Polepszenie pamięci - ćwiczenie i wspólna zabawa :)

M

MacaN

Guest
Siemka ! :) Mam dla was fajną propozycję - poćwiczmy razem pamięć, polepszmy prace mózgu i przeprowadźmy między sobą mała rywalizację. Jedyne, co jest potrzebne do grania w tą grę to

- talia kart i uczciwość ( przede wszystkim )


Zasady proste : macie dowolnie dużo czasu na zapamiętanie kart, patrząc się na nie. Jak uznacie, że zapamiętaliście, to składacie je i mówicie kolejno, jaka karta ma jaką figurę, wielkość i kolor :) Mówicie, jaka to karta leży na samym dole i sprawdzacie tą jedną kartę. Jeśli macie rację, to ją odrzucacie i zgadujecie następną i tak do skuchy albo do zakończenia talii kart.

Wyniki wypisujmy tutaj :)


Może kiedyś zrobimy takie małe zawody przez skype ? :p Ale to przyszłość ;) Póki co w ramach " treningu " zapraszam do chwalenia się swoimi rekordami. Przy okazji będziecie się stawać coraz to mądrzejsi. Łatwiej będzie wam sie przyswajała matematyka, fizyka, języki obce i ogólnie cała nauka.


No i cóż - mój wynik może imponujący nie jest, ale dopiero z 20-30 min. temu zacząłem tak się bawić :) Póki co udało mi się zapamiętać bezbłędnie kolejno 15 kart :)

// już 16 kart :) A z jedna pomyłką ( pomylił mi się kolor kier z karo ) 17
 

Attachments

  • 2039567377.jpg
    2039567377.jpg
    40,9 KB · Wyświetleń: 29
M

Mabel

Guest
Fajna inicjatywa! :D Ja ćwiczę pamięć, żeby lepiej sobie radzić z językami obcymi. Stosuję ostatnio mnemotechniki i musze przyznać, że faktycznie jest lepiej. :)
 

IceMati

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2007
Posty
29
Punkty reakcji
0
Zapamiętanie nawet całej talii kart nie jest trudne - kto nie wierzy, to możemy zrobić rywalizacje na skypie :>
Wystarczy znać jedną z mnemotechnik i poćwicz kilka minut.

Mogę wam zdradzić tę "sztuczkę" jak w kilka minut nauczyć się zapamiętywać całą talię ;)
 
M

MacaN

Guest
Ja tam żadnych technik się nie uczyłem :D

Jeśli możesz, to zdradź nam tę " sztuczkę " :p Ja bardzo chętnie dowiem się czegoś nowego.
 

Dante190884

Użytkownik Roku
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
201
Punkty reakcji
7
Miasto
Kraków
Zapamiętanie nawet całej talii kart nie jest trudne - kto nie wierzy, to możemy zrobić rywalizacje na skypie :>
Wystarczy znać jedną z mnemotechnik i poćwicz kilka minut.

Mogę wam zdradzić tę "sztuczkę" jak w kilka minut nauczyć się zapamiętywać całą talię ;)

Nie musisz. Talia kart to dla wprawionego obserwatora rzeczywiście kilkanaście minut. Mój własny rekord [nie jestem jednym z tych geniuszy matematycznych] to zapamiętanie 120 cyfr po przecinku ciągu - dokładnie to była stała fizyczna. Jedni mają lepszą pamięć fotograficzną, inni słuchową a jeszcze inni znają tzw. "skróty zapamiętywania w mózgu w obszarze pamięci krótkotrwałej".
 

IceMati

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2007
Posty
29
Punkty reakcji
0
Jednak największe efekty osiąga się bez wątpienia owymi "skrótami". Zapamiętywania kard i liczb to właściwie ta sama metoda z tym, że przy liczbach nie musisz sobie zawracać głowy kolorami i figurami.

@macan
W sumie musiałbym się tu trochę rozpisać więc odeśle Cie do książki Derrena Browna "Sztuczki umysłu", którą z łatwością znajdziesz w wersji pdf chociażby na chomikuj. Możesz przeczytać całość lub tylko interesujący Cie rozdział o technikach zapamiętywania :)
 

Aker_85

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
39
Punkty reakcji
0
Cwiczenia umysłu są istotne. Dobra inicjatywa :D teraz trzeba zakupić talie kart.
 

puzzlefan

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2013
Posty
8
Punkty reakcji
0
Miasto
warszawa
Dobrym polepszeniem pamięci a zarazem spostrzegawczości i logicznego myślenia są łamigłówki.

Już samo rozwiązywanie sudoku przestawia umysł, tak by myśleć na skróty, czyli wybrać to co najistotniejsze.

A to pomaga później przy zapamiętywaniu określonych ciągów.

Jeszcze lepszym ćwiczeniem są obrazki logiczne, z każdym dniem coraz większe i trudniejsze. Wypełniają luki w podróży, nudnym wykładzie, czy w pracy lub konferencji. Rozwiązując je ćwiczysz pamięć, ponieważ zapamiętujesz konkretne ruchy i sytuacje oraz myślenie, bo wiesz kiedy je wykorzystać.

Zasady są proste wystarczy na podstawie liczb zaczernić, niektóre pola. Pomiędzy ciągami musi być przynajmniej jedno puste miejsce. Miłej zabawy;)
 

Attachments

  • obrazek.png
    obrazek.png
    25,9 KB · Wyświetleń: 11
Do góry