Problem ze struną E1

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Gram na gitarze od niedawna. Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że czas zmienić struny z nylonowych na metalowe. Problem polega na tym, iż struna E1 nie chce 'trzymać' czy raczej 'zawinąć' się na kluczu. Po tym jak w dziurkach zostaje ona umieszczona i nieco już nawinięta, jej napięcie puszcza, a całą operację trzeba powtarzać. Raz udało mi się prawidłowo ją wymienić, ale po kilkakrotnym kostkowaniu, znów odwinęła się na kluczu.
Co mogę z tym zrobić ???
 

eredia

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
513
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Nysa
Czy ty gitary klasycznej chcesz metalowe struny dawać??
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Co mogę z tym zrobić ???
Zapomnieć o najgłupszym pomyśle jaki w życiu słyszałem - wymianie strun nylonowych na metalowe. Nylonowe są w gitarach klasycznych, metalowe w akustycznych. Skoro Twoja gitara fabrycznie miała nylonowe, to znaczy, że takie są dla niej przeznaczone. Jeśli nie przekonuje Cię to, to mogę Ci jedynie powiedzieć, że mój znajomy założył metalowe struny do klasyka. Gryf wygiął się w podkowę i nie idzie grać. Także zdejmij te struny jak najszybciej i załóż z powrotem nylonowe, najlepiej nowe jakiejś lepszej firmy.
 

Lusjus

Klawiatury Muszkieter :)
Dołączył
5 Grudzień 2006
Posty
1 229
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Wolsztyn
ja mam w klasycznej metalowe i nie narzekam.
Co wy chcecie, nylonowe struny mnie strzasznie wkurzają.

A co do struny, troche pokombinuj, nawin raz w kółko potem przeplocz pod spodem, sam nie wiem, jakoś dasz rade. Mi sie tam trzyma bez takich akrobacji.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Ty nie narzekasz, ale Twoja gitara pewnie piszczy z bólu. Różne typy strun przeznaczone są do różnych gitar. Gitary klasyczne są słabsze i mniej wytrzymałe niż akustyczne, dlatego zakłada się do nich struny nylonowe, które nie są aż tak napięte jak metalowe. Widywałem już przypadki, kiedy gitary klasyczne po zmianie strun na metalowe wyginały się w podkowę, lub nawet pękały i łamały się. I jeżeli nie znasz się na rzeczy to proponuję nie dawać durnych rad publicznie, bo jeszcze ktoś posłucha i zniszczy sobie sprzęt.
 

Lusjus

Klawiatury Muszkieter :)
Dołączył
5 Grudzień 2006
Posty
1 229
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Wolsztyn
Sam dajesz durne rady. Mam gitarę juz parenaście lat. Akurat do tego klasyka mam struny metalowe i nic zlego się nie dzieję. Nic się nie wygina nic się nie psuję. Może miałes jakiegoś wyjatkowego pecha do gitar które się łamaly po takim czymś, albo były wyjatkowo tanie.
 

eredia

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
513
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Nysa
Struny metalowe i nylonowe mają inne naprężenie. Jeśli chce się gitarę z metalowymi strunami to się kupuje akustyka a nie klasyka.
 

Funky Monk

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2008
Posty
324
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Krakow
Sam dajesz durne rady. Mam gitarę juz parenaście lat. Akurat do tego klasyka mam struny metalowe i nic zlego się nie dzieję. Nic się nie wygina nic się nie psuję. Może miałes jakiegoś wyjatkowego pecha do gitar które się łamaly po takim czymś, albo były wyjatkowo tanie.
jacobbs dobrze mowi-.- A twoja gitara moze nie peka bo nie umiesz jej nastroic i jest nastrojona kilka oktaw nizej, dzieki czemu naprezenie jest mniejsze? Innego wyjscia nie widze bo jest to poprostu nie mozliwe... w gitarach klasycznych niema preta ktory by utrzymal taki napor jaki robia struny metalowe...
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Albo masz gitarę klasyczno-akustyczną (widziałem kiedyś taką w jednym markecie za 150 zł). Fabrycznie masz nylonowe struny, ale możesz zmienić na metalowe w każdej chwili. I to jedyna (jeśli w ogóle) zaleta tej gitary, bo instrument jest godny pożałowania. A to, że grasz kilkanaście lat do niczego Cię nie upoważnia, zwłaszcza, że nie masz pojęcia o podstawach z tego co widzę.
 

Ar.

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
142
Punkty reakcji
0
Miasto
Stąd
Wiem, że nie można do klasyka pakować strun metalowych ale jak jest odwrotnie? Czy można założyć nylon na akustyka?
 

Funky Monk

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2008
Posty
324
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Krakow
Wiem, że nie można do klasyka pakować strun metalowych ale jak jest odwrotnie? Czy można założyć nylon na akustyka?
Z tego co wiem z tym raczej nie powinno byc problemow. Wystarczy tylko odpowiednio ustawic pret napinajacy gryf.
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Dziękuję za wszystkie rady :) Przydadzą się na przyszłość :*
No cóż, w gitarze i tak struny trzeba było wymienić na nylonki, bo młodsza kuzynka ‘odziedziczyła’ sprzęt… Więc gitarka ‘nie krzyczy z bólu’.
Oswajam się z nowym sprzętem :)
 
Do góry