para prezydencka pochawana na wawelu?

Status
Zamknięty.

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
K****, Polacy, o Wawel kłócą się i wychodzą na ulice. Ciekawe, czy też będzie takie larum jak za litr benzyny trzeba będzie wydać ponad 5zł.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
moze 'zasluzyl' nie jest odpowiednim slowem ... - jak wczesniej zostalo ustalone nie jest mozliwe zwartosciowanie zaslug jednostki
wg mojej skromnej osoby mozna powiedziec ze esencja postaci kaczynskiego w zaden sposob nie wspolgra z majestatem i historia wawelu - co jest takiego wyjatkowego w kaczynskim co moze zostac zapamietane na wiele lat ? poza tragiczna smiercia oczywiscie ... - nie chce w zaden sposob umniejszac jego dokonan i tego co reprezentowal  - jak wczesniej mowilem nie jest obraza powiedziec ze ktos nie powinien lezec na wawelu - jednak cos nie pasuje jesli sie pomysli o randze historycznej wawelu i randze historycznej kaczysnkiego ...

to ze leza tam osoby ktore nie powinny nie usprawiedliwia kontynuowania chowania tam takich osob ... - jak ktos wczesniej napisal dosc powszechne sa kontrowersje towarzyszace pogrzebom na wawelu - tzn ze ludzie widzieli ze chowane sa tam osoby ktore nie powinny i protestowali - tak samo dzieje sie dzisiaj ... - protestuja przeciwko temu pogrzebowi bo teraz moga (teoretycznie) jakos wplynac na ta decyzje - nie ma sensu powolywac sie na inne kontrowersyjne pogrzeby z przeszlosci ktore rowniez budzily kontrowersje bo teraz nikt nie ma na to zadnego wplywu

Odnośnie pierwszego akapitu, esencja postaci Kaczyńskiego nie ma tu nic do rzeczy. On tylko pełni funkcję reprezentacyjną. Symbol tyczy się solidarności, wyjścia Polski spod wyraźnego jarzma oraz - co najważniejsze - dalszej walki o silną Polskę. Realizowanej na tyle, na ile się dało, nieraz rozpaczliwie. Scena polityczna - wszyscy ją znamy, i wiemy że jej współczynnik konstruktywności wynosi pieniądze z budżetu. W takich warunkach można sobie, ale nawet z tego co było, dałoby się poprowadzić kampanię sukcesu. A to niemało jak na dzisiejsze standardy. Niemniej to wszystko wyniki prac bardzo wielu osób. Czy jest sens wyznaczać esencję człowieka? Wiemy przecież, że jest ona dana funkcją. Nie znamy funkcji, widzimy jedynie częściowe wyniki, jakie zwraca przy niepoznanych do końca wartościach wejściowych. Całkiem pewnie postawię tezę, iż równie trudne jest jednoznaczne przypisanie zasług danej jednostce, co określenie jej funkcji. A przynajmniej ten sam podstawowy problem musi zostać rozwiązany, by w czasie wielomianowym określić obydwa wyniki. Ten sam problem, którego nie sposób na dzień dzisiejszy nawet rozpisać, chyba, że niezwykle naiwnie.

Tak więc pozostaje jedynie kwestia symbolu, reprezentant zaś ma reprezentować. Reprezentował nasz kraj w ostatnim czasie, reprezentował do końca godnie i polsko. To wystarcza. Tym bardziej podoba mi się ten wybór - abstrakcyjnie - od dowolnego innego, jaki przychodzi mi na myśl, iż lata ludzie otrzymywali o nim nierzetelne informacje, i na ich podstawie utkwił w ludności jego pejoratywny obraz. Teraz naród powinien zobaczyć, że jeżeli sam myślał nie będzie, to ktoś decyzję i tak podejmie - dla swojego interesu. Tym niemniej jest to jedynie dodatek.

