pomoc ekonomia !

martapaulina

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam. Od razu mówię, że jestem tu nowa i nie wiem czy umieściłam temat w dobrym miejscu, także proszę o życzliwość.
Potrzebuję pomocy przy jednym zadaniu.
W przeszłości w Polsce wystąpiła sytuacja, w której rząd podniósł znacząco ceny papierosów. W wyniku tego import papierosów się zwiększył, a budżet zmalał. Rząd chciał w ten sposób "wzbogacić się", a wyszło zupełnie inaczej. Dlaczego tak wyszło ?
 
M

Mitsuoka

Guest
Trochę mało danych... Przypuszczam, że chodzi tutaj o nielegalny import z którego rząd nie miał ani grosza ;) Poza tym jeżeli popyt jest elastyczny, to zwiększenie cen powoduje jego spadek, przez co i wpływy do budżetu się zmniejszają. Problem tylko polega na tym, że popyt na używki jest bardzo nieelastyczny ;)

Na gruncie ekonomii teoretycznej skupiłbym się jednak na krzywej Laffera - jak przekroczysz pewien poziom opodatkowania wpływy spadają.
 

kasaartura

Laserowa depilacja
Dołączył
30 Listopad 2008
Posty
1 087
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
CHEŁM
Dlatego że politycy są słabo myślący.
Pewnie mieli nadzieje że zrobią lepszą kontrolę na granicach i skończy się przemyt fajek i alkoholu.
Podatek na te używki jest ogromny a i tak PAŃSTWO NA TYM TRACI jeżeli weźmie się pod uwagę ile państwo wydaje kasy na leczenie raka płuc - zachorowania są w większości spowodowane paleniem tytoniu.
Ile miliardów państwo traci na osobach uzależnionych od alkoholu, wydaje na odwyki, czy na terapie AA.
NAJLEPIEJ ZAKAZAĆ PAPIEROSÓW I ALKOHOLU, A ZALEGALIZOWAĆ TWARDE NARKOTYKI
 
Do góry