Patenty to złooooo

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Podam przykład który tak mnie zaszokował , że aż cały się trzęsę z wściekłości :]

Jest taki polski wynalazca, który już jakiś czas temu wynalazł i opatentował technologię, dzięki której ze zwykłych śmieci można uzyskać czystą ropę naftową. Koszty tej technologii są o wiele mniejsze niż import ropy. Niestety nie pamiętam nazwiska tego wynalazcy , jakby ktoś był tak miły to proszę o przypomnienie.

No i tak. Jest to jeden z najwiekszych wynalzaków początku XXI wieku. Odmóżdżone media jednak nic o tym prawie nie pisały, albo uznały to jako sensację typu "Polak potrafi" i koniec, są przecież lepsze tematy, jak gwałty, morderstwa itp...

Teraz troche wyobraźni. Gdyby tym panem i jego wynalzakiem zajeło się państwo, i poważnie potraktowało tą rewolucyjną metodę, mielibyśmy ropę prawie za darmo i bez żadnych limitów. Mogliśmy gwizdać sobie na Rosję i na światowe ceny ropy. Cena benzyny mogłaby być o wiele niższa. Większość plusów, minus to brak motywacji do produkcji bardziej ekologicznych paliw.

A co się stało? Shell wykupił ten patent i schował do szuflady...Nie wiem czy wiecie, ale w koncernach paliwowych są specjalne oddziały ludzi, które zajmują sie tylko i wyłącznie wykupywaniem patentów , mogących pogrązyć ich biznes...

Czyli mamy jednocześnie przykład na złoooo patentów jak i przykład wypaczeń wolnego rynku - niszczenie postępu przez zachłanne koncerny. Bo przecież podobne zagrywki są z biopaliwami. Wolny rynek to też złooooo. ;)

EDIT - juz znalazłem to było w 2007 roku - http://wiadomosci.wp.pl/kat,28434,wid,8672...ml?ticaid=15f98
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Czyli mamy jednocześnie przykład na złoooo patentów jak i przykład wypaczeń wolnego rynku - niszczenie postępu przez zachłanne koncerny. Bo przecież podobne zagrywki są z biopaliwami. Wolny rynek to też złooooo. ;)


Patenty w świecie nauki (i na "wolnym rynku"...) to to samo co koncesje na "wolnym rynku" !!! Nie krytykuj wolnego rynku za "wolny rynek" (czyli socjalizm i patenty)... :/
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
Trudno mi uwierzyć ,że uzyskał nadwyżke energii.... wydaje mi sie to z lekka dziwne. Skoro ropa została stworzona przez duże ciśnienie w ziemi i troszeczke lat mineło to jednak troszeczke energii zostało zużyte na jej stworzenie.

To tak samo jak z energią fuzyjną - zasadniczo istnieje ale energia włożona nie równa się energii jaka wychodzi z reakcji.

Fakt, że trudno mi uwierzyć w taką technologie nie oznacza ,że uważam to za rzecz niemożliwą.

Ten wynalazek byłby niemalże na równi z perpetum mobile :D. Jeden z większych wynalazków w historii wszechświata.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Patenty w świecie nauki (i na "wolnym rynku"...) to to samo co koncesje na "wolnym rynku" !!! Nie krytykuj wolnego rynku za "wolny rynek" (czyli socjalizm i patenty)... :/

Czy ty myślisz, że wolny rynek nie ma wad? Przecież podałem drugi przykład (z biopaliwami) niezwiązany z patentami...

Poza tym, patenty to nie jest wymysł socjalizmu ;)

Przemax to co piszę to prawda i jest to potwierdzone, tylko nie pamietam niestety personaliów tego wynalazcy :(

Dokładnie - perpetum mobile :D Podobnych technologii już troche powstało, jednak wszystkie sa w szufladach lobby paliwowego :/
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Nie wierzę w to. Powód?. Firma paliwowa nie miałaby celu w ukrywaniu takiego wynalazku/odkrycia. Produkując paliwo w tańszy i zarazem bardziej ekologiczny sposób stałaby się olbrzymią konkurencją dla innych firm paliwowych!!. Więc nawet gdyby owa technologia istniała i Shell ją wykupił to ukrywanie jej byłoby największą głupotą z finansowego pkt. widzenia.

PS. Wiem, że lobby paliwowe ma olbrzymi wpływ na technologię i czasami jej wstrzymywanie, lecz w tym przypadku technologia doprowadziłaby do wzrostu zysków firmy.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Ciężko uwierzyć... Tak jak pisze Przemax.

Chyba nadszedł czas sobie coś wyjaśnić... Nie ma czegoś takiego jak "wolny ryneK" i "socjalizm"

Jest wolny rynek (zupelnie wolny, bez absolutnie zadnej ingerencji z zewnatrz) oraz ograniczony wolny rynek (mniej lub bardziej).
 