 

rafalkz

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2010
Posty
6
Punkty reakcji
1
SUPER STACJA na żywo 23:50 16.04.04r wypowiedź dzwoniącego
"chciałbym powiedzieć, że chowanie pary na wawelu jest... bez sensu"
 

miska19

Wyjadacz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
6 439
Punkty reakcji
484
Wiek
32
Uwazam, ze prezydent Lech Kaczynski zasluguje na to, aby byc pochowany na Wawelu. Widze, ze ludzie, ktorzy tutaj pisza (w wiekszosci) oczekuja, ze na Wawelu powinny byc chowane tylko idealne jednostki, bez skazy i tak wlasnie mowicie o Pilsudskim i innych, a przeciez nikt nie jest idealny.
Gdyby mieli byc tam tylko ludzie "idealni" to nikogo by nie bylo. Kazdy mial wady, nawet Pilsudski zapewniam Was :) Dlatego to ,ze ktos wytknie prezydentowi jakas drobna wade nie oznacza, ze nie powinien byc tam chowany.
A i trudno, zeby teraz tam krolowie lezeli, skoro monarchia nie panuje, tylko demokracja. Prezydent zasluguje na to szczegolnie dlatego, ze zginal tragicznie i ja wierze w to, ze jak bajbardziej byl dobrym czlowiekiem.
A poza tym zaslugi kazdego czlowieka to rzecz wzgledna.

Ja osobiscie uwazam, ze kazdy kto jest przeciw temu, to powinien wstrzymac sie od komentarzy, bo po co nam klotnie? Tym bardziej, ze nikt z Was nie ma na to wplywu. A Ci, ktorzy sa przeciwni musza jakos sprobowac to zaakceptowac. Powiem wiecej, nawet gdybym byla przeciwna chowaniu prezydenta na Wawelu oszczedzilabym sobie komentarza lub jezeli juz wyrazilabym kulturalnie i nie pisalabym zbednych jak uwazam petycji, o to by tam prezydenta nie chowac. Wedlug mnie to brak szacunku dla tragedii. Nie powinno byc sporow. Dlatego wlasnie jezeli zachowalibyscie to dla siebie lub wyrazilibyscie sie w miare kulturalnie bez pisania jakis petycji, to byloby ok. Ale skoro powstaja juz spory to niedobrze. Nic nie wskoracje, wiec trzymajcie nerwy na wodzy :)
Ja jestem dumna, ze prezydent bedzie pochowany wlasnie tam i zdania nie zmienie i klocic sie tez nie mam zamiaru. Mam nadzieje tylko, ze w koncu wszystkie spory przycichna. Bo myslalam sobie, moze chociaz miesiac bedzie w kraju dobrze, milo. To i tak krotko, ale zawsze cos. Ale bylo tylko 3 dni. Sprobujmy wyniesc z tego jednak jakas lekcje, bo to co teraz sie dzieje nie jest mile.Sprobujmy sie zjednoczyc. I moze jeszcze lepiej nie myslmy o pochowku, tylko po prostu o ich tragedii.

A co roznych jak to sie mowi "teorii spiskowych" to sama uwazam, ze to nie byl wypadek i sama widzialam na to wiele argumentow. Najgorsze jest to jak pisze sie o tym, ze to nie byl wypadek, a niektorzy bez zadnych argumentow mowia :"Teoria spiskowa, jakis psychol " i tyle.. Nastepnym razem jak nawet taka teorie zobaczycie sprobujcie ja przemyslec. Taka moja rada. Jezeli bedziecie naprawde mieli argumenty przeciw, to wtedy sie wypowiedzcie. No bo nie podajac argumentow nie czynimy inteligentnych ludzi z siebie. Gdyby sprawa byla jasna, to by bylo wiadomo wypadek i tyle. Ale tutaj tyle spraw jest niejasnych i jakby utajonych, ze nie dziwcie sie komus jak o takiej "teorii" mowi. I nie nazywajcie psycholem, bo moim zdaniem w tej sytuacji osoba, ktora mowi, ze to mogl byc zamach moze miec racje. Oczywiscie pewnosci nigdy nie ma, ale nie wykluczajmy tego.
Jezeli ktos od razu to wyklucza nie podajac argumentow jednym slowem jest osoba ktora bezgranicznie ufa mediom , a to dobre nie jest. Zauwazcie to jak czesto Rosjanie zmieniaja wersje wydarzen i w ogole. To naprawde jest podejrzane, ale mam nadzieje, ze to dokladnie wyjasnia. I jeszcze ta ciezka identyfikacja cial. Ten samolot jest bardzo wytrzymaly, wiecv gdyby to byl zwyczajny wypadek to moZe nawet by ktos przezyl. Dlatego sa tez domniemania ze to cos wiecej.
Pozdrawiam.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Uwazam, ze prezydent Lech Kaczynski zasluguje na to, aby byc pochowany na Wawelu. Widze, ze ludzie, ktorzy tutaj pisza (w wiekszosci) oczekuja, ze na Wawelu powinny byc chowane tylko idealne jednostki, bez skazy i tak wlasnie mowicie o Pilsudskim i innych, a przeciez nikt nie jest idealny.

