić! Wbrew przykazaniom!  Palenie na stosach i inne cuda inkwizycji, poczytaj o tym, to świadczy, że katolicyzm nie do końca  rozumiał systemy wartości, które deklarował - czy nie jest to kolejna wskazówka?

o inkwizycji jest ciekawie napisane w temacie kościół katolicki na religijnym poszukaj, co do Kopernika to Kopernik był kanonikiem czyli księdzem.

Pisałem już o tym, ale powtórzę. Marny żart. Turkowie osmańscy wpłynęli na PL znacznie dotkliwiej niż KrK...  Mamy się z tego cieszyć i "czcić" ich?

znaczenie dotkliwiej ? no to nie znasz historii KK jest niezmiennym etapem CAŁEGO ISTNIENIA POLSKI

Zyskasz troszeczkę  szacunku z mojej strony i się nieco zrehabilitujesz, jeżeli po prostu przyznasz, że nie wiedziałeś co pod tym cytatem napisać.

sądzę, że nikt inaczej by trafnie nie ujął to jak było to ujęte wcześniej

Każda ocena wartościująca jest interesująca, ponieważ tworzy ją człowiek, subiektywnie. Ale to raczej badanie człowieka niż zagadnienia ocenianego. Oczywiście przy większej ilości ocen wartościujących tej samej osoby a tyczących się innych materii  moża obstawać przy tezie, jakoby dało się z ich pomocą porównywać. Pytanie jak precyzyjnie i jaki jest na to wpływ  samopoczucia autora w trakcie pisania(w uproszczeniu). 

nie mniej jakąś ocenę zawsze przyjmować musisz nie ma w zasadzie opisów historycznych super obiektywnych.

Skąd możesz to wiedzieć? :) Równie dobrze mogliby napaść kosmici. NIedorzecznym jest na podstawie zeznań historyków mówić o tym, co by było gdyby. Nawet katolicyzm, a wziął to z judaizmu, mówi że niedorzecznym jest i niegodziwym stwierdzać jak by się postąpiło w hipotetycznej sytuacji, a teraz pomyśl jak "irracjonalnym" byłoby omawianie zachowań innych  w hipotetycznych sytuacjach, które przecież również nigdy nie miały miejsca. Odrzucam argument, jest niepoprawny metodologicznie, psychomanipulację zostaw politykom.

ja przyjmuję pewne fakty, które mają swoje odnośniki w dokumentach i o których uczy historia.

Wiesz gdzie mozesz sobie ten link w wikipedii wsadzić? ty nawet wyszukiwarką nie umiesz się posłuzyć zeby coś innego wyszperać.
Masz tu swoich "bohaterskich" paulinów.
http://stowarzyszenie_wolnomyslicieli.free...trony/czest.htm
http://tajemnice.org/content/view/119/30/
Masz tu obłudę krk i twoją niewiedze w jednym, Kordecki to był Szwedzki pachołek i powinien skończyć jak ten zdrajca Stanisław.

marną masz wiedzę historyczną jeśli opierasz się na gościach typu Bogdan Motyl, to tak jakby studiować kulturę Indian na podstawie Danikena :)