Carrie

zagubiona w korytarzach czasoprzestrzeni
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
1 293
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Ja też nie podchodzę z entuzjazmem do tego... Nie sądzę by to było takie proste i wręcz magiczne. Ale owszem mogę się zgodzić z tym, że są tacy co wykupują patenty ale raczej nie do szuflady, tylko po to by samemu sie na nich wzbogacić. Często sprzedaje sie patenty innym krajom bo w danym kraju nie ma perspektyw rozwojowych dla jakiejs konepcji. Więc owszem inni sie wtedy wzbogacaja, a ten kto sprzedaje zarabia na tym mniej, ale gdyby nie sprzedał to to by tkwiło w tej szufladzie bez sensu. To juz lepiej dac innym i zarobic cokolwiek ;]
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
Mogło być tak ,że koszty były niższe niż z akcyzą która stanowi 300% ceny paliwa ale wyższe od wydobycia.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
No chyba ze energie do tej przemiany czerpac by z jakiegos innego zrodla (o wiele tanszego)... No ale to by bylo cos jak zamienianie ropy na węgiel... Czeli sens trudno dostrzec.

A pewna tęga głowa już udowodniła żeperpetum mobile powstać nie może.
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
a ceny ropy rosną :/

pewnie wykorzystają ten patent ( jeżeli takowy istnieje ;P ) za jakieś 50 lat, jak złoża ropy będą na wykończeniu, i paliwo będzie wtedy tak drogie jak teraz, albo i droższe. są grupy interesu, którym zależy na opóźnianiu rozwoju technologicznego, a ponad to zależy im, aby ropa ( paliwo, władza ) była w ich rękach.

Dlaczego na przykład, nie wprowadzą do seryjnej produkcji samochodów ekologicznych, tylko produkują paliwo-żerne? Bo komuś zależy na tym, aby ludzie to paliwo kupili, a nie oszczędzali.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Już zostawmy w spokoju czy był taki wynalazek czy nie.

Patenty? Uważam, że idiotyzmem jest sprzedawanie praw do nich innym (dajmy na to korporacjom). Korzyści z wynalazku powinien mieć jedynie jego twórca i nikt więcej. Patenty są dobre dopóki są patentami. Bo logiczne jest, że jeśli coś stworzyłem to chcę na tym zarobić JA i tylko JA. Nie chcę, żeby inni ludzie zarabiali na moim wymyśle za moimi plecami korzystając z mojego pomysłu.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Nie wierzę w to. Powód?. Firma paliwowa nie miałaby celu w ukrywaniu takiego wynalazku/odkrycia. Produkując paliwo w tańszy i zarazem bardziej ekologiczny sposób stałaby się olbrzymią konkurencją dla innych firm paliwowych!!. Więc nawet gdyby owa technologia istniała i Shell ją wykupił to ukrywanie jej byłoby największą głupotą z finansowego pkt. widzenia.

PS. Wiem, że lobby paliwowe ma olbrzymi wpływ na technologię i czasami jej wstrzymywanie, lecz w tym przypadku technologia doprowadziłaby do wzrostu zysków firmy.


Buahahaha to sobie nie wierz LOL. Ten wynalazek jak i postać wynalazcy są autentyczne. Media o tym mówiły/pisały ale bardzo krótko. A o tym, że Shell to wykupił i schował do szuflady oraz o tym ze robi tak cały czas z tego typu wynalazkami (a takich juz troche powstało) to wiem od...tak sprawdzonych źródeł , że włosy zjeżyłyby Ci się na głowie

Już sobie przypomniałem. Zbigniew Tokarz. News z 2007 - http://wiadomosci.wp.pl/kat,28434,wid,8672...ml?ticaid=15f93

No i co ? Dostał nagrodę i tyle. Świat nadal sie zabija o ropę bo Shell wykupił patent...
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Troche to brzmi jak najnowsza powiesc G. Lucas'a pt. Gwiezdne Wojny 2 i 1/2! :D To, ze koncerny paliwowe wykupuja rozne patenty to rzecz oczywista. Najslynniejszy to wykup silnika napedzany niby na wode, ktory zbudowal jakis hindus.

Jak na dzien dzisiejszy jedyna alternatywa jaka jest dla Polski to bardzo droga technologia, ktora jest jedynie stosowana w RPA. A mianowicie rope pozyskuje sie z wegla akmiennego.

