Od jakiego wieku można " swiadkować"?

xtreme

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2010
Posty
109
Punkty reakcji
0
Wydaje mi się, że jak osiągnie się wiek pełnoletności i ma się bierzmowanie, to można zostać świadkiem w Kościele katolickim, a w przypadku kiedy bierze się jedynie ślub cywilny wystarczy osiągnięcie pełnoletności - ale dokładnie nie wiem czy tak jest, bo wiadomo, że często te wszystkie przepisy się zmieniają.
 

Edyta094

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2007
Posty
159
Punkty reakcji
0
Więc jak się okazało , nie mogę być świadkową tzn. jeżeli chodzi o ślub kościelny , to nie ma problemu ,ale jak się okazało ( nie wiedziałam o tym ) oni biorą za jednym zamachem też slub cywilny, a wiadomo do cywilnego to pełnioletnośc , dowodzik potrzebny . Także innym razem , może :) Dzięki za odpowiedzi , Pozdrawiam
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Świadkami ślubu cywilnego muszą być dwie osoby, nieważne jakiej płci. Mogą to być zarówno dwaj mężczyźni jak i dwie kobiety. Warunek jest tylko jeden – muszą mieć ukończone 18 lat.
Źródło: //slub.wieszjak.pl/formalnosci-slubne/99098,Slub-cywilny.html


Świadkami cywilnymi ślubu kościelnego powinni być katolicy, żyjący zgodnie z nauką Kościoła. Nie mogą nimi być osoby żyjące w związkach niesakramentalnych lub te, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania. W niektórych parafiach proboszcz może żądać okazania świadectw bierzmowania świadków.
Źródło: //www.abcslubu.pl/porady-slubne/abc-przygotowan/38-abc-przygotowan/255-slub-koscielny.html


Żeby nie zakładać nowego tematu...
smile.gif



ŚWIADKOWIE I ICH ZADANIA

DOKONUJEMY WYBORU

Przy podejmowaniu decyzji, co do wyboru świadków oboje narzeczonych powinno dobrowolnie i w sposób przemyślany dokonać wyboru, kto w tym uroczystym dniu ma im nie tylko towarzyszyć, ale i pomagać, wyręczać i wspierać. Dobrą radą, uśmiechem i gestem.

Świadkami powinny być przede wszystkim osoby, które w tak ważnym dniu jak ślub będą za nas ze stoickim spokojem czuwać nad przebiegiem uroczystości, a także nad samym przyjęciem weselnym. Jeżeli zależy nam, aby wszystko się udało, a sami narzeczeni mogli skupić się na przeżyciach i dobrej zabawie świadkowie powinni przejąć kontrolę nad weselem i dbać o gości weselnych.

Powinny to być osoby przede wszystkim godne zaufania, zorganizowane, pewne siebie i świadome funkcji, jaką im powierzono. Teoretycznie świadkiem może być każda osoba pełnoletnia, która może potwierdzić fakt zawarcia związku małżeńskiego, Musi także być obecna w fizycznie w miejscu i czasie ślubu.

Najczęściej pary młode decydując się na świadków wybierają najbliższych przyjaciół lub rodzeństwo. Świadkiem może by każda osoba i stan np. cywilny nie ma tu znaczenia. Także nie ma znaczenia fakt, iż np. świadkowa jest w ciąży. Jest to najzwyczajniejszy zabobon, niemający nic wspólnego uroczystością.

WSPÓLNE ZADANIA

Świadkowie tak naprawdę powinni pomagać nam już dużo wcześniej niż podczas samej uroczystości kościelnej, czy tez cywilnej. Powinni pomóc przyszłym małżonkom np. stworzyć listę prezentów, także pomagać na każdym etapie przygotowań przyjęcia ślubnego.

Oczywiście ich głównym zadaniem jest towarzyszenie w trakcie ślubu, a także złożenie podpisów pod aktem poświadczającym zawarcie związku małżeńskiego. Organizują także wieczory panieńskie i kawalerskie, to oni tworzą listę gości, ustalają miejsce i czas, a także rozrywki i atrakcje wieczoru. Oboje świadków powinno, także podczas wesela dbać o to, aby goście weselni dobrze się czuli i bawili, aby stoły były zawsze suto zastawione, a dobrych trunków nigdy nie brakowało. Po zakończeniu przyjęcia świadkowie powinni wrócić na salę i przypilnować, czy wszystko jest w porządku, czy ktoś czegoś nie zapomniał. Mogą także zebrać pozostawiony alkohol, prezenty, kwiaty itp. Mogą także wyręczyć lub pomóc w załatwieniu ostatnich formalności w restauracji.

ŚWIADEK I JEGO ZADANIA

Świadek jest odpowiedzialny przede wszystkim za alkohol na weselu, a także, żeby go nie zabrakło na stole biesiadników. Czasami jest odpowiedzialny za samochód, jego przystrojenie, a także odbiór kwiatów dla panny młodej. Pamięta także o obrączkach. Może także towarzyszyć w przygotowaniach i ubieraniu się pana młodego.
W dobrym tonie jest, gdy wzniesie toast i powie klika miłych słów pod adresem młodych, opowie anegdotę i podziękuje gościom za przybycie.

ŚWIADKOWA I JEJ ZADANIA

Pierwszym ważnym indywidualnym zadaniem, świadkowej jest pomaganie przy przygotowaniach, czyli przy tzw. ubieraniu w dniu ślubu. W samym kościele dba o wygląd sukni i welonu, podczas wesela pomaga poprawić fryzurę, makijaż, posiada ze sobą kosmetyczkę z potrzebnymi kosmetykami takim i jak: lakier do włosów, tusz do rzęs, puder, pomadkę, perfumy, korektor, wsuwki do włosów, chusteczki higieniczne, tabletki odświeżające i przeciwbólowe, zapasowe pończochy, plastry, nici a także parasol w razie deszczowej pogody. Generalnie dba o wizerunek i samopoczucie panny młodej.

UBIÓR

Wbrew pozorom to jak wyglądają świadkowie także ma znaczenie. Wiadomo, w tym dniu najważniejsi są państwo młodzi. Świadkowie powinni odpowiednio wcześniej pomyśleć o swojej garderobie jak i toalecie. Należy jednak pamiętać, aby nie przyćmić w tym dniu swoim strojem i makijażem panny młodej. Podczas uroczystości zaślubin biel jest zarezerwowana dla panny młodej, dlatego zarówno świadkowej jaki i reszcie gości nie wypada założyć białej kreacji. Najlepsze będą kolory pastelowe, błękity, róże, oliwki, zwiewne, lekkie i eleganckie kostiumy lub sukienki. Raczej należy zrezygnować z ostrej czerwieni i wprawdzie eleganckiej, ale nie odpowiedniej na tę imprezę czerni.

Miejmy nadzieję, iż dokonując wyboru świadków dokonujemy wyboru odpowiedniego, a wybrańcy będą potrafili stanąć na wysokości zadania i będą nie odłącznym elementem całej uroczystości zaślubin jak i przyjęcia ślubnego.
Źródło: //www.kobieta.info.pl/obyczaje-i-przesdy-lubne/496-wiadkowie-i-ich-zadania

... i jeszcze jeden artykuł -> supersluby.pl/index/artykuly/category_id/8/item/60 ;)
 
Do góry