Okręgi . - II klasa gimnazjum.

hansss

Nowicjusz
Dołączył
19 Styczeń 2010
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Małopolska ;]
No więc tak, nie jestem dobra w tym przedmiocie. W ogóle nie jestem dobra w przedmiotach ścisłych, więc proszę was o pomoc. Są to zadania na poziomie klasy II gimnazjum :]

zad. 1

Na okręgu o promieniu 2 cm, opisano trapez prostokątny o kącie ostrym 30 stopni. Oblicz pole i obwód tego trapezu.

zad.2

W kwadrat opisano koło, a następnie w to koło wpisano kwadrat. Różnica pól tych kwadratów jest równa 6 cm kwadratowych. Oblicz pole koła.

zad. 3

Z wierzchołka rombu ABCD zakreślono okrąg przechodzący przez trzy pozostałe wierzchołki. Znajdź miary kątów tego rombu.

zad.4

Dany jest okrąg o promieniu r = 8. Na tym okręgu opisano trapez prostokątny ABCD, o kącie prostym przy wierzchołku D, w którym krótsza podstawa ma długość |CD| = 12. Oblicz pole trapezu ABCD.


Proszę o pomoc, jak tylko umiecie. Ja kompletnie tego nie rozumiem, uwierzcie ;D
 

Quality

Marzyciel realista
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
1 039
Punkty reakcji
8
Wiek
16
Miasto
Opole
geez , szkoda , że bardziej złożonych zadan nie przedstawiłaś na forum ;D Gdybym miał pare kartek i długopis to bym Ci wytłumaczył , a tak mogę jedynie podpowiedzieć ;D

w zadaniu 1 i 4 wysokość trapezu będzie podwojonym promieniem koła - reszta czyli ramiona i podstawy obliczamy za pomocą pitagorasa wiedząc , że wysokość ma 4 cm.
 

hansss

Nowicjusz
Dołączył
19 Styczeń 2010
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Małopolska ;]
ech .xD
dzięki wielkie za 1 i 4 :D
a z resztą, fee.. będę musiała myśleć choć pewnie i tak nie wymyśle :D
 

Quirel

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2007
Posty
335
Punkty reakcji
10
Ale zawsze możesz podesłać swoje przemyślenia, które my skorygujemy.
 

Quality

Marzyciel realista
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
1 039
Punkty reakcji
8
Wiek
16
Miasto
Opole
dobra , w takim razie skoroś taka ułomna z matematyki to podpowiem Ci jeszcze coś - musisz w zadaniu 1 korzystać z własności trójkątów prostokątnych. Trapez jest równoramienny więc będzie miał kąty 120 i 60 stopni. Jeżeli przy kątach 60 stopni będziesz chciała obliczyć boki trójkąta prostokątnego będziesz musiała skorzystać z własności , a mianowicie : kąty będą miały 90 , 60 i 30 więc krótsza przyprostokątna będzie 2 RAZY MNIEJSZA od przeciwprostokątnej którą oznaczymy w rówanniu a^ + b^=c^
innymi słowy wyjdzie Ci x^ + (jakaś tam liczba)^ = 2x^
 
Do góry