Problem z rozwodem.

Natrina

Inżynierka minionych spraw.
Dołączył
27 Grudzień 2006
Posty
1 940
Punkty reakcji
2
Miasto
Kraina idealnie nieidealnych.
Moja matka chce się rozwieść z ojcem.
Są po pierwszej rozprawie, których prawdopodobnie będzie jeszcze wiele, bo ojciec nie chce nawet słyszeć o tym.
Ja mam do niego wielki żal, wręcz go nienawidzę za to jak traktuje matkę, za to, że nadużywa alkoholu, dba o nas jedynie materialnie, a moje rozmowy z nim ograniczają się do zepsutego sprzętu elektronicznego.
Obecnie mama wyjechała do pracy na drugim końcu kraju. Chce tam ściągnąć mnie i mojego brata. W odpowiednim czasie, oczywiście.
Jednak jestem pewna, że ojciec stanie na drodze temu.
I tu pytanie: jakie prawa ma do mnie ojciec przed i po rozwodzie.
Czy i jaka jest możliwość, że mimo własnej woli będę zmuszona mieszkać z nim.
Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje.
 

Zipek

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2008
Posty
25
Punkty reakcji
0
Nie znam sie na prawie ale jak moji starzy sie rozwodzili to poprostu wybrałem matke i z nia mieszkam najlepiej gdybys pogadała z ojcem i jezeli cie kocha pewnie uszanuje twoją decyzje. a po rozwodzie zalezy komu sad przyzna prawa rodzicielskie :mruga: jezeli twojej mamie ojciec moze cie cmoknąc :p
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
to pewnie zależy od tego ile masz teraz lat, jezeli jestes juz pełnoletnia to decydujesz sama o sobie.
 

Black Angel

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2007
Posty
675
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
From Fr ;x
przecież nie zostawią Cię z ojcem alkoholikiem.. tak mi się wydaje.
na 99% myśle że, prawa rodzicielskie przyznają twojej mamie
 

oliwka1022

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2007
Posty
360
Punkty reakcji
0
Wiek
33
wspolczuje ci/...
U mnie to bylo tak ze rodzice oboje chcieli rozwodu i byla tylko jedna rozprawa... i oboje rodzice zgodzili sie na to bym z matka byla.

A u Ciebie mysle ze sad przyzna prawa dla matki ...
a Ile masz lat?
Przed rozprawa ojciec moze cie zatrzymac ale nie na sile! bo two wybor tez sie liczy.
I raczej nie bedziesz zmuszona mieszkac z nim.
Po rozprawie ojciec nie ma do ciebie praw jezeli sad przyzna opieke matce.
Ojciec bedzie mogl cie widywac jesli ty tego zechcesz. A potem i tak zmieni do ciebie zdanie i bedzie inaczej sie zachowywal niz zazwyczaj.

wszystko to pisze na podstawie swojej osoby bo bylo kilka wydarzen...wiec troszke sie dowiedzialam.
jezeli masz jeszcze jakeis pytania to dawaj...

I trzymaj sie dziewczyno! :)
 

Natrina

Inżynierka minionych spraw.
Dołączył
27 Grudzień 2006
Posty
1 940
Punkty reakcji
2
Miasto
Kraina idealnie nieidealnych.
najlepiej gdybys pogadała z ojcem i jezeli cie kocha pewnie uszanuje twoją decyzje :p
Mój ojciec kocha mnie w dziwny sposób - jak już wspomniałam - żadna rozmowa, tylko pieniądze.
Tak samo nie ma sensu rozmowa i teraz, bo on nie przyjmuje do wiadomości słowa 'rozwód'.
Nawet jeśli się mamie uda to on zrobi wszystko, by jej się odgryźć.
Kolega mi udziela wszelkich informacji jak uniknąć np. płacenia alimentów.

to pewnie zależy od tego ile masz teraz lat, jezeli jestes juz pełnoletnia to decydujesz sama o sobie.
Gdybym była pełnoletnia to w ogóle bym się tym nie przejmowała.
Jednak mam lat 15 i jeśli rodzice rozwiodą się w ciągu najbliższych 2 lat (a jest to możliwe) to będę miała problem.

przecież nie zostawią Cię z ojcem alkoholikiem.. tak mi się wydaje.
na 99% myśle że, prawa rodzicielskie przyznają twojej mamie
Z mojego ojca niezły oszust.
On pójdzie do psychologa, do AA.
A nadal będzie agresywny i popijał.
Ja sama wiem, że mogę wrócić do domu lekko podpita, a tata nic nie wyczuje, bo od niego będzie walić alko bardziej niż ode mnie. To okropne. ;(

A u Ciebie mysle ze sad przyzna prawa dla matki ...
Właśnie to jest niepewne.
Matka przez pewien okres czasu miała problemy psychiczne.
A raczej chora lekarka na anginę ropną jej przypisywała antydepresanty i leki uspokajające.
Ojciec w walce o nas może to wykorzystać.
Poza tym już wie, że jestem po stronie mamy i w domu mnie trochę tyranizuje w porównaniu do tego jak wywyższa mojego brata.
 

Aczkolwiek

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 510
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Prawa rodzicielskie dostanie raczej twoja mama.
Przewaznie to matką jest przyznawane dziecko.
Aczkolwiek jesli twój tata nie oczerni jej w sądzie po to żeby on ciebie "dostał".
Wydaje mi się że po rozwodzi twój ojciec będzie miał takie same prawa jak teraz.
Bo to w dalszym ciągu będzie to twój ojciec.
No chyba że te prawa zostana mu ograniczone.
 

rabbay

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2008
Posty
27
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
lubuskie
O ile Twój ojciec nie miał wcześniej ograniczonych praw to jest na równi z Twoją matką w tej kwestii. Jeśli w trakcie rozwodu żadna ze stron nie będzie chciała pójść na ugodę to jest możliwość, że kurator będzie kolejno przeprowadzał rozmowy z Wami żeby ustalić z kim chcecie być. W rozmowie z kuratorką powiedz otwarcie, że boisz się zostawać z ojcem, bo pije i jest agresywny. Dla sądu najważniejsze jest dobro dziecka i będzie patrzeć przede wszystkim na to.
 

upa

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2008
Posty
602
Punkty reakcji
0
Wiek
115
Miasto
z piekła.
Moim zdaniem, trafisz do mamy. Nie wierzę, że sąd (mimo iż Polska to absurdalny kraj) pozwoli na to, żebyś mieszkała z człowiekiem, który jest agresywny i którego się boisz.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Jeżeli rodzice bedą się w sądzie spierać o to, które z nich ma przejąć nad Tobą opiekę to będzie pytał Ciebie i brata o to z kim chcecie mieszkać. IMO nie musisz się martwić, bo to właśnie ta rozmowa powinna mieć decydujący głos w sprawie. A, ze rozwód bedzie sie ciagnął i wyglądał koszmarnie to współczuję. Takie czekanie co się stanie jest koszmarem. Wiem z doswiadczenia. I trzymam kciuki. ;)
 

alti.noema

Zbanowany
Dołączył
8 Czerwiec 2008
Posty
91
Punkty reakcji
0
jakie ma prawa: zależy czy twoja matka napisała w pozwie o ograniczenie praw rodzicielskich albo orzeczenie rozwodu z jego winy
jeżeli masz powyżej 16 lat, to możesz sama zadecydować, z którym rodziców chcesz zostać.
 
Do góry