Pomoc odnośnie prezentacji ustnej

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Witam.
Niedługo czeka mnie matura, więc i prezentacja ustna z języka polskiego. Moim tematem jest "Specyfika świata przedstawionego w literaturze fantasy" - dobrze trafiłem, nie ukrywam. Mam pytanie co do jednej rzeczy, jak wiadomo rychło trzeba będzie oddać konspekt na tą też maturę jednak nie wybrałem jeszcze jednego dzieła literackiego, tylko jednego, którego brakuje mi do konkretnego poparcia argumentami mojego twierdzenia, że specyficzną cechą świata literatury fantasy jest ożywienie elementów mitologii, autentycznych lub czasem stworzonych przez autora. Na poparcie drugiej opcji mam wystarczająco dużo argumentów, potrzebuje jednak jakiegoś dzieła fantasy, w którym wyraźnie widać inspiracje, wpływ na życie bohaterów itp. przez jakąś mitologię - najlepiej gdyby nie była to mitologia słowiańska, ją już opracowałem.

Chciałbym, żeby te odniesienia były dosyć wyraźne - np występowanie bóstw o tych samych imionach, dziedzinach, bohaterów mitologicznych bądź stworzeń. Interesują mnie takie mitologie jak egipska, grecka, sumeryjcka, nordycka.

Z góry dziękuję także za opracowania tematu dotyczące, jeżeli ktoś posiada.
 

rozstajnedrogi

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
A. Górski, Sagi islandzkie, Warszawa 1960 i przede wszystkim A. Załuska-Stromberg (sagi o Gunnlaugu Wężowym Języku, Njalu, Egilu, Fridthiofie Śmiałym i Saga rodu z Laxdam wszystko ukazało sie na przełomie lat 60 i 70 XX w.). Autorka ta napisała również Edda poetycka, Wrocław 1986 (seria Ossolineum Biblioteka Narodowa, seria II, nr 214)
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Na pewno skorzystam, lecz jeżeli to możliwe prosiłbym o jakieś wydawnictwa bardziej i łatwiej dostępne - lub o kontakt kogoś kto coś takiego czytał w sprawie lekkiej pomocy w konspekcie... wiem, że nic za darmo nie ma no ale może zdarzy się jakiś samarytanin. Książkę przeczytam na pewno przed prezentacją, chciałbym tylko jak najszybciej napisac konspekt.

Poszperałem trochę i co do tych podanych wyżej, są to raczej przekłady żywcem wyjęte z mitologii a ja potrzebuję książki typowo fantasy, nawiązującej do jakiejś mitologii.
 

rozstajnedrogi

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
Pamietam jedną taką książkę o Vikingach ,ale nie była to literatura zbyt wysokich lotów ...Żebym tylko przypomniała sobie jaki miała tytuł...dowiem się i dam znac.
 
Do góry