[P] Grafik czy programista komputerowy!

lukeero

Nowicjusz
Dołączył
4 Wrzesień 2011
Posty
256
Punkty reakcji
5
Wiek
28
Miasto
Ząbkowice Śląskie
Witam,

Tak się zastanawiam nad paroma rzeczami i doszedłem do tych. Internet w Polsce jest już trochę czasu. Jak wiadomo, rozwinęło się przez niego wiele. Na pewno nic by się nie działo, bez GRAFIKA KOMPUTEROWEGO czy PROGRAMISTY.

Teraz i na pewno w przyszłym czasie będzie ich wiele. Nie wiem ile teraz jest, ale na pewno trochę, dlatego zastanawiam się, czy warto stawiać swoją "przyszłość" pracę, właśnie na nich?

Pozdrawiam,
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
To tak jakby się zastanawiać czy zostać kierowcą wózka widłowego, czy pilotem. Dwie różne rzeczy, dwie różne drogi. Programista i grafik w jednym jest zazwyczaj przeciętny i w jednym i w drugim. Są wyjątki, ale lepiej albo wybrać grafikę albo programowanie i w tym się wyspecjalizować. Na dobrą sprawę można i te dwie drogi rozdzielić na kilka mniejszych. Będzie grafik od www albo grafik od DTP. Już widziałem prace takich, co to robią całkiem fajne ulotki, standy reklamowe, plakaty i ten styl przenoszą też na www, gdzie kompletnie nie pasuje. Tak samo programista może być php, asp, c++, java, nie ma omnibusów.

Czy warto? Oczywiście, że warto ale jest i konkurencja (zwłaszcza w grafice) i wymagania pracodawców, więc trzeba się postarać. W dobrej firmie zarobki są przyzwoite.
 

ep41115

Nowicjusz
Dołączył
6 Sierpień 2013
Posty
32
Punkty reakcji
1
Ja bym wybrał programistę. W gażdej z branż niezbędne jest ciągłe doskonalenie się i trzymanie ręki na pulsie.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
ep41115 napisał:
Ja bym wybrał programistę
Biorac pod uwage ile sie wygenerowalo klepaczy kodów ostatnio i jeszcze ten rynek jest bardzo podatny na outsourcing ... Jesli chcesz zostac programista to tylko jesli masz predoyspozycje do zostania bardz dobrym programista ( wtedy zarobki sa super )
.


I jeszcze jedna wazna sprawa. Zawod programisty wypala bardzo szybko jesli nie robisz tego z pasjii ...
 

Dante190884

Użytkownik Roku
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
201
Punkty reakcji
7
Miasto
Kraków
Na moim przykładzie: najpierw zajmowałem się programowaniem opartym na c++. Po ok 2 latach zmęczyło mnie to do tego stopnia, że spróbowałem czegoś innego - grafiki trójwymiarowej. Dziś pracuję od ponad 6 lat i ciągle dobrze się bawię.

Pomyśl o tym czy pociąga cię wpatrywanie się w dziesiątki linii kodu, rozwiązywanie problemów algorytmicznych; a może zabawa z kolorami, kształtami czy odwzorowywaniem obiektów które istnieją tylko w głowie - twojej lub klienta.
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
Moje małe spostrzeżenie, grafikowi jest potrzebny jakiś zmysł plastyczny (nie mówię tutaj o rysowaniu czy malowaniu, chociaż te są mega przydatne w tym), programista w moim mniemaniu to bardziej technik ścisłowiec... i faktycznie rozbieżność jest spora...
 

Dante190884

Użytkownik Roku
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
201
Punkty reakcji
7
Miasto
Kraków
Blissful napisał:
Moje małe spostrzeżenie, grafikowi jest potrzebny jakiś zmysł plastyczny (nie mówię tutaj o rysowaniu czy malowaniu, chociaż te są mega przydatne w tym), programista w moim mniemaniu to bardziej technik ścisłowiec... i faktycznie rozbieżność jest spora...
Grafika wyobrażasz sobie zatem bardziej jako artystę niż konstruktora. Aby zrównoważyć trochę twoje myślenie podam przykład: Grafik komputerowy dostaje zlecenie odwzorowania nowoczesnej galerii - centrum handlowego i zwizualizowania jej. Dostaje wyłącznie rzuty oraz przekroje techniczne. Ma zachować budowę konstrukcji, skalarność, perspektywę przestrzeni. Gdy robię takie fotorealistyczne wizualizację dla architektów, naukowców, biologów, fizyków, nie czuje się jako artysta - nie jestem nim. Wystarczy duża wyobraźnia i umiejętność właśnie logicznego myślenia.
Tak jak napisałeś w kontekście: zmysły plastyczne pozostawmy rysownikom czy malarzom - i w programowani i w grafice potrzeba wyobraźni i logiki działania.
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
Nie rozumiemy się. Ja doskonale wiem, że grafika to obszerny temat. Ale logika i wyobraźnia ma się nijak jeśli tego zmysłu plastycznego nie ma. Jeśli chce się stworzyć coś co współgra jest spójne i dobrze się komponuje trzeba to mieć. Skoro robisz takie projekty to oznacza, że owy zmysł posiadasz... to nie jest domena tylko artystów plastyków. Studiuje grafikę, może doświadczenie dopiero zbieram, ale w tym temacie moje stanowisko jest niezmienne :p

Nie musisz malować fotorealistycznych obrazów... grafika komputerowa to moim zdaniem inna odrębna dziedzina sztuki, ale jednak ;)

Jeśli ktoś ma bujną wyobraźnię, a umiejętności nie posiada to nie stworzy i nie zaprojektuje nic wartego uwagi...



Dante190884 napisał:
Grafika wyobrażasz sobie zatem bardziej jako artystę niż konstruktora.
Może nie do końca dobrze ubrałam swoje myśli w słowa. To nie do końca tak, ale uważam ze grafik nawet ten który robi wspomniane już przez Ciebie projekty to artysta tylko używa innych środków wyrazu, posiada inne narzędzia :p



Dante190884 napisał:
Tak jak napisałeś w kontekście: zmysły plastyczne pozostawmy rysownikom czy malarzom - i w programowani i w grafice potrzeba wyobraźni i logiki działania.
Nie zgadzam się z tym. Ale już zdążyłam wyjaśnić dla czego.
 

Dante190884

Użytkownik Roku
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
201
Punkty reakcji
7
Miasto
Kraków
Dla mnie nazwanie mnie samego artystą to obraza!
Osobiście nie wierzę w zmysł plastyczny, talent i inne tego typu bzdury wtłaczane do głów studentów.
Autorowi tematu proponuję wybrać grafikę komputerową.
 

moniquemonique

Bywalec
Dołączył
25 Październik 2011
Posty
1 689
Punkty reakcji
96
Miasto
Śląsk, Częstochowa
W takim razie wybacz nie takt :p
Moje zdanie jednak pozostaje niezmienna, ale fakt faktem grafika to fajna sprawa, chociaż z programowania też jest chleb i to nie mały. Jednak jeśli chce się zarobić to nie można być przeciętnym ani w jednym ani w drugim ^_^
 
Do góry