Polska jest Chrystusem narodów.

katarzyna.22

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Kurcze, dostałam dzisaj próbke wprostu i oni tam obalają jakies mity, w każdym razie jeden mnie totalnie rozwalił, a dotyczył naszej "misji" i przekonania polaków o swojej szczególności.
generalnie wprost uważa, że tak naprawde, to poczucie misji mają rosjanie, którzy - uwaga - uważają się za "trzeci rzym", amerykanie, którzy myśla, że są nową jerozolimą, i niemcy, którzy chcą nawracać "słowiańskie narody".

Więc chyba nie jest z nami aż tak, źle, a to że kilku medialnych głupków wierzy w swoja szczególną misję, nie robi z tego od razu całej polski ;)

A co ty o tym sądzicie?
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Mesjanizm to wymysl Mickiewicza i innych takich. Mnie to nie przekonuje. Polityka jest twarda i oparta na racjonalnych przeslankach (nie zawsze ale jesli cos mozna okreslic dobra polityka to tylko taka wlasnie czyli racjonalna). My mamy cos takiego ze chcemy wierzyc we wlasna szczegolnosc i role na tym swiecie. Nie zaprzeczam ze byly momenty historii kiedy odekralismy bardzo istotna role ale to nie zmienia faktu ze przypisywanie sobie jakis mistycznych misjii jest droche dretwe...
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Zawsze byłem zadowolony w szkole z wyjścia z okresu mesjanizmu ponieważ dla mnie wiązał się ze ślepym zapatrzeniem w swój kraj w połączeni z fanatyzmem religijnym a do obu tych rzeczy mi coż.... przynajmniej daleko. Myślę że masz rację, nie jest u nas tak źle w porównaniu z tymi 'mocarstwami' gro z ich polityków uważa, że w najbliższej przyszłości ich poglądy rozszerzą się bezproblemowo na cały świat...

Mesjańska rola Polski miała polegać przecież na niejakiej 'śmierci' narodu i zmartwychwstaniu? Pokazaniu, że przy obecnych tamtym czasom uciskach Polska oddała się wierze? Nie lubiłem tego nigdy - mamy być 'fajni' pokazując innym narodom, że z nas :cenzura:? Komfornizm... a do jakiej trudnej sytuacji miałoby to się odnosić w czasach dzisiejszych? Ta ideologia nie ma już prawa życia.
 

ahaps

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2008
Posty
33
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Warszawa
Ja też dziś dostałam tę gazetkę "Wprost", ale tam był tylko fragment artykułu. :( Ale tak w ogóle to studiuję filologię polską, więc miałam dużo do czynienia z Mickiewiczem i Polską - Chrystusem Narodów i wierzcie mi, że to jest dużo bardziej zagmatwane niż się wydaje i praktycznie w kazdej epoce literackiej ten temat był poruszany.
 

katarzyna.22

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Mesjanizm to wymysl Mickiewicza i innych takich.

Nie zaprzeczam ze byly momenty historii kiedy odekralismy bardzo istotna role ale to nie zmienia faktu ze przypisywanie sobie jakis mistycznych misjii jest droche dretwe...

Mnie osobiście polski mesjanizm kojarzy się z nagabywaniem prawicowców i kościoła katolickiego. Szkoda, że świat nas tak odbiera... Ale cóż, to Polska własnie...

Myślę że masz rację, nie jest u nas tak źle w porównaniu z tymi 'mocarstwami' gro z ich polityków uważa, że w najbliższej przyszłości ich poglądy rozszerzą się bezproblemowo na cały świat...

Owszem oni tak uważają, ale tak naprawde, nie są postrzegani przez resztę świata, jako kraje, które wierzą w swoją misję, a polska niestety tak, i tutaj moim zdaniem jest problem.

Mesjańska rola Polski miała polegać przecież na niejakiej 'śmierci' narodu i zmartwychwstaniu? Pokazaniu, że przy obecnych tamtym czasom uciskach Polska oddała się wierze? Nie lubiłem tego nigdy - mamy być 'fajni' pokazując innym narodom, że z nas :cenzura:? Komfornizm... a do jakiej trudnej sytuacji miałoby to się odnosić w czasach dzisiejszych? Ta ideologia nie ma już prawa życia.

Ja mam wrażenie, że Polska lubi się umartwiać nad swoim trudnym losem, lubimy powspominać, jak to było ciężko, jak nam źle było i jest nadal, dlatego "jesteśmy tacy wyjątkowi".

