Patriotyzm/Nacjonalizm

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
Po pierwsze - jestem patriotą

Po drugie - jestem katolikiem (normalnym, umiarkowanym, z daleka od oszołomów ;))

Po trzecie - chciałbym gdzieś działać, w jakiejś organizacji młodzieżowej gdzie ludzie myślą podobnie jak ja. I teraz pytanie - do jakiej?

Przeglądałem podejście dwóch przeciwników sprzed wielu lat na których podejściach toczą sie teraz dyskusje - Dmowski vs. Piłsudski.

Dmowski (i wszyscy współcześni narodowcy np Młodzież Wszechpolska albo Narodowe Odrodzenie Polski) pod pewnymi względami jest mi podobny a pod innymi nie. Religia - tak. Patriotyzm - tak. Ostrzejsze kary - tak. Ekologia - tak. Skupienie się na gospodarce polskiej a nie tylko import - tak. Zmniejszenie machiny biurokratycznej, posłów, radnych etc - tak. Wzmocnienie polskiej armii - tak. Antysemityzm - absolutnie nie. Rasizm i agresja(nie u wszystkich przedstawicieli) - absolutnie nie. Podejście anty-niemieckie, pro-rosyjskie - nie.

Piłsudski (tu na zasadach przeciwności) Podejście pro-niemieckie anty-rosyjskie - tak. Socjalizm - trudno powiedzieć, zależy w jakiej opcji - jak łagodny to może na tak,jeżeli ostry - bardzo na nie. Podejście bardzo silnej Polski - tak. Brak walki ze mniejszościami - tak. Itd. Itd.

Jestem trochę rozdarty bo nie ma czegoś takiego co odpowiadałoby moim nastrojom. jakie są wasze? Co w ogóle sądzicie o patriotyzmie albo nacjonalizmie?

Ps. wiem że obok jest temat podobny ,,rasizm..." ale jak widać różni sie od mojej kwestii.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
Daj spokoj. Swiat nie jest czarny albo bialy. Nie szufladkuj sie wstepujac do tej, badz tamtej organizacji. Badz soba. Ja np jestem katolikiem, ale uwazam, ze panstwo powinno homo zagwarantowac sluby cywilne (koscielne nie, bo religie wybierasz sam i tym samym musisz sie dostosowac, obywatelem danego kraju jestes majac to odgornie narzucone). Uwazam, ze kazy ma prawo wyznawac religie jaka chce, ale nie chce w Polsce widziec np. Islamu, bo Katolicyzm jest czescia naszej tozsamosci narodowej. Jak widzisz, mozna roznie postrzegac pewne sprawy.
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
Katolicyzm jest czescia naszej tozsamosci narodowej
Do wojny co trzeci obywatel RP był niekatolikiem, a największą potęgą byliśmy w czasach gdy obywatelami byli oprócz Polaków - Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy, Litwini, Rusini itd. Islam sam w sobie nie jest zły(poligamia i te sprawy :sexy: ), ale fanatycy robią mu zły PR...Zaprzeczasz sam sobie.
 

szawi69

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2011
Posty
207
Punkty reakcji
8
Wiek
37
Miasto
strzelin
Zawsze myslalem, ze w trudnych (wojny, zabory) momentach wiara byla istotnym elementem scalajacym narod i dajacym poczucie wspolnoty. Ale widocznie sie mylilem, a JPII i te jego pielgrzymki, szczegolnie za komuny, mozna o kant d..y rozbic.
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Tak wiara scala, ale nie tylko ona o tym trzeba pamiętać. Jesteśmy polakami, dlatego chociażby z własnej tradycji państwowości powinniśmy dać możliwość wyznawania każdemu to czego pragnie. Islam ma naprawdę zły PR jak to powiedział misioor.

Ale pamiętajmy, że sama religia nie ma nic do ataków, wymysłów i innych. Bo jeśli wszystkich wpakujemy do jednego worka to można powiedzieć, że i ty jesteś za ojcem Natankiem czy innym odłamem. To my ludzie ją tworzymy dlatego nie powinniśmy skreślać jakiejś wiary tylko dlatego, że różni się od naszej i ma inne przekonanie. Bo fanatycy w każdej się znajdą. Oceniajmy po zwykłych szarych obywatelach.
 
Do góry