Problem z otrzymaniem zdjęć

Paula_3

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
Witam mam taką sprawę a mianowicie na początku października pozowałam do sesji na zasadzie TFP. Niestety jak dotąd nie otrzymałam ich a fotograf zablokował mój numer komórki i e-mail więc mam brak jakiegokolwiek kontaktu. Umowy nie spisaliśmy(dopiero po tej sesji dowiedziałam się że przy każdej sesji jest ona wręcz wymagana). Co mogę zrobić żeby otrzymać te zdjęcia? Mogę ich zażądać albo postraszyć nie wiem policją albo jakąś inną instytucją?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
wiesz..bez umowy to nic nie wskórasz, nic nie udowodnisz itd.

człowiek uczy się na błedach.
 

a1den

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2007
Posty
87
Punkty reakcji
0
Bez umowy rzeczywiście lipa... Dopiero w momencie kiedy fotograf zacznie wykorzystywać twój wizerunek możesz zacząć działać.
(zobaczysz się w gazecie, na plakacie bez twojej zgody) Wtedy właśnie dla tego, że nie masz umowy możesz dociekać swoich praw.
W prawie jest zapis, że zdjęcia można robić bez zgody osoby fotografowanej ale publikować już nie
 

Ignis Saiwala

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2010
Posty
69
Punkty reakcji
1
Trochę to dziwne, bo zakładam, że fotograf wiedział, że nie może użyć zdjęć bez zgody. No to po co mu one?
Jak ma na nich zarobić, to sam się wystawia na karę.
Chyba, że znalazł jakąś lukę w prawie ;P Np. jest coś takiego, że można publikować zdjęcia ludzi na zewnątrz. Czyli, że przechodniów na ulicy, itp. nie musimy pytać o zgodę.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Nie no jak fotografujesz przechodnia, jest on doskonale widoczny i wyodrębnia się z tłumu to to już jest portret. Nie możesz publikować zdjęcia bez zgody osoby fotografowanej, czyli musisz zapytać przechodnia o zgodę.

A co do sesji, no jak fotograf zacznie wykorzystywać twoje zdjęcia komercyjnie, to właśnie wtedy możesz zacząć dochodzić swoich praw.
 

temu#

a dlaczego nie?
Dołączył
24 Grudzień 2008
Posty
632
Punkty reakcji
26
Miasto
Tychy
nie znam się na zasadach TFP, nie wiem nawet czym są, ale przecież obowiązuje umowa ustna, prawda? Jak jest świadek to już w ogóle...
 
Dołączył
19 Luty 2011
Posty
21
Punkty reakcji
0
dopóki nie opublikuje to nic nie mozesz zrobic:(
po ewentualnej publikacji bez podpisanego papieru tez ciezko:(
 
Do góry