Ocena dbania/moderowania forum.

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
W ramach sprawdzenia co sądzicie o forum pod względem moderacji - tzn.:
- czy tematy są w odpowiednich działach - czy nawet jak nie są - to moderatorzy szybko je przenoszą/kasują.
- czy moderatorzy dbają by na forum nie dochodziło do kłótni, ew. szybko je zakańczają.
- czy spam jest szybko kasowany.
i wszystko inne co może być związane z moderowanie forum.

Ew. oponie mile widziane.


Na pewno ten temat jest bardziej sensowny niż ten o tym który moderator jest najgorszy.
 

Karh

Pasjonat Fantasy.
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
2 013
Punkty reakcji
5
Miasto
Faerûn.
Ogólnie jest pozytywnie. Nieodpowiednie tematy, zbędne kłótnie, spamy i tym podobne są w większości działów szybko zauważane i neutralizowane.

Są jednak działy w których reagowanie na 'spam' jest co najmniej opóźnione.
Chodzi mi szczególnie o działy których moderator, moderuje w wielu działach jednocześnie.

Powodem tego jest duża liczba materiału do ogarnięcia i problem natury jak najbardziej ludzkiej (nikt przecież nie siedzi 24/7 na forum).
Nie mówię tutaj bynajmniej o nieudolności moderatorów, jestem niemniej za zwiększeniem liczby moderatorów dla co niektórych działów.

Wahanie między 2 i 3. Stawiam jednak na 2. Zazwyczaj jest OK.

[edit: błąd gramatyczny]
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Jest ok. A jak nie jest to jakiś pożyteczny użytkownik wyśle raport i po sprawie :D
 

hsz

Essylt długowłosa.
Dołączył
2 Lipiec 2007
Posty
1 253
Punkty reakcji
3
Wiek
33
Miasto
Poznań
dobrze jest! ja nie wiem, czemu ci ludzie się tak czepiają zawsze. jak dla mnie, na forum porządek raczej jest, a jeśli coś jest chwilowo nie tak, to z powodów, o których wspomniał Karh. Ale zawsze szybko problem jest rozwiązany.
Dziękujemy moderatorom za to, że nie tracą cierpliwości nawet wobec głupich i niedorzecznych zachowań użytkowników :D
no i przepraszamy za utrudnienia :p
 

agusia-malusia

Nowicjusz
Dołączył
20 Sierpień 2007
Posty
617
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Poznań
Wg mnie pierwsza opcja, więc chyba nie mam co komentować. Wszystko w jak najlepszym porządku i oby tak dalej! :eek:k:
 

Monia ^^

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2006
Posty
3 426
Punkty reakcji
3
Wiek
31
W sumie jest OK. :) Nawet jeśli jest jakiś bałaganik, to też normalne. Zaznaczyłam 2.
Nie ma na co narzekać, bo dobrze jest jak jest ;)
 

Lisa

grzeczny aniołek ;)
Dołączył
11 Styczeń 2007
Posty
1 213
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Miasto
otchłani smutku :(
Jest ok, choć zdarzają się wpadki. Ja nic nie mam do moderatorów, zdaje sobie sprawę, że mają dużo pracy i doskonale ja wykonują. Chce im podziękować za włożenie tyle pracy w pilnowaniu nas. Co jest najfajniejsze to, że jak coś jest nie tak to można napisać raport i już po sprawie :)
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Jest ok. A jak nie jest to jakiś pożyteczny użytkownik wyśle raport i po sprawie :D
No niby tak, ale czasami taki raport leży ze dwa dni i nic się z nim nie dzieje ;)

Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej, myślę, że warto byłoby zwiększyć liczbę moderatorów i zmniejszyć im rozpiętość kierowania. Do jednego powinny być przypisane max 3 działy (o ile nie sa wielkie).
 

vito corleone

Cyklofrenik
Dołączył
15 Lipiec 2005
Posty
6 834
Punkty reakcji
12
No niby tak, ale czasami taki raport leży ze dwa dni i nic się z nim nie dzieje
Bo jak dział ma wyznaczonego moderatora, to raport przychodzi tylko do niego. A z tymi half modami i ich szybkościa reakcji to jest róznie :p
 

Milka's

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
2 513
Punkty reakcji
0
Zagłosowałam na 'Tak sobie, nie jest źle ale bez rewelacji.'.
 

ufolek385

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
6 648
Punkty reakcji
1
Wiek
18
zaznaczyłam drugą opcje bo czasem zdarzają się wpadki ale nie narzekam bo na niektórych forach jest dużo gorzej ;)
 
M

Mia

Guest
dla mnie forum to zabawa, a z niektórych to tacy słuzbisci ze głowa mała...
luzu troche ludzie! jak temat już był to spadnie, nie trzeba od razu jechac po jego autorze. w koncu wszyscy jestesmy ludźmi i popełniamy błędy. a taki błąd to zaden bład ;)
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
mi tam się tu podoba :p zaznaczyłam 2 opcję, ale zważając na wielkość forum moderatorzy radzą sobie bardzo dobrze i panuje tu jako taki porządek ;)
 

Rotek

(nie)ciekawy
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
3 004
Punkty reakcji
55
Wiek
33
Miasto
Spod Mostu
Jak dla mnie moderatorzy radzą sobie naprawdę dobrze :)
Zaznaczyłem druga opcję bo czasem zdarzają się błędy (ale każdy je popełnia).
W szkolnej skali dałbym 4+ :)
Pozdrawiam
 

Horacy

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
1)Z całym szacunkiem dla administracji i zespołu moderującego, bo odwalacie kawał naprawdę dobrej roboty i wkładacie w to forum wiele pracy i serca, ale moim skromnym zdaniem czterech GlobalModów i dwunastu HalfModów nie jest w stanie utrzymać w ryzach forum z takim ogromem działów, zbiorowiskiem userów w niemałej liczbie 35.000 z hakiem i licznikiem postów, który niedługo dojdzie do okrągłego miliona. Pierwsza inicjatywa jaka powinna zostać podjęta to zwiększenie liczby GlobalModów, którzy mogą interweniować na całym forum do minimum ośmiu, następnie wcielenie do ekipy jeszcze kilku HalfModów. Moderator odpowiadający za dane działy, miałby wtedy mniej pracy i mógłby lepiej skupić się na konkretnej ilości "materiału" i lepiej wykonywać swoje obowiązki, bo działy zostałyby rozdzielone pomiędzy większe grono HalfModów. Moderator też człowiek i tak jak już ktoś wspominał, oprócz internetu ma swoje życie prywatne, dlatego uważam, że zwiększenie liczby nadzorców napewno przyniosłoby duże korzyści i na forum o każdej porze dnia czuwałby przynajmniej jeden Mod.

Jeszcze tylko małe porównanie: Na moim forum zarejestrowanych jest ~3500 użytkowników, a liczba postów to ~57000.
Mamy 2 adminów: właściciela serwisu i technika, 4 moderatorów odpowiadających za dane działy(HalfMod) i jednego GlobalModa(JuniorAdmina). I gdyby brać pod uwagę liczbę użytkowników to tutaj jest ich 10 razy więcej(3500 i 35000), przemnożyć liczbę moderatorów w tym stosunku, to wychodzi, że potrzeba tutaj 10 GlobalModów i 40HalfModów, aby względnie utrzymać idealny porządek. Liczby są znacząco przesadzone, ale wg. mnie 8 GlobalModów i 20HalfModów to optymalna ilość członków zespołu moderującego.

2)Nie zauważyłem, żeby dochodziło tu do wielkich mordobić.
Trzeba jednak pamiętać, że 35.000 użytkowników to jedna wielka mieszanka wybuchowa, zróżnicowanie charakterów i poglądów jest ogromne. Wszelkie sprzeczki, kłótnie i prowokacje powinny być szybko zakończone, a użytkownicy pownni otrzymać upomnienie słowne, a w przypadku kłótni poważnie zaburzających dobrą atmosferę forum, warn to "nagroda" konieczna. W tej dziedzinie tutejsi moderatorzy sprawują się nadzwyczaj dobrze, choć niekiedy dochodzi do nieprzyjemnych pseudo-dyskusji i awantur wszelkiej maści.

3)System raportów - bardzo przydatna rzecz. Wprowadzenie "obowiązku obywatelskiego" było dobrym posunięciem, każdy user może powiadomić moderatora działowego(jeżeli jeszcze nie dotarł do danego tematu) o wszelkich przewinieniach. Popieram, system napewno sprawuje się dobrze.

4) Spam, wg. mnie jest szybko usuwany. Wszelkie reklamy i inne niechciane śmieci znikają z forum w trybie przyspieszonym. Jeżeli chodzi o wydzielenie terenu dla spamerów(Wasze Reklamy, Konkursy, Zarabianie w Sieci itd.), tutaj mam mieszane uczucia. Z jednej strony poprzez wprowadzenie takich działów, od zalania spamem uchowała się reszta forum, ale te działy to istna "uczta w śmietniku".

5) Tematy generalnie są w swoich działach, choć zdarzają się wpadki. Nikt nie jest doskonały.

Podusmowanie: Zaznaczyłem opcję "Tak sobie, nie jest źle ale bez rewelacji."
Odwalacie kawał naprawdę dobrej roboty, jak już wcześniej wspomniałem, ale do ideału jeszcze długa i kręta droga. Zresztą nie da się stworzyć na forum utopijnego społeczeństwa.

I rozrachunek ostateczny. Forum jest dla społeczeństwa, dla ludzi. Moderatorzy dbają o porządek. Kto zaśmieca forum? Użytkownicy... to oni spamują, to oni dublują tematy, to oni nie przestrzegają netykiety, to oni się wykłócają, to oni psują atmosferę. Userów, którzy przestrzegają regulaminu można policzyć na palcach.
 
Do góry