POST

kizia_mizia

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2005
Posty
2 850
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
z zamku..
A czym dla Was jest ten okres roku liturgicznego? Jakie macie postanowienia wielkopostne?
Dla mnie jest zmianą swojego dotychczasowego "grzesznego" zachowania.
Czekanie na zmartwychwstania Pana Jezusa.
Nie jem przez te 40 dni słodyczy i mięsa oraz "zabaw hucznych nie urządzam" :]
I staram się zmieniać na lepsze :}
 

olenkat16

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
55
Punkty reakcji
0
Ja chyba dopiero teraz zaczynam dostrzegac po co jest ten cały wielki post. Wczesniej jakos nie zwracałam uwagi wszystko wydawało sie prostsze i nie wiedziałam po co są te całe postanowienia. Zawsze sobie cos postanawiałam ale to chyba tylko z tego powodu ze kazdy miał jakies postanowienie a ja nie chciałam byc gorsza Ostatnio bardzo długo sie zastanawiałam jakie wybrac sobie postanowienie bo miałam bardzo długa liste i doszła do wniosku że w okresie wielkiego postu bede sie starac nie przeklinac (chociaz to strasznie trudne) Zastanawia mnie jedno i troche to nie dotyczy tematu ale jak ktos bedzie cos wiedział na ten temat to niech napisze Czy picie alkoholu i palenie papierosów bedac nieletnim jest grzechem, a jesli tak to jakim ciezkim czy lekkim. Przygotowuje sie teraz do bierzmowania i mam bardzo ciezki dylemat bo musze zaliczac co miesiac spowiedz Teraz chyba tak naprawde czuje ze Bog jest blisko mnie i nie jest mi obojetny. PROSZE PISZCIE JAK COS WIECIE NA TEMAT MOJEGO PYTANIA. INTERESUJA MNIE TYLKO SZCZERA ODP Z GÓRY WSZYSTKIM DZIEKUJE pozdro
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
dla mnie to okres jak każdy inny.. :p
nie potrzebuje wielkiego postu żeby robić sobie jakieś postanowienia :p
 

Tux

a co to jest ranga?
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
633
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Tarnów (no - prawie)
Ja postanowiłem zrezygnować z gier komputerowych, czytać codziennie Pismo Święte (jeden rozdział). Poza tym chę poprawić swoje podejście do ludzi i w ogóle do świata. Oczywiście co do imprez to wiadomo - w poście nie ma o tym mowy. No ale w mojej okolicy to nigdy nie było masowych imprez na poziomie więc z tym problemu nie ma.
 

veleda

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2005
Posty
3 065
Punkty reakcji
1
Spróbuję zaprzestać przeklinania :) I nie będę jeść w ogóle słodyczy :D
 

kasia_bronowice

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
1 108
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraków
U mnie w Krakowie sa masowe imprezy organizowane nawet w czasie postu :) Krakow to bardzo imprezowa miasto ktore bawi sie 365 lub 366 dni w roku :). Generalnie w czasie postu staram sie nie bywac na zadnych hucnzych imprezach no chyba ze to urodziny ktoregos z bliskich przyjaciol to wtedy robie wyjatek. Co do wielkopostnych postanowien, to jeszcze takich nie podjelam. moim zdnaiem nie ma sensu postanawiac sobie nie zrobie tego czy tamtego albo zaczne robic to cyz tamto bo najtrudniej dotrzymuje sie wlasnie takich ostanowien... ja po prostu staram sie spedzic ten czas na rpzemysleniach i zastanawianiu nad moim zyciem...
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
Miło z Twojej strony, że wreszcie dasz mi chwilę wytchnienia :p
 

mirekb

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2005
Posty
274
Punkty reakcji
1
Miasto
mam wiedzieć?
Dziwny to okres. Ja osobiscie zupelnie nie widze sensu poszczenia zgodnie z odgornymi zaleceniami kościoła (nie jesc miesa itp). Dla czego niby miesa jesc bysmy nie mieli? Dlaczego imprez nie organizowac? Takie bezmyslne poszczenie uwazam za zopelnie bezsensowne. Co innego jak ktos sam sobie okresla sposob poszczenia, czego sie wyzeknie przez 40 dni.

JA tam dni wielkopostne traktoje jak kazde inne, chociaz mozna powiedziec ze jestem wiezacy (na swoj sposob :p ).
Po pierwsze: Dlaczego niby pościc akurat w te dni a nie inne?
Po drogie: Jesli cos nie jest zle to dla czego niby na 40 dni sie tego wyrzekac? Jesli natomiast cos jest zle to zmienic nalezy to niezwlocznie, bez zwarzania na posty.
 

Tux

a co to jest ranga?
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
633
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Tarnów (no - prawie)

Dziwny to okres. Ja osobiscie zupelnie nie widze sensu poszczenia zgodnie z odgornymi zaleceniami kościoła (nie jesc miesa itp). Dla czego niby miesa jesc bysmy nie mieli? Dlaczego imprez nie organizowac? Takie bezmyslne poszczenie uwazam za zopelnie bezsensowne. Co innego jak ktos sam sobie okresla sposob poszczenia, czego sie wyzeknie przez 40 dni.


