Otrzymywanie pierwiastków.

quietone

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2007
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Gorzów Wlkp.
Witam :]

Jak w temacie: otrzymywanie pierwiastków. Pomysł narodził się podczas poszukiwań na naszym forum otrzymywania sodu, bo ja sierota jestem i nie mogę znaleźć w Internecie nic, co by mojej chemiczce odpowiadało, a podręcznik mam jakiś niedorobiony...

Mnie osobiście interesowałoby otrzymywanie sodu (przede wszystkim!), siarki, chloru, tlenu, azotu, wapnia, glinu i krzemu.

Myślę, że dobrze by było umieścić tutaj otrzymywanie wszystkich pierwiastków, wszystkimi metodami, coby ktoś szukający miał wszystko na tacy i nie musiał się użerać z wyszukiwarką ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za chęć pomocy biednej, niechemicznej dziewczynce ;)
 

Zancik

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2007
Posty
893
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Kraków
OTRZYMYWANIE SODU:

połączenie tlenku sodu z wodą:
Na2O + H2O → 2NaOH

reakcja sodu z wodą (przebiega bardzo gwałtownie, w jej wyniku powstaje gazowy wodór, który może ulec zapłonowi):
2Na + 2H2O → 2NaOH + H2↑
Reakcja sodu z wodą jest często pokazywana jako reakcja metalu aktywnego z wodą w szkołach, ze względu na względnie bezpieczny przebieg doświadczenia.

kaustyfikacja sody (na sodę kalcynowaną działa się świeżym wapnem gaszonym):
Ca(OH)2 + Na2CO3 → 2NaOH + CaCO3

na skalę przemysłową otrzymuje się go poprzez elektrolizę wodnego roztworu chlorku sodu (NaCl).

Na katodzie wydziela się chlor: Cl- → 1/2Cl2 + e-
Na anodzie zobojętnieniu ulegają jony wodorowe pochodzące z wody: H3O+ + e- → H2O + 1/2H2

OTRZYMYWANIE SIARKI:
2H2S + O2 2H2O + 2S
Siarkę można także otrzymać w procesie redukcji dwutlenku siarki w obecności węgla (koksu), lub tlenku węgla (CO) jako reduktorów:
SO2 + C S + CO2

OTRZYMYWANIE CHLORU:
W laboratorium chlor można otrzymać przez utlenianie kwasu solnego silnym utleniaczem, np. dwutlenkiem manganu MnO2:

MnO2 + 4HCl → MnCl2 + Cl2↑ + 2H2O
W laboratorium można go również otrzymać w wyniku reakcji kwasu solnego z nadmanganianem potasu:

2KMnO4 + 16HCl → 2KCl + 2MnCl2 + 5Cl2 + 8H2O

Na skalę przemysłową otrzymuje się go w wyniku elektrolizy wodnego roztworu chlorku sodu. Przy okazji otrzymuje się wodorotlenek sodu i wodór.

2 NaCl + 2 H2O → Cl2↑ + H2↑ + 2 NaOH
Zamiast wodnego roztworu stosuje się również stopiony chlorek sodu.


OTZRYMYWANIE TLENU:
poprzez podgrzewanie nadmanganianu potasu w temp. pow. 230°C:
2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2↑

poprzez termiczny rozkład azotanu(V) potasu w temp. powyżej 400°C, ale nie większej niż 440°C:
2KNO3 → 2KNO2 + O2↑

poprzez ogrzewanie tlenku rtęci(II):
2HgO → 2Hg + O2↑

poprzez rozkład wodnego roztworu nadtlenku wodoru (wody utlenionej lub perhydrolu) pod wpływem katalizatora, np. dwutlenku manganu:
2H2O2 -MnO2-> 2H2O + O2↑

OTRZYMYWANIE AZOTU:
Azot o wysokiej czystości można uzyskać poprzez termiczny rozkład azotanu(III) amonu:

NH4NO2 → N2↑ + 2H2O

W laboratorium można bardzo łatwo otrzymać azot w wyniku łagodnego ogrzewania mieszaniny chlorku amonu (salmiaku) i azotynu sodu:

NH4Cl + NaNO2 → N2 + NaCl + H2O

W przemysłowej metodzie otrzymywania azotu skrapla się powietrze, stosując odpowiednie ciśnienie i temperaturę. W tych warunkach azot i wszystkie gazy znajdujące się nad nim na skali temperatur krytycznych skraplają się i są w otrzymanej cieczy.

Trzy pierwiastki znajdujące się pod azotem: neon, wodór i hel pozostają w stanie gazowym i są przekazywane do oddzielnego procesu. Następny etap to frakcjonowanie poprzez podwyższenie temperatury (lub obniżenie ciśnienia), powodujące odparowanie ciekłego azotu. Odprowadzony azot jest powtórnie skraplany przechowywany i transportowany tzw. naczyniach Dewara lub w formie gazowej w temperaturze otoczenia w stalowych butlach.

OTRZYMYWANIE WAPNIA:
Metaliczny wapń jest otrzymywany przez elektrolizę stopionego chlorku wapnia lub poprzez prażenie tlenku wapnia z glinem bez dostępu powietrza:

3CaO + 2Al → Al2O3 + 3Ca


glinu i krzemu niestety nie moge znalezc
 

madd16

Nowicjusz
Dołączył
12 Maj 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja mam takie samo pytanie jak w temacie. Babka od chemii zadala mi referat(prezentacje) na temat "sposoby otrzymywania pierwiastków" i kompletnie niewiem jak się za to zabrać;/była bym wdzięczna jeśli ktoś wie o co chodzi i jak to zrobić??
 
Do góry