problem z okresem

AgusiaFlejterska

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Wiek
36
witam, mam oto taki problem, szukalam wszedzie ale nie moglam znalezc. dostalam okres 25 marca, trwal az do 4 kwietnia, byl calkowicie bezbolesny, bez zadnych oznak ze mam miesiaczke. obfitosc byla prawidlowa, przynajmniej tak mi sie wydaje. lecz od okolo 3 dni mam bole podbrzusza na samym srodku jakbym zaraz miala dostac okres. jajniki mnie nie bola wcale. czasami dolne plecy na srodku. nie biore zadnych srodkow anty, ani nie zabezpieczam sie lecz uważam. ktoras z Was to miala i wie co to jest?
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Anusia1988 napisał:
zabezpieczam sie lecz uważam.
?
stosunek przerywany?

Może zmieniłaś ostatnio dietę ?
schudłaś parę kilo ?
jakiś duży wysiłek fizyczny ?
stres ?

Tak naprawdę powodów może być sporo.
 

AgusiaFlejterska

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Wiek
36
nie. stosunek pełny bez zabezpieczeń. staramy się z mężem o pierwsze dziecko ale było krwawienie (w ostatnich miesiacach miesiaczka byla normalna, oprocz tej ktorej problem dotyczy) więc wykluczyłam ciąże. z 2-3 kg przytyłam, stresu nie mam takowego dużego, nie uprawiam sportu, głownie całe dnie siedzę w domu. Jesli ktoras z Was miała tak i wie co to, proszę o pomoc. Moj ginekolog jest w innym miescie niz mieszkam od niedawna i nie mam z nim kontaktu, niestety


ForeverYoung napisał:
zabezpieczam sie lecz uważam.
?
stosunek przerywany?

Może zmieniłaś ostatnio dietę ?
schudłaś parę kilo ?
jakiś duży wysiłek fizyczny ?
stres ?

Tak naprawdę powodów może być sporo.
nie. stosunek pełny bez zabezpieczeń. staramy się z mężem o pierwsze dziecko ale było krwawienie (w ostatnich miesiacach miesiaczka byla normalna, oprocz tej ktorej problem dotyczy) więc wykluczyłam ciąże. z 2-3 kg przytyłam, stresu nie mam takowego dużego, nie uprawiam sportu, głownie całe dnie siedzę w domu. Jesli ktoras z Was miała tak i wie co to, proszę o pomoc. Moj ginekolog jest w innym miescie niz mieszkam od niedawna i nie mam z nim kontaktu, niestety

Anusia1988 napisał:
nie. stosunek pełny bez zabezpieczeń. staramy się z mężem o pierwsze dziecko ale było krwawienie (w ostatnich miesiacach miesiaczka byla normalna, oprocz tej ktorej problem dotyczy) więc wykluczyłam ciąże. z 2-3 kg przytyłam, stresu nie mam takowego dużego, nie uprawiam sportu, głownie całe dnie siedzę w domu. Jesli ktoras z Was miała tak i wie co to, proszę o pomoc. Moj ginekolog jest w innym miescie niz mieszkam od niedawna i nie mam z nim kontaktu, niestety


zabezpieczam sie lecz uważam.
?
stosunek przerywany?

Może zmieniłaś ostatnio dietę ?
schudłaś parę kilo ?
jakiś duży wysiłek fizyczny ?
stres ?

Tak naprawdę powodów może być sporo.
nie. stosunek pełny bez zabezpieczeń. staramy się z mężem o pierwsze dziecko ale było krwawienie (w ostatnich miesiacach miesiaczka byla normalna, oprocz tej ktorej problem dotyczy) więc wykluczyłam ciąże. z 2-3 kg przytyłam, stresu nie mam takowego dużego, nie uprawiam sportu, głownie całe dnie siedzę w domu. Jesli ktoras z Was miała tak i wie co to, proszę o pomoc. Moj ginekolog jest w innym miescie niz mieszkam od niedawna i nie mam z nim kontaktu, niestety

dodam tez ze mam bialy sluz raz serkowaty raz plynny ale mala ilosc. nie piecze nie boli, dbam o higiene wiec to nie zapalenie ani nie zakazenie bakteryjne
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Jeżeli , oprócz tego ,że przedłużył Ci się okres nie występują żadne inne skutki i czujesz się dobrze (tzn. nie masz jakiś bólów,omdleń,duszności itp) to wszystko ok.
Poza tym sugeruję zaczekać do następnego okresu. Jeżeli będzie podobnie ,to wtedy ewentualnie skonsultować się z lekarzem.