Kaczyński ma tych skaz znacznie mniej niż ci którzy byli tam ostatnio chowani czyli Piłsudski i Sikorski.
Sprawa jest przesądzona i nie ma co się dalej rozwodzić. Ciekawią mnie natomiast sprawy organizacyjne, czy rodzina aby dostać się do grobu będzie musiała kupić bilet, czy być może jakiś karnet na stałe?
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
całe szczęście że ostatni tydzień spędziłem za granicą gdzie jest cisza o tym i nie ma żadnej prawie wzmianki poza pierwszym dniem w którym się to stało więc ominęła mnie większa część tej szopki. prześledziłem pokrótce dyskusję i od siebie dodam w punktach swój punkt widzenia:

- Stasiu dostał to stanowisko które obecnie piastuje dokładnie w ten sam sposób jak to że LK ma być pochowany na wawelu

- Decyzja jest Stasia jest nieprzemyślana nic dziwnego jest to osoba która całe życie była od wykonywania poleceń a nie od myślenia (istnieje jeszcze wersja inna że ktoś to na nim wymusił jak na kard. Sapiesze wcześniej ? może w zamian za teczki ? )

- jest to decyzja stricte polityczna pod naciskiem pewnych środowisk politycznych ( w dzień katastrofy pisałem że zacznie się czas promocji no i się zaczęło

- protestować każdy ma prawo i nie mówmy już więcej o żałobie bo to jest szopka a nie żałoba poza tym żałoba powinna obowiązywać najbliższych a nie osoby nie związane wręcz nie lubiącej danej jednostki. wrogowi należy okazać honor ale żałować go nie należy tak na marginesie, co do przeciwników politycznych rzewnie się zalewających łzami przed kamerami

- decyzje kontrowersyjne jak: utrudnienia ruchu ( w całej Polsce zakaz poruszania się pojazdów pow 12t, pozamykane miasta, prohibicje, pochówek na wawelu zakaz handlu itp.) budzą wręcz niechęć i prawdziwy niesmak do osoby zmarłej która na to nie ma w ogóle wpływu

- za mojego życia zmarło o wiele więcej osób które zasługiwałby na pogrzeb na wawelu niż LK który dokonał niczego nadzwyczajnego a argument bo był jest śmieszny to że był to od tego są Powązki a nie Wawel

- na koniec sam zainteresowany wokół którego się to kręci obecnie byłby temu przeciwny jako osoba z natury skromna

PS - takie małe resume tematu czy nie mdli was na widok Sikorskiego zalewającego się łzami a mówiącego kilka tygodni wcześniej o posturze LK ? nie dość że Naród Polski dostał zbiorowej amnezji to jeszcze reakcje pseudo patriotyczne są raczej typowe dla "głupich amerykanów" niż "mądrych polaków".
 