niektórych fragmentów tekstu Bogdana Motyla pt. "Faszyzm katolicyzmu"
Bogdan Motyl:
Początkowo był to nacjonalizm par excellence, religijny, narodowy. Żydowski bóg był najlepszy, jedyny, mordujący tych, którzy nie chcieli go wyznawać i oddawać czci. Kto nie był z Jahwe lub obojętny na jego boskość, tego należało zabić.
"Autor tego tekstu to albo łgarz, albo głupiec (albo głupi łgarz).
Żydzi mieli jedynie obowiązek nie wchodzenia w ściślejsze relacje z cudzoziemcami (np. małżeńskie), albo kupowac od nich zwierząt ofiarnych
a poza tym to ST uczy np.:
17. albowiem Pan, Bóg wasz, jest Bogiem nad bogami i Panem nad panami, Bogiem wielkim, potężnym i straszliwym, który nie ma względu na osoby i nie przyjmuje podarków.
18. On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia.
19. Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej.
(Pwt 10:17-19)
Wobec takiego popisu ignoranctwa i kłamliwości juz w pierwszym zdaniu nie wiem, czy ma sens czytanie reszty wypocin tego autora. Przynajmniej w kwestiach biblijnych.
ale zerknijmy: "
Cytat:
Kontynuację nacjonalizmu widzimy w Nowym Testamencie. Przytoczono tam zalecenie Zbawiciela, nakazującego kochać bliźniego swego jak siebie samego. Oczywiście, z tej nacjonalistycznej rady ewangelicznej, nic dobrego, ogólnoświatowego, nie wynika, gdyż Jezus mówił o "bliźnim" tej samej rasy, religii oraz przekonań. I to miał na myśli Nauczyciel, a nie, jak literalnie, dosłownie, tłumaczy teologia, ma się to odnosić do każdego człowieka.
"Kolejne prefidne kłamstwo ignoranta - w dodatku głupiutkie kłamstwo i skierowane do takich samych uignorantów w dodatku leniwyych, bo każdy, kto umie czytać, przeglądając choćby pobieżnie ewangelię w kilkadziesiąt minut jest w stanie obnażyć jak krótkie nózki ma to łgarstwo:
Łk 10:29-37
29. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim?
30. Jezus nawiązując do tego, rzekł: Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli.
31. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął.
32. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.
33. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko:
34. podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go.
35. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał.36. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?
37. On odpowiedział: Ten, który mu okazał miłosierdzie. Jezus mu rzekł: Idź, i ty czyń podobnie!
Należy wiedzieć, że Samarytanie powszechnie nielubianą przez Żydów odstępczą sektą i grupą etniczną, pokrewną Żydom.
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mt 28:19) "
Cytat:
Łukasz ewangelista zapisał mordercze słowa wypowiedziane przez Jezusa Chrystusa: "Tych zaś, przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu, i zabijcie na moich oczach." (19: 27).

"Kolejne wredne łgarstwo nieuka.
Powyższe słowa wypowiada król w przypowieści - nie jest to więc żadne zalecenie Jezusa - autor bezczelnie wciska kit naiwnym ignorantom - wy nie bądźcie naiwni, niewierzący przyjaciele."
Cytat:
U ewangelistów Mateusza (12: 30) i Łukasza (11: 23), Jezus nie zostawia cienia wątpliwości, powiadając: "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza". Są to groźnie brzmiące słowa.
"Zwłaszcza tak idiotycznie wyrwane z kontekstu - każdy średniogramotny racjonalista szybko doczyta z dwóch poprzednich wersetów, że Jezus mówi tu o szatanie - oby tylko miał dość libido sciendi by sięgnąć ręką na półkę z książkami - nie każdy jest gotów ponieść taki koszt dla odrobiny wiedzy.
W innym kontekście Jezus wygłasza tezę wręcz odwrotną:
Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. (Mr 9:40)"

Cytat:
Następca Jezusa, Piotr apostoł, rzekomy pierwszy papież, kontynuując metody swojego Nauczyciela, zabija pewne małżeństwo za odstępstwo od zasad obowiązujących w chrześcijańskiej komunie.
"Kłamstwo
Ale ponieważ, w przeciwieństwie do autora tych słów nie zakładam z góry analfabetyzmu i umysłowego lenistwa racjonalistów, ateistów i innych agnostyków - zatem odsyłam was koledzy jedynie do początkowych rozdziałów księgi Dziejów Apostolskich - sami sprawdźcie kto kogo zabił i nie wierzcie bezkrytycznie byle łgarzowi.
Moim zdaniem juz dość tej żałosnej manifestacji czyjegoś zidiocenia i załgania."

Tak tak a Jadwiga założyła Akademie Krakowska buheheh

można by tak rzec gdyż to ona w Avignionie załatwiła wydział teologiczny czyli wydział który w zasadzie mówił czy to uczelnia czy byle co :)

Jezu jaki ty załosny jestes teraz próbujesz wmawiać że ogromną zasługa dla Europy i Polski było to ze krk kształciła swoje kadry. Znowu kłamiesz pewnie z niewiedzy ze pierwsze Akademie były zakładane przez kler wiesz co to była np. Akademia Platońska, albo tego typu osrodki zakładane na terenie Dalekiego Wschodu?

hasło: SCHOLASTYCY bo chyba nie znasz waść historii

A co do arabów to inteligencja krk mogła im swego czasu co najwyżej buty czyscić. Po to zakładami masowo szkoły tłumaczy.

tylko częściowo Arabowie mieli ten plus, że czerpali pełnymi garściami z bogactw Egiptu, Persji, Babilonii, Indii nawet i Grecji

Ha ha w chrześcijaństwie od motywów pogańskich aż się roi, wiesz kto bezmyślnie klepał paciorki na wzór różańca?

o tym już pisałem wyżej
 
Do góry