Co do śluzu ... to są "objawy" tego ,że ma się dni płodne. Ile Ty masz lat ?

Trochę więcej informacji :

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swego życia. Wniosek ten jest wynikiem zestawienia kilku faktów: płodność kobiety zaczyna się od około 12-15 roku życia a kończy się około 50 roku, w pozostałym okresie życia płodność kobiety trwa tylko przez bardzo krótki czas w każdym cyklu miesiączkowym, wyłącznie wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika.

Zatem kobieta jest przeważnie niepłodna, z wyjątkiem kilku dni, podczas których dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik. Możemy określić w każdym cyklu miesiączkowym czas płodności kobiety.

Cykl menstruacyjny, który zaczyna się krwawieniem miesięcznym (miesiączka), a kończy się w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na trzy fazy:

Faza niepłodności względnej. Dlatego nazywa się względną, ponieważ długość tej fazy nie jest stała. W przypadku krótkich cykli miesięcznych wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Dlatego jeśli kobieta ma krótkie cykle stosunek odbyty w trakcie miesiączki może być płodny. Jeśli kobieta ma cykle normalne (taka norma to około 28 dni odstępu między miesiączkami) wtedy stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.

Faza płodności. W tym okresie komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika (jajeczkowanie). Komórka jajowa, która wydostała się z jajnika może żyć do 24 godzin. Kobieta jest płodna tylko wtedy, kiedy pojawia się komórka jajowa. Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin ale ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni (niektóre źródła mówią o 7 dniach) dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym. Także 3-4 po owulacji jest czasem płodnym.

Faza niepłodności. Od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Ten okres jest stały. Trwa zazwyczaj 14 dni. Daje to możliwość ustalenia w którym dniu może nastąpić owulacja. Dzień owulacji – czyli szczytu płodności – otrzymujemy odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeśli kobieta przewiduje krwawienie miesięczne np. na 25 listopad znaczy to, że 11 listopada powinna mieć owulacje a więc ze względy na to, że plemniki żyją kilka dni, 5 dni przed 11 listopada oraz dla pewności 3-4 dni po 11 listopada powinno powstrzymać się od stosunku jeśli nie planuje się dziecka.

Należy podkreślić, że powyższe informacje dają podstawową wiedzę o okresach płodnych i niepłodnych. Jest to metoda, która bazuje na zapamiętywaniu daty miesiączki, po to, aby móc obliczyć date następnej, co z kolei pozwoli określić dzień owulacji a tym samym czas, w którym może dojść do poczęcia dziecka.

Metoda ta pozwala na ogólną orientację ale ze względu na to, że kobieta jedynie przewiduje date miesiączki, nie daje ona pewności. Bardzo ciężko jest przewidzieć miesiączkę jeśli kobieta ma nieregularne cykle. Z różnych przyczyn (stres, zmiana klimatu, antybiotyki, brak snu, czasami przeziębienie) okres może się rozregulować

Jednak powyżej opisana metoda połączona z innymi metodami (pomiary temperatury ciała, obserwacja śluzu szyjkowego) pozwala dokładniej określić, kiedy kobieta jest płodna.

Co należy obserwować, aby określić czy kobieta jest w fazie płodnej?

Po skończonej miesiączce w większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się tez jego ilość. Kobieta czuje mokrość i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny.

Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się, do osiągnięcia konsystencji surowego białka jajka kurzego, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuję jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie kiedy spotka się z plemnikiem dojdzie do zapłodnienia, a więc biorąc pod uwagę długość życia plemnika kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Pozwala to określić objaw śluzu. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni. Bez niego giną już po 3 godzinach.

Zapamiętaj!

Gdy jest mokro i ślisko – okres płodny

Gdy jest sucho – okres niepłodny.

Jednak należy wziąć tez pod uwagę, że kobieta może odnosić wrażenie, że jest sucho, natomiast np. w trakcie oddawania moczu można zaobserwować obecność śluzu. Niezbędne jest dokładne badanie śluzu przez kobietę.

W fazach niepłodności szyjka macicy jest twarda jak czubek nosa, a w fazie płodności – miękka jak warga.

Stosując metodę obserwacji możemy dokładniej określić, kiedy kobieta jest płodna. Stosując tylko metodę opartą na przewidywaniu miesiączki dla pewności kilka dni po owulacji określamy jako dni płodne. Przy metodzie obserwacji nie ma potrzeby niejako „na zapas” powstrzymywać się od stosunków po przewidywanym jajeczkowaniu, ponieważ na podstawie śluzu dokładniej możemy określić czas płodny.
 
Do góry