Szczerze mowiac temat jest bez sensu, ropy jest coraz mniej i z czasem wielkie koncerny paliwowe zaskocza nas paliwami wodorowymi, jak to juz jest w 3 miastach w Japoni (faza eksperymentu).
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
No chyba ze energie do tej przemiany czerpac by z jakiegos innego zrodla (o wiele tanszego)... No ale to by bylo cos jak zamienianie ropy na węgiel... Czeli sens trudno dostrzec.
A pewna tęga głowa już udowodniła żeperpetum mobile powstać nie może.

Perpetum może nie ale jest możliwość nadwyżki energii recyclując ropopochodne materiały które możliwe ,że są składowo zbliżone na tyle że wymagają mniej energii niż np spalanie węgla.

Dużo tych może.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Czytałem kiedyś, chyba w Angorze, artykuł o polskim wynalazcy zderzaka, który całkowicie pochłania energię uderzenia. Też jakoś nikt tego nie wdrożył. A co do wykupienia i schowania do szuflady, jakiś sens może to mieć. Wdrożenie nowej technologii oznaczałoby też inwestycje, przekwalifikowanie pracowników, być może w ogóle zwolnienie wielu ludzi. To nie takie proste. Zwłaszcza przy silnych związkach zawodowych.
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
Mozesz mi cos wyjasnic? Jakim sposobem dla korporacji związek zawodowy jest problemem.... możesz mi to wyjaśnić?

Ummmm dla mnie osobiście te twierdzenie jest absurdalne. Szczególnie przy ropie gdzie tylko ułamek pieniędzy pochodzi z wydobycia reszta to przechowywanie handel, przetwórstwo. Dodajmy do tego ,że nie cała ropa pochodzi od własnych złóż to jak to wykonceptowałeś ,że związki zawodowe cokolwiek mogą albo ,że ich to cokolwiek obchodzi.
r
Ma to sens dwojaki. Ten technolog dostał nagrode ekologiczną a nie ekonomiczną. Ekologiczną za skuteczny recycling przyjmując ,że z tych ekologów nie ma ekspertów ekonomicznych.

Drugie:

- Było to narzędzie dające władze manipulowania cenami i kontroli rynku w przyszłości.
- Daje stabilność dostaw koncernu w przypadku katastrof na których oni by skorzystali i mogli wygryźć konkurencje.

Przyczyn jest mnóstwo. Czy jest to moralne? Czy większość społeczeńśtwa na tym skorzysta? Czy w ogóle korporacje to obchodzi?

NIE!
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Mozesz mi cos wyjasnic? Jakim sposobem dla korporacji związek zawodowy jest problemem.... możesz mi to wyjaśnić?

Ummmm dla mnie osobiście te twierdzenie jest absurdalne. Szczególnie przy ropie gdzie tylko ułamek pieniędzy pochodzi z wydobycia reszta to przechowywanie handel, przetwórstwo. Dodajmy do tego ,że nie cała ropa pochodzi od własnych złóż to jak to wykonceptowałeś ,że związki zawodowe cokolwiek mogą albo ,że ich to cokolwiek obchodzi.

A ty możesz mi wyjaśnić, dlaczego nie jest problemem? Bo to, co napisałeś, jest chaotyczne i ciężko się do tego odnieść.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Troche to brzmi jak najnowsza powiesc G. Lucas'a pt. Gwiezdne Wojny 2 i 1/2! :D To, ze koncerny paliwowe wykupuja rozne patenty to rzecz oczywista. Najslynniejszy to wykup silnika napedzany niby na wode, ktory zbudowal jakis hindus.

Jak na dzien dzisiejszy jedyna alternatywa jaka jest dla Polski to bardzo droga technologia, ktora jest jedynie stosowana w RPA. A mianowicie rope pozyskuje sie z wegla akmiennego.

Szczerze mowiac temat jest bez sensu, ropy jest coraz mniej i z czasem wielkie koncerny paliwowe zaskocza nas paliwami wodorowymi, jak to juz jest w 3 miastach w Japoni (faza eksperymentu).

Ale dowaliłeś stek głupot. Co brzmi jak powiesć? Przecież dałem linka.

To co piszesz jest bez sensu a nie temat.
 

Przemax

Zabójca Czasu
Dołączył
19 Styczeń 2008
Posty
3 269
Punkty reakcji
55
Wiek
39
Miasto
Białystok
A ty możesz mi wyjaśnić, dlaczego nie jest problemem? Bo to, co napisałeś, jest chaotyczne i ciężko się do tego odnieść.

Stabilność korporacji uzależniona jest od czynników geo-politycznych. Jeżeli jest od nich uzależniona to chyba mają powody by zwalniać pracowników. Tak czy nie?

Korporacja to nie fabryka. A zreszta jedynie przetwórstwo paliwowe mogłoby mieć zastrzeżenia niestabilności. Ale nie mówimy tutaj o technologiach przetwórczych a właśnie tam istnieją najsilniejsze związki zawodowe.
 
Do góry