fenix212

Zbanowany
Dołączył
11 Październik 2009
Posty
449
Punkty reakcji
226
Nie wiem skąd 5 stronicowa dyskusja a zwłaszcza nawiazywanie do kontrowersyjnych zasług innych postaci z Wawelu kiedy mówi się tym co zrobił a czego nie Kaczyński. Teraz roztrząsacie to jacy byli władcy kilka set lat temu i tu jedynie widzę, że niektórzy w tym momencie bardzo by chcieli L.Kaczyńskiego w Krakowie. Innego sensu czepiania się o dawne postacie nie widzę bo dzięki temu możecie mieć pretekst by uznać Kaczyńskiego za godnego tego miejsca. Pewnie co, którzy tak sądzą to zagorzali PiSowcy, którzy lubią siać ferment. Jak dla mnie i wielu osób decyzja jest nie tyle co kontrowersyjna co zastanawia ale nie ma co tego roztrząsać na tyle ile to się dzieje. Może budzić zdziwienie, zastanowienie a tak na serio komu to przeszkadza? Co wy ludzie, jakiś uchyb z tego powodu będziecie mieli? A teraz tak powiem... Wstyd na cały świat by w obliczu takiej tragedii znaleźli się tacy, którzy mają czelność wychodzić na ulice by protestować bo im nie pasuje miejsce pochówku własnego prezydenta i jeszcze nawet w grobie nie jest a tu taki ferment, to tylko w Polsce taki cyrk i brak szacunku dla zmarłych, znowu coś komuś przeszkadza, ciekawe kogo się protestujący uczepia po żałobie i pogrzebie... Prymitywne zachowanie i polska mentalność i odzywającw się poglądy polityczne nawet po takiej tragedii. Powinni protestujących gazem i woda rozpedzic by nauczyć ich pokory, szacunku i powagi i nie wtrącania się w nie swoje sprawy. Protestować można jak prezydent będzie waszym krewnym a resztę można zachować dla siebie a nie robić pośmiewisko z siebie, narodu i zmarłych.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
A ja tak, w drodze refleksji, się zastanawiam na "inią obrony" pochówku na Wawelu (w tym moich tekstów). Zauważyłem, że opiera się ona na deprecjacji (a raczej obalaniu fałszywego mitu) krypty na Wawelu, a nie na znalezieniu godnego powodu aby spoczął tam Lech Kaczyński z małżonką.
Należałoby się zatem najpierw zastanowić jakie kryterium trzeba spełnić, żeby się tam po śmierci znaleźć. Co predestynuje zmarłego do spoczęcia tam? No i można teraz to rozpatrywać poprzez analizę pochowanych tam osobistości, "klimatu" miejsca, samej osoby zmarłego. Logiczne jest, że jeżeli znajdziemy chociaż jedną (!) cechę predestynującą Lecha Kaczyńskiego do pochówku na Wawelu, to ma pełne prawo tam spocząć.
Analogicznie można by szukać czegoś, co absolutnie nie pozwalałoby na pochówek w tym miejscu, ale zwracając uwagę na wyżej wymienione czynniki raczej byłoby to niemożliwe. Pochowani tam mają zapewne na sumieniu wszystko co tylko możliwe i nie było to przeszkodą, a trudno oskarżać Kaczyńskiego o zdradę czy coś w tym stylu. Wady nie wykluczają pochówku na Wawelu. Sikorskiemu nie przeszkodziło nawet posądzenie o "skazanie na śmierć" wielu żołnierzy Wojska Polskiego w obozach koncentracyjnych we Francji czy na wyspie Węży.

Postarajmy się zatem znaleźć coś co dawałoby przepustkę Kaczyńskiemu na Wawel.
Po pierwsze był prezydentem, po drugie zginął podczas pełnienia urzędu. W mojej prywatnej ocenie to już jest wystarczający powód. Miejsce i okoliczności tworzą z tych wydarzeń symbol jaki nie umrze i za sto lat.
W obliczu tragedii pod Smoleńskiem, i szukając predystynatów do pochówku na Wawelu można uznać, że słowa Prezydenta Rosji o tym, że mordy w Katyniu to wina Rosji i Stalina trzeba uznać za sukces BEZCENNY, godzien honorów najwyższej rangi. Po 70 latach walki o prawdę, zginąć musiał Prezydent Polski, aby mogły paść te słowa. Tylko ślepi i głusi mogą tego nie doceniać w sposób szczególny.


