Potrzebna Pomoc W Zadaniach Z Fizyki (lo)"

Shurry

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2005
Posty
2
Punkty reakcji
0
Jestem w klasie humanistycznej. Nie mam pojęcia o fizyce. A mam ją ze straszną kosą. I ona zadaje zadania których nie umiem rozwiązac. Nawet nie wiem jak się za nie zabrać. Czy mógłby mi ktoś pomóc?

Zad. 1.
W czwartej sekundzie ruchu jednostajnie przyspieszonego bez prędkości początkowej ciało przebyło 2 m. Jaką prędkość osiągnie to ciało pod koniec siódmej sekundy?

Zad. 2.
Rowerzysta zjeżdżał z góry o długości zbocza 42,4 m w ciągu 8 s. Przyspieszenie jego zjazdu wynosi 0,6 m/s2. Z jaką prędkością początkową jechał?

Zad. 3.
Samochód porusza się z prędkością początkową 10m/s , a nastEpnie zwiększa ją w czasie 10s do prędkości końcowej 30m/s. Oblicz przyspieszenie i drogę przebytą w tym czasie.
...

Z góry dziękuję! :)
 

Tux

a co to jest ranga?
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
633
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Tarnów (no - prawie)
Zad 1.

Liczymy przyśpieszenie a z wzoru na drogę:
x=x0+v0*t+(1/2)*a*(t^2)

Mi wyszło: 1/4 m/(s^2)

Teraz stosujemy wzór na prędkość:

v=v0+a*t:

v=0+(1/4)*7=7/4 [m/(s^2)]

Wzory są dobre ale mogłem się walnąć w liczeniu więc przelicz sam jak chcesz.


Zad 2.

Dane
x=42.2m, t=8s, a=0.6 m/(s^2), V

Ten sam wzór na początek:
x=x0+v0*t+(1/2)*a*(t^2)

Po przekształceniu wzoru i wyrzuceniu x0, które jest równe 0 wychodzi wzró na prędkość początkową:

v0=(x-(1/2)*a*(t^2))/t

Zad 3.
Dane:

v0=10 m/s - prędkość początkowa, czyli w momencie gdy samochód zaczął przyśpieszać
t=10s
v=30m/s

a=dv/dt=(v-v0)/dt
a=20/10=2 [m/(s^2)]

Mamy przyśpieszenie, więc mamy już wszystko w sławnym wzorze: x=x0+v0*t+(1/2)*a*(t^2), zaznaczę że x0=0
No ale podstawienie do wzoru to już nie moja działka ;)

Legenda:
t^2 - oznacza t do kwadratu, jeśli byłby kłopot z odczytaniem...
 

Karolowy Pabloski

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
413
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Starachowice POL / GBR
No chlopaki. Pokazujecie klase.
Widze, ze przedmiot o bardzo duzym wspolczynniku zawilosci dla zwyklego zjadacza chleba, dla was to male piwo przed sniadaniem.
Gratulacje !!
 

Shurry

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2005
Posty
2
Punkty reakcji
0
Dzięki bardzo!!! Uratowałeś mi życie! Sama bym tego w życiu nie zrobiła. Pozdrawiam :D:D:D
 
Do góry