Co do jedzenia mięsa w Wielkim Poście to nie ma jakiegoś zakazu przez całe 40 dni. Z tego co wiem to pości się w Środę Popielcową (3 posiłki dziennie bez mięsa) i piątki. Jeśli chodzi zaś o imprezy - z tego co wiem to Kościół zmienił 5 przykazanie kościelne z "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" na "Troszczyć się o potrzeby Kościoła". Dlatego chyba nie ma jakiegoś odgórnego zakazu w tej kwestii. Jednak dla dobrego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych taki post jest jak najbardziej wskazany.


Po pierwsze: Dlaczego niby pościc akurat w te dni a nie inne?
Po drogie: Jesli cos nie jest zle to dla czego niby na 40 dni sie tego wyrzekac? Jesli natomiast cos jest zle to zmienic nalezy to niezwlocznie, bez zwarzania na posty.


Dlaczego akurat teraz? Bo poprzedzają one Wielkanoc najważniejsze święto dla katolików. Post ma służyć rozwojowi duchowemu, a wyrzecznia służą hartowaniu siły charakteru i ducha.
 

kasia_bronowice

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
1 108
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraków
Woczraj jak byłam w srode popielcowa w kosciele ksiadz wysunel stwierdzenie na kazaniu ze wszysktie rzeczy amterialne z a jaimi gonimy tautaj na ziemii sa tlyko prochem i ze clzowiek powinien dazyc do wartosci wyzszych w czym szczeoglnie powien pomoc im okres wielkiego postu... zgadzam sei z pierwsza czescia teog stwierdzenia z epowinnismy dazyc dow arotsci wyzszych niz tlyko to co ozemyzdobyc kupic cyz posiasc, ale czy wielki post koniecnzie musi nam byc do teog potrzebny. z pewnoscia ulatwia on wymusznee na sobie jakichs postanowien i podjecia jakichs staran ku staniu sie lepszym, ale nie sadze by przez post byla to ejdyna droga. uwazam ze cale czycie a nie tlyko rpzez te 40 dni powinnismy szukac siebie lepszego - duchowego zamaist teog dla krotego liczy sie tlyko to co ziemskie i materialne... uwzam zreszta z ejak ktos chce tychw arosci szukac to bez wzgledu an to czy ten post jest czy go nei ma to i tak do nich dazy...
 

mirekb

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2005
Posty
274
Punkty reakcji
1
Miasto
mam wiedzieć?
Co do jedzenia mięsa w Wielkim Poście to nie ma jakiegoś zakazu przez całe 40 dni. Z tego co wiem to pości się w Środę Popielcową (3 posiłki dziennie bez mięsa) i piątki. Jeśli chodzi zaś o imprezy - z tego co wiem to Kościół zmienił 5 przykazanie kościelne z "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" na "Troszczyć się o potrzeby Kościoła". Dlatego chyba nie ma jakiegoś odgórnego zakazu w tej kwestii. Jednak dla dobrego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych taki post jest jak najbardziej wskazany.

A dlaczego miesa jesc niemozna? A ryby mozna? A jak ktos nie lubi miesa albo wegetarianem jest? Jakie przygotowanie jest "dobre" i co ma do tego mieso?
Jak sama nazwa wskazuje przykazania koscielne zwiazane sa z kosciolem, wiec co maja one wspolnego z Bogiem?? To ze jakis facet ubiera sie w sukienke i koloradke zaklada nie oznacza ze ma prawo wyreczac Boga w praw tworzeniu.
 

kasia_bronowice

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
1 108
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraków
tez sie zastanawialam kiedys dlaczego nie mozna miesa a ryby tak. ryby mozna ponoc dlatego ze Jezus je jadl na ostatniej wieczerzy czy jakos tak :)
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
w sumie nie robilam zadnych postanowien- nalogow nie posiadam, jedynie co uwielbiam to slodycze, ale je ograniczylam juz przed Wielkim Postem

Wielki POst ma byc czasem zastanowienia i wyrzeczenia, byc dobrze przygotowac sie do Wielkanocy
 

kasia_bronowice

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
1 108
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraków
Ja tez nie podjelam zadnego postanowienia, po prostu w tym roku bd sie zastanawiala nad swoim zyciem...
 

Pancernik

Czarna Mamba
Dołączył
6 Październik 2005
Posty
3 196
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
z Nienacka
Ja nie mam zadnego postanowienia :( Staram sie ,,przestrzegac: zasad ktore w Wielkim Poscie obowiazuja, ale nie zawsze sie to udaje.... Tak samo jak w czasie Adwentu.... :(
 

kasia_bronowice

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
1 108
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraków
Na szczescie wczasie adwentu zniesli juz zaka chodzenia na imprezy z racji tego ze jest to radosne oczekiwanie :)... a co do wielkiego postu to na prawde trudno jets zastosowac sie do niekotorych koscielnych wymogow a co dopiero wymyslac dodatkowo wlasne...
 
Do góry