Zadać można bardzo smutne pytanie: kto i w jakich okolicznościach musi zginąć na ziemi Brytyjskiej abyśmy się dowiedzieli jak i czemu Generał Sikorski został zamordowany? Niestety Nasza historia nie jest na tylko prosta, żeby mieć prawdo do infantylnego stwierdzenia "Wawel dla Królów".
 

Cube87

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Trzeba szukać za a nie przeciw to się zgadzam ale śmierć za kadencji, człowieka który zamiast reprezentować ośmieszał siebie i zarazem Polskę swoimi wypowiedziami i zachowaniem. Od początku kadencji był krytykowany i szykanowany, jako prezydent Warszawy to samo a teraz wielki bohater narodowy? Zwykła szopka i przygotowanie do wyborów. Zamiast skupić się na śledztwie, dochodzeniu dlaczego to wszystko się stało, podniecają się że Barack Obama przyjedzie. Miasto wyda ponad 5 milionów złotych na przygotowanie się do pogrzebu i później pewnie jeszcze trochę na posprzątanie całego syfu który zostanie. Moim zdaniem nie ma ani jednego za żeby tam spoczął, to jest miejsce królów i bohaterów narodowych, stolicom współczesnej Polski jest Warszawa i tam powinni go pochować.

Już wyobrażam sobie wycieczki po Wawelu: to jest Piłsudski bohater narodowy dokonał takich i takich rzeczy, a to jest Kaczyński prezydent RP który nie dokonał niczego ale jest tutaj bo zbliżały się wybory, dziękuję idziemy dalej....
 

Portos201

Bywalec
Dołączył
27 Kwiecień 2009
Posty
2 117
Punkty reakcji
54
znów widzę przeciwników którzy ZNÓW powtarzają tą sama śpiewkę i wiedzą królach i 4 poetach pochowanych na wawelu. Teraz się przynajmniej przyznają że nie wiedzą kto tam jeszcze leży. Po pierwsze nie my zapoczątkowalismy chowanie ludzi mało zasłużonych na Wawelu tylko już w czasach królów to było, nie ubliżając nikomu niech spoczywają w pokoju i wcale nie mam ku temu sprzeciwów. Za czasów królów Wawel zbudowano i za ich czasów chowano tam ludzi którzy się niczym praktycznie nie wyróżniali poza tym że byli np córką króla czy kims tam jeszcze.

Ja już podziękuję za pisanie w tym temacie, nie przegada nikomu, bo Wy i tak wiecie swoje.

Jeszcze na koniec dodam że dziś był piękny wywiad w TV!! BRAWO !!

Był gość w pewnej stacji TV, rozmawiali, TV puściło filmiki jak Pan Kaczyński bawi się z wnuczką, pokazywano go takim jaki jest ciepły, życzliwy itp, (inne stacje tez puszczały wywiady z nimi których w zyciu nie widziałem bo były puszczane o 3 w nocy przewaznie, jesli wogule były puszczane). Po filmikach gość zaproszony zapytał redaktora dlaczego dziś puszczają te filmy skoro mają je już tyle czasu, że pokazywali tylko jaki to prezedent był gruby, niski, że się pomylił jak coś mówił itp że tym karmili społeczeństwo a nie prawdą. Co się stało?? redaktor spalił cegłę i nie wiedział co powiedzieć, wydusił po chwili tylko że "yyy były puszczane ale rzadko" a gość zaproszony tylko powiedział iż interesuje się polityka bardzo, ogląda praktycznie wszystko z polityka związane w TV, sledzi wszystko ale w życiu nei widział nawet jednego takiego filmiku. Na tym rozmowa sie skończyła.

Teraz wszystkie stacje powinny się wstydzić !!! tak wstydzić!!! NIGDY NIE WIDZIAŁEM normalnego wywiadu z Panem Kaczyńskim, jego zoną, filmów z życia prywatnego, wiecznie nagonka, potknięcia, jaki jest niski itp
Teraz widze nagle stacje się "rehabilitują" i puszczają to co dawniej było wywalone w kąt.

Dziś widziałem wywiad z Prezdynetem i jego zoną, SUPER wrażenie na mnie wywarli, ta rozmowa, na luzie z żartami itp

Teraz mi wstyd!! że taki byłem. Dzięki TV i temu że w to wierzyłem.

Tyle w tym temacie.

pozdrawiam
 

Cube87

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Nie oceniałem i nie oceniam go jako człowieka tylko jako polityka. Byli chowani królowie i to jest historia, później chowano tam wybitnych ludzi którym Kaczyński z pewnością nie był, a jeżeli był proszę o fakty co dokonał.
 

polkaka

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2009
Posty
61
Punkty reakcji
4
Miasto
Polska-wrc
Większość jest za tym aby nie chować Kaczyńskiego na Wawelu. Nie jest godny spoczywać przy wielkich osobowościach naszego kraju. Osobiście to nie mam nic przeciwko tej decyzji. Był naszym prezydentem(chociaż wielu mówiło że do niczego), ale umarł w czasie swojej kandydatury. Był wielkim patriotą. Nie powinniśmy po śmierci obarczać Go i jego małżonki. Wawel miał nas łączyć a nie dzielić. Dlaczego nie możemy pokazać, że jesteśmy patriotami?!!
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Nie oceniałem i nie oceniam go jako człowieka tylko jako polityka. Byli chowani królowie i to jest historia, później chowano tam wybitnych ludzi którym Kaczyński z pewnością nie był, a jeżeli był proszę o fakty co dokonał.

Czy polityk nie jest człowiekiem?
Jeśli nie jest godny spocząć obok Sikorskiego i Piłsudskiego, to może spróbuj wyłuszczyć w czym ci panowie byli lepsi?
Znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie i tyle, jeden wsiadł do pociągu a drugi spadł do morza. Ich mniej chwalebnych czynów nie będę wymieniał bo nie miejsce na to ani czas.

Dla jasności Lech Kaczyński nie jest mniej godny spocząć obok innych lokatorów katedry, ja jednak jestem przeciwny układaniu tam już kogokolwiek, nie tylko ze względu na muzealny charakter a także aby uniknąć takich targów: kto może a kto nie.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
wielu z tych którzy obecnie leżą na wawelu nie zasługuje na pochówek tam a wielu których leży w ziemi z nagrobkiem N/N może zasługiwać na pochówek na wawelu czemu Leszek ma tam być a nie Kaczorowski np ? bo Kaczorowskiego rodzina nie ma takich chodów jak Leszek i tyle. Dziwisz był albo szantażowany albo jest głupi choć jedno nie wyklucza drugiego i choć zawsze jestem pro kościelny to jak się dowiedziałem że Dziwisz będzie w miejsce Macharskiego to się załamałem tak samo jak się załamuję jak wieśniak Lepper czy alkoholik wałkarz cham Kwaśniewski byli gdzieś tam u steru. Już Sp biskup Sapieha wiedział żeby zamknąć Wawel i nikogo tam nie chować jest to symbol Polski i Polskości minionych wieków chwały i tyle. Są nowe miejsca równie obsiane ludźmi zasłużonymi i tam można nowych bohaterów chować. Co do LK nie mam nic przeciwko niemu tak samo jak nie byłem za nim. Uważałem go tak samo jak Tuska i innych wałkarzy za kogoś kto kiedyś dogadał się z Kiszczakiem (albo był przy dogadywaniu się) i teraz walczył z inną frakcją o władze. kilka posunięć miał dobrych a niektóre pożal się Boże. Nie mniej winien spoczywać w pokoju tak aby wszyscy mogli się za niego modlić a nie przeklinać go za głupotę i dumę rodziny.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Uwazam, ze prezydent Lech Kaczynski zasluguje na to, aby byc pochowany na Wawelu. Widze, ze ludzie, ktorzy tutaj pisza (w wiekszosci) oczekuja, ze na Wawelu powinny byc chowane tylko idealne jednostki, bez skazy i tak wlasnie mowicie o Pilsudskim i innych, a przeciez nikt nie jest idealny.
Gdyby mieli byc tam tylko ludzie "idealni" to nikogo by nie bylo. Kazdy mial wady, nawet Pilsudski zapewniam Was :) Dlatego to ,ze ktos wytknie prezydentowi jakas drobna wade nie oznacza, ze nie powinien byc tam chowany.
A i trudno, zeby teraz tam krolowie lezeli, skoro monarchia nie panuje, tylko demokracja. Prezydent zasluguje na to szczegolnie dlatego, ze zginal tragicznie i ja wierze w to, ze jak bajbardziej byl dobrym czlowiekiem.
A poza tym zaslugi kazdego czlowieka to rzecz wzgledna.

Ja osobiscie uwazam, ze kazdy kto jest przeciw temu, to powinien wstrzymac sie od komentarzy, bo po co nam klotnie? Tym bardziej, ze nikt z Was nie ma na to wplywu. A Ci, ktorzy sa przeciwni musza jakos sprobowac to zaakceptowac. Powiem wiecej, nawet gdybym byla przeciwna chowaniu prezydenta na Wawelu oszczedzilabym sobie komentarza lub jezeli juz wyrazilabym kulturalnie i nie pisalabym zbednych jak uwazam petycji, o to by tam prezydenta nie chowac. Wedlug mnie to brak szacunku dla tragedii. Nie powinno byc sporow. Dlatego wlasnie jezeli zachowalibyscie to dla siebie lub wyrazilibyscie sie w miare kulturalnie bez pisania jakis petycji, to byloby ok. Ale skoro powstaja juz spory to niedobrze. Nic nie wskoracje, wiec trzymajcie nerwy na wodzy :)
Ja jestem dumna, ze prezydent bedzie pochowany wlasnie tam i zdania nie zmienie i klocic sie tez nie mam zamiaru. Mam nadzieje tylko, ze w koncu wszystkie spory przycichna. Bo myslalam sobie, moze chociaz miesiac bedzie w kraju dobrze, milo. To i tak krotko, ale zawsze cos. Ale bylo tylko 3 dni. Sprobujmy wyniesc z tego jednak jakas lekcje, bo to co teraz sie dzieje nie jest mile.Sprobujmy sie zjednoczyc. I moze jeszcze lepiej nie myslmy o pochowku, tylko po prostu o ich tragedii.

A co roznych jak to sie mowi "teorii spiskowych" to sama uwazam, ze to nie byl wypadek i sama widzialam na to wiele argumentow. Najgorsze jest to jak pisze sie o tym, ze to nie byl wypadek, a niektorzy bez zadnych argumentow mowia :"Teoria spiskowa, jakis psychol " i tyle.. Nastepnym razem jak nawet taka teorie zobaczycie sprobujcie ja przemyslec. Taka moja rada. Jezeli bedziecie naprawde mieli argumenty przeciw, to wtedy sie wypowiedzcie. No bo nie podajac argumentow nie czynimy inteligentnych ludzi z siebie. Gdyby sprawa byla jasna, to by bylo wiadomo wypadek i tyle. Ale tutaj tyle spraw jest niejasnych i jakby utajonych, ze nie dziwcie sie komus jak o takiej "teorii" mowi. I nie nazywajcie psycholem, bo moim zdaniem w tej sytuacji osoba, ktora mowi, ze to mogl byc zamach moze miec racje. Oczywiscie pewnosci nigdy nie ma, ale nie wykluczajmy tego.
Jezeli ktos od razu to wyklucza nie podajac argumentow jednym slowem jest osoba ktora bezgranicznie ufa mediom , a to dobre nie jest. Zauwazcie to jak czesto Rosjanie zmieniaja wersje wydarzen i w ogole. To naprawde jest podejrzane, ale mam nadzieje, ze to dokladnie wyjasnia. I jeszcze ta ciezka identyfikacja cial. Ten samolot jest bardzo wytrzymaly, wiecv gdyby to byl zwyczajny wypadek to moZe nawet by ktos przezyl. Dlatego sa tez domniemania ze to cos wiecej.
Pozdrawiam.
Dobra polemika. Istotnie nie jest jednoznaczne kto "dzieli". Co więcej, jak pisał Albo_Albo, to co się ewentualnie dzieli nie jest aż tak chwalebne. Nie bardziej, od pamięci.

Odnośnie teorii spiskowej, iż był to wypadek: ludzie tak już niestety mają. Brak im wyczucia drugiego człowieka, nie potrafią postawić się na miejscu osób o odmiennej, od ichniejszej, mentalności. Rosją rządzą służby specjalne, te same od dość dawna. Mordowanie ludzi - bo co innego działo się w Gruzji? - to nie przypadek, a ich autorska decyzja. Skoro mówimy o osobach zlecających mordy, to skąd przypuszczenie, że mają ten sam system wartości, co i my? Nasz naród nie docenia siebie. Zbyt łatwo daje się omamić PR'owi kremla. Krótko mówiąc, różnica między Gruzją a naszym tupolewem jest tylko taka, że trzeba było lepiej schować swój wkład. Obydwa zdarzenia mają związek z NATO ponadto. Kreml się boi.


- za mojego życia zmarło o wiele więcej osób które zasługiwałby na pogrzeb na wawelu niż LK który dokonał niczego nadzwyczajnego a argument bo był jest śmieszny to że był to od tego są Powązki a nie WawelPS - takie małe resume tematu czy nie mdli was na widok Sikorskiego zalewającego się łzami a mówiącego kilka tygodni wcześniej o posturze LK ? nie dość że Naród Polski dostał zbiorowej amnezji to jeszcze reakcje pseudo patriotyczne są raczej typowe dla "głupich amerykanów" niż "mądrych polaków".

Niestety ta sama prośba, co kilka postów wcześniej - dowiedź, że w ogóle jest sens mówić o zasługach. Że jedynym celem nie jest utrwalenie symbolu. 

PS - Czy sikorski mdli... Przyzwyczajono nas do plastiku. 

Polkaka napisał:
Większość jest za tym aby nie chować Kaczyńskiego na Wawelu. Nie jest godny spoczywać przy wielkich osobowościach naszego kraju. Osobiście to nie mam nic przeciwko tej decyzji. Był naszym prezydentem(chociaż wielu mówiło że do niczego), ale umarł w czasie swojej kandydatury. Był wielkim patriotą. Nie powinniśmy po śmierci obarczać Go i jego małżonki. Wawel miał nas łączyć a nie dzielić. Dlaczego nie możemy pokazać, że jesteśmy patriotami?!!

Gdybyś była uprzejma wskazać na dane statystyczne, na jakich oparłaś tezę o "większości".

 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Osiągnięć też ma znacznie mniej...


Zapraszam do tematu(o ile taki istnieje) o osiągnięciach Kaczyńskiego. Twoja teza razi, bowiem - jak wszyscy się zgodzili, i/lub nie wykazali, iż byłoby to błędem, - nie ma to najmniejszego znaczenia. Gdzie zasługi ujemne traktujemy odrębnym pojęciem.

 

Awangarda

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2007
Posty
480
Punkty reakcji
0
W takim razie ja zapraszam do przeczytania postu, na który wcześniej odpisałam. Skoro o zasługach ujemnych tutaj nie dyskutujemy to obowiązuje to także zmarłych: Sikorskiego i Piłsudskiego. Pisałam już nie raz i napiszę po raz kolejny: nie róbmy bohatera z kogoś, kto nim nie był!
 

Cube87

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Przecajo Twoje pytanie jest dziwne, mógł być dobrym człowiekiem ciepłym kochającym i kochanym ale politykiem w mojej ocenie był kiepskim, i porównywanie tych osób do Kaczyńskiego jest trochę nie na miejscu, zainteresuj się poczytaj co osiągnęli czego symbolem są. Nawet Kaczorowski który w tej samej katastrofie zginął jest większym symbolem.
 
Status
Zamknięty.
Do góry