Ja też dziś dostałam tę gazetkę "Wprost", ale tam był tylko fragment artykułu.

miałam dużo do czynienia z Mickiewiczem i Polską - Chrystusem Narodów i wierzcie mi, że to jest dużo bardziej zagmatwane niż się wydaje i praktycznie w kazdej epoce literackiej ten temat był poruszany.

Bo oni tylko w kawałkach obalali mity, jednym z nich była polska, jako chrystus narodów, po prostu przeczytałaś (łeś?) tylko niektóre, no ale to nie ważne, mi chodzi o to, że w tym momencie, polska nadl uważa się za chrystusa narodów, a raczej jest tak postrzegana przez paru medialnych osobników i resztę świata, chociaż jak się okazuje, większe prawdopodobieństwo do określania się w ten sposób mają inne kraje, o których nie krąży tak negatywna opinia.

Dla mnie ta cała misja, to raczej nie jest pozyttywnie odbierany przekaz...
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
jest kilka przepowiedni o tym, ze kiedys Polska bedzie krajem, ktory zapoczatkuje duchowa odnowe swiata, da sygnal do zmian. mowili o tym np. Stefan Ossowiecki i ojciec Czesław Klimuszko. moze to jest ten mesjanizm i powolanie Polski :D
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
lol mesjanizm i liczba 44 jako Karol Wojtyla

Hahahahahahahaha zalosne
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
Taa Polska Chrystusem narodów. No ale tak na marginesie w koncu nie tak bardzo dawno pewna grupa posłów chciała obwołać Jezusa królem Polski. Może to pierwszy krok do mesjanizmu?
 

gzumbki

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2008
Posty
2
Punkty reakcji
0
Dla mnie Polska jak Chrystus narodów to symbol gdzie my zawsze oddajemy siebie za innych a potem na krzyz i cierpimy
Tak było nie raz a że lubimy wysłac naszych chłopaków na pomoc to dopiero nasza cecha
Warto poczytać pozostałe mity np. 3 gdzie zachód ma nas zbawic i kiedy przejmiemy ich wzorce kulturowe. No i jak zawsze Francuzi mądrzą się bardzo a kiedy u nas była kanalizacja oni szczali za kotary czy pod schody. Do tej pory śmierdzi moczem w pałcu Marii Antoniny w Wersalu i już nie będę wspominał o zarośniętych pachach Francuzek :)
Może by to sprawdzili pogromcy mitów w Discovery hehehe
Mit obalony :papa:
 

katarzyna.22

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Wiesz co to jest prawica? Poczytaj posty osob z tej opcji ktorzy pisza na forum i zobacz czy promuja mesjanizm. Nie pisz bzdur.

Wiem co to jest prawica w polsce, i wiem, że w polsce prawice można podzielić na poglądy gospodarcze i społecznościowe, a właśnie społecznościowi prawicowcy mają moim zdaniem skrzywienie misyjne.

Jeżeli Cię uraziłam, to przykro mi, takie jest tylko moje zdanie
 

basiacop

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2008
Posty
24
Punkty reakcji
0
Wiek
42
Miasto
Warszawa
Zgadzam się z autorami artykułu we "Wprost": "Nasze przekonanie o misji nie jest więc niczym nadzwyczajnym, a raczej typowym komponentem myślenia o sobie każdego normalnego narodu." - cytat z "Wprost".
 

Odwet

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
23
Wiek
21
Miasto
Ojczyzna Orlich Gniazd
Dlatego ja uważam, że takie przekonanie jest całkowicie zdrowe! To daje mi siłę i wiarę, w to że warto walczyć za ten kraj.



Gorzej, gdy 'przekonanie o własnej wyjątkowości' narzuca się komuś innemu, tak jak w przypadku narodu o którym pisałem wyżej.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Wiem co to jest prawica w polsce, i wiem, że w polsce prawice można podzielić na poglądy gospodarcze i społecznościowe, a właśnie społecznościowi prawicowcy mają moim zdaniem skrzywienie misyjne.

Jeżeli Cię uraziłam, to przykro mi, takie jest tylko moje zdanie
Skrzywienie to masz ty jesli chodzi o obraz prawicy w Polsce.
 

ahaps

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2008
Posty
33
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Warszawa
Zgadzam się z autorami artykułu we "Wprost": "Nasze przekonanie o misji nie jest więc niczym nadzwyczajnym, a raczej typowym komponentem myślenia o sobie każdego normalnego narodu." - cytat z "Wprost".

Tylko, że ta nasza "misja" wiecznie łączy się z cierpieniem za innych. <_<
 
Do góry