Porównanie książki z jej adaptacją... - ustny PL

mackingus

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2005
Posty
321
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Toruń
Piszę pracę z polskiego na temat:

"Porównaj wybrany tekst literacki z jego filmową adaptacją i oceń filmowe środki przekazu."

Może ktoś pisał już taką prezentację, albo wie co tam napisać tak bardziej z punktu widzenia polonistów. Wtedy byłoby bardzo miło, gdyby takowa osoba napisała coś w tym temacie :) Jeżeli nie pisałeś (-łaś) nic takiego, ani nie masz zbytniego pojęcia o polaku, ale masz jakiś pomysł to też poproszę ;)

Na razie wiem, że muszę napisać coś o zmianach w filmie w porównaniu do książki i coś powciskać, że jak się ogląda film to nie ma takiego klimatu, jak przy czytaniu książki, nie przeżywa się wszystkiego w ten sam "magiczny" sposób itp. Ale tego będzie raczej za mało...

Na pewno uda mi się za to uciąć sobie jakieś 4-5 min. z prezentacji dzięki puszczeniu fragmentów filmu :) Mimo wszystko trzeba jeszcze jakoś zagospodarować te pozostałe 8-10 minut :)

Proszę o Twoje pomysły :help: :)
 

jenndor

I need some fine wine and you, you need to be nice
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
1 099
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
z kosmosu... :)
na początek polecam zapoznanie się z którąś z tych pozycji:

Alicja Helman, Twórcza zdrada. Filmowe adaptacje literatury, Ars Nova 1999.

Aleksander Jackiewicz, Niebezpieczne związki literatury i filmu (niestety nie pamiętam wydania)


Jaki film wybrałeś?

w razie jakichś szczegółowych pytań, pisz na PW, w miarę możliwości pomogę (robię specjalizację filmoznawczą na filologii polskiej, więc może się przydam), ale uprzedzam, że na forum jestem głównie w weekend, więc wtedy też będę odpisywać :)
 

NatallicA

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2007
Posty
541
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Gdybym miała taki temat wybrałabym "Lawę" Konwickiego. Super rola Holoubka. Niesamowita Wielka Improwizacja. Poza tym "Dziady" całkiem przyjemny utwór jeśli ktoś lubi romantyzm :D
 

mackingus

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2005
Posty
321
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Toruń
Hmmm.. Nie bardzo chcę podawać tytuł książki, bo zaraz będzie pełno komentarzy, że "czemu taka?", "przecież to się nie nadaje" i temu podobne, bo ta książka raczej nie jest w kanonach polonistów :)

Mi chodzi raczej o jakieś podpowiedzi, co można by w takiej pracy napisać. Wiem, że muszę porównać książkę z filmem i najlepiej znaleźć jakiś fragment filmu i im puścić, ale to nie będzie stanowiło dla mnie większego problemu (właśnie z powodu, że wybrałem tą właśnie książkę) :)

Potrzebuję przede wszystkim jakichś rad co tam można napisać oprócz tego...

Z góry dzięki za pomoc :)
 

paollino

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2007
Posty
1
Punkty reakcji
0
Wiesz ja mam temat : Dramat szekspirowski w adapracjach filmowych :) I też mam porównać. Na szczęście nasza kochana polonistka zrobiła "konsultacje" maturzystom i mogliśmy sie po lekcjach do niej zgłaszać i pomagała nam wybrać książki i układać plan. Ja będę porównywać na pewno sposób kreacji bohatera i przestrzeni w filmie i książce no i jakieś kluczowe sceny - jak zostały pokazane w filmie a jak w dramacie ;)
 

dr4gster

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2007
Posty
4
Punkty reakcji
0
Ja mam temat: "Boahterowie literaccy i ich filmowe kreacje"... Jest troszke trudniej niż w wypadku porównywania utworu ltierackiego do adapatacji filmowej dlatego że przedstawiając krótkie streszczenie utworów moja praca juz odbiegała by od tematu. Łatwiej znaleźc różnice w całych dziełach niż w zachowaniach i cechach psozczególnych bohaterów.
Opieram się na: "Pianiście", "RObinsonie Cruzoe", "Zemscie" i "Ojcu CHrzestnym"....
Ale jeszcze rpawie miesiąc więc tym się nie przejmuje zbytnio :)
 

mackingus

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2005
Posty
321
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Toruń
To jest mój plan:

III Ramowy plan wypowiedzi
1. Określenie problemu:
Definicja adaptacji i jej podział. Uzasadnienie wyboru danego dzieła.
2. Kolejność prezentowanych argumentów:
- Problematyka dzieła literackiego.
- Książka a jej filmowa adaptacja.
- Sceny dodane i wycięte – funkcja tych zabiegów.
- Ocena filmowych środków przekazu (muzyka, efekty specjalne, scenografia i gra aktorów).
3. Wnioski
Podsumowanie zabiegów reżysera i scenarzysty. Ocena adaptacji.


Może się komuś przyda... :)
 

jenndor

I need some fine wine and you, you need to be nice
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
1 099
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
z kosmosu... :)
ooo, bardzo fajny plan:) widzę, że doskonale poradziłeś sobie z tematem...
a pracę już napisałeś? :)
trzymam kciuki za ustna :eek:k:
 

SmoQ

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2007
Posty
35
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Jarocin
ja mam podobny temat tylko, że mam ocenić adaptacje Wajdy...dość fajny mi się wydaję wybrałem "popiół i diament" Wesele" i "panny z Wilka" o tym ostatnim mam najmniej... może ma ktoś podobny temat?? a robicie może prezentacje multimedialną na maturę?? bo ja chciałem i nie wiem jak ją zrobić tzn nie mam jako takiej koncepcji na nią może ma ktoś jakieś rady??

jak ma ktoś podobny temat to mogę pomóc!!! jak by co piście
 
Do góry