Pisanie tekstu do piosenki.

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
Czesc, czy ktos z was pisze piosenki? Zaczynam wlasnie to robic i sie zastanawiam, czy macie jakies rady ktore ulatwiaja pozniej wykorzystywanie tekstu w piosence. Moze zaczynacie pisanie od wsluchiwania sie w podklad muzyczny i dopiero pozniej zaczynacie pisac?
 

deora

Nikt
Dołączył
5 Marzec 2007
Posty
1 071
Punkty reakcji
14
Jak rozumiem masz zamiar pisać do juz istniejącej melodii? Z technicznego punktu widzenia - zwykle zaczyna się od tzw. rybki czyli bezsensownych ukladów słownych, które mają tę zaletę, że pasują idealnie do muzyki (akcenty!). Ciekawego i najlepiej zaskakującego pomysłu nie da się zdobyć inaczej jak przez wymyślenie (nie chcę mówić: natchnienie, może lepiej wena - niezbędna). Pozdrawiam.
 

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
acha. Dzieki, a Ty piszesz?
Ja gram na gitarze i chce pisac cale utwory. i tak mam pare bardzo fajny tekstow ktore ulorzylem. Tyle, ze maja swietna tresc, ale nijak nie moge tego wkleic w muzyke. Mam jakby dwa swiaty, ktorych nie moge polaczyc, muzyka i slowa. sama melodia bardzo pasuje do slow, tzn. jesli piosenka jest o milosci, to w dzwiekach postaralem sie idealnie oddac klimat slow, ale nie moge zlorzyc piosenki jako calosci. Niechce zrobic jakiegos .go.wn.a :) dlatego szukam jakis rad, ktore pomoga mi w polaczeniu slow z melodia.
 

jenndor

I need some fine wine and you, you need to be nice
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
1 099
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
z kosmosu... :)
Proponuję poczytać wiersze Deory - są bardzo inspirujące ;)

Wyżej w sumie napisane zostało wszystko. Może rzeczywiście łatwiej najpierw przygotować muzykę, potem dobrać tekst, który będzie z nią współgrał? Myślę, że tak będzie Ci łatwiej, zwłaszcza, jeśli zastosujesz sie do rad Deory. Trudniej chyba dobrze dopasować melodię do słów, czego dowodem są niektóre piosenki z tekstem poetyckim, których muzyka czasem zmienia nasze "widzenie" wiersza.
Większość piosenek to schemat - wstawka, zwrotka, refren, zwrotka, refren, wariacje refrenu. Nie musisz z niego korzystać - w ten sposób piosenka nie będzie banalna. Na początek jednak można próbować na wiele sposobów ;)
 

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
acha a gdzie sa Jej wiersze? Chetnie poczytam. Moja Mama pisze cudowne wiersze i to po niej mam talent do piora, choc bledy to moja specjalnosc, nie poddaje sie ;p
 

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
juz znalazlem! Musze przyznac, ze wole krutkie wiersze, z pleta i zabawa slow. Fraszki. Ale nie koniecznie musza byc smieszne. Oczywiscie szanuje wszystkich artstow:)
 

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
hehe, nie Mama pisze zdecydowanie wiersze literackie, muzyka jest juz zawarte w Jej slowach, niema co tam wpychac zadnych nut tym bardziej gitary:) A moje teksty sa ok. Tyle ze mam klopot z sylabami itp. zeby to dopasowac do rytmu. A bledy robie zwykle tylko gdy pisze cos na predce. Zreszta sa to tylko literowki. Czesto banalne, czasem tragiczne;p W piosenkach jeszcze mi sie nie zdarzylo. Jak cos to szybko poprawiam, bo Mama nie lubi na nie patrzec;)



16 linijek to dużo?

yhym... Tzn, jak na wiersz...

Ja lubie takie, 1, 2 zdaniowe. Gra slow jest tam na pierwszym planie, nie ma zadnej historii, duzo humoru, lub refleksji. Albo tragedii...

Czytajac Twoje wiersze bardzo latwo jest sobie wyobrazic Twoj stan psyhiczny co jest wielka zaleta. Nie masz rymow, to sprawia, ze sa one bardzo powazne. Podobaja mi sie, ale to nie moj typ :)

Obserwujac inne jezyki doszedlem do wniosku ze polski jest bardzo ciekawy pod wzgledem literackim. Mozna wyrazic w slowach duzo wiecej niz w angielskim, lub niemieckim.
 

RAMZE$

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2006
Posty
704
Punkty reakcji
0
Miasto
Fotel przed klamotem
tekst sie pisze do melodii
przynajmniej z tego co wiem

dziwne jest zresztą najpierw napisanie tekstu w potem granie melodii, i nie tylko ja tak uważam

1 lub 2 zdaniowe?? to disco polo czy jak?? bo jeśli tak to dziwie się że masz problemy

w każdym razie podsumowując
tekst pod melodia nie melodia pod tekst


ale

"Mam jakby dwa swiaty, ktorych nie moge polaczyc, muzyka i slowa. sama melodia bardzo pasuje do slow"
tego nie rozumie, albo pasuje albo nie
a Ty twierdzisz że Ci pasuje jedno do drugiego ale nie możesz połączyć

chyba nie czuje tego natchnionego poezją toku myślenia
 

Boy17

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2007
Posty
433
Punkty reakcji
0
Miasto
ze!
1 lub 2 zdaniowe?? to disco polo czy jak?? bo jeśli tak to dziwie się że masz problemy

hehe, jakbys przeczytal nieco wolniej, bys zrozumial ;p 1, 2 zdaniowe, lubie wiersze, w swoim poscie zacytowalem deore, ktora mowila o wierszach, wiec niewiem dlaczego zrozumiales go tak dziwnie :)

1, 2 zdaniowe piosenki, haha, dobre;p

tego nie rozumie, albo pasuje albo nie
a Ty twierdzisz że Ci pasuje jedno do drugiego ale nie możesz połączyć

melodia pasuje do tekstow pod wzgledem klimatu, emocji. Dzwieki oddaja tekst i odwrotnie. Ale nie potrafie tak tego wszystkiego razem zaspiewac, ze wzgledu na ilosc sylab w zdaniach, predkosc utworu itp. Zreszta to juz nie aktualne, bo udalo mi sie wkoncu wszystko ze soba zlorzyc bardzo ladnie :) musialem posluchac troche moich faworytow (m.in Jack Johnson) i wracajac do swojego stylu siedziec, siedziec i tworzyc... 1 piosenka juz jest gotowa w 10%. Teraz mam problem bo utwor mozna zaspiewac na miliony roznych sposobow i niewiem ktory wybrac ;) ale w tym mi przeciez nie pomozecie :)) musze przyznac, ze warto sie zastanawiac co przez dany utwor chce sie powiedziec, bo bez tego moze niemiec sensu...

chyba nie czuje tego natchnionego poezją toku myślenia

gdy pisze posty, nie jestem 'natchniony poezja' i prosze, czytaj nastepnym razem wyrazniej bo to wcale nie jest fajne tlumaczyc komus jak dziecku cos oczywistego ;p
